Rodzinne wyjazdy do Istebnej w Beskidzie Śląskim

Istebna
🗺 mapa
📅 sobota 26.08.2017 do niedziela 10.09.2017
Rodzinne letnie wyjazdy do Istebnej w Beskidzie Śląskim
Pracownia Edukacji Żywej zaprasza rodziców z dziećmi na  wyjazdy do Istebnej w Beskidzie Śląskim!

Zapraszamy Was na wspólne poznawanie dzikiej przyrody i rodzinne spędzanie czasu. Proponujemy Wam najlepszą profilaktykę Syndromu Deficytu Natury – zanurzanie się w beskidzkim lesie. Każdy turnus jest spełnianiem się opowieści, którą tworzymy specjalnie na potrzeby konkretnego wyjazdu, czasu w przyrodzie i grupy rodzin.

W tym roku gościmy w Istebnej, w Krainie Mchów i Paproci i w starym borze świerkowym, jednym z ostatnich, jaki pozostał w tej części Beskidów. Świerki istebniańskie są znane w całym świecie ze swej wielkości, odporności i mroczności jaka panuje na dnie boru. Tam właśnie będziemy szukać śladów pozostawionych przez mieszkańców tej krainy.
Gdy ludzie są daleko i las jest bezpieczny – wychodzą leśne zwierzęta: sarny, jelenie, przemykają borsuki i lisy. Podążymy ścieżkami, które wydeptały. Zbudujemy kryjówki, z których spróbujemy zobaczyć leśnego mieszkańca. Na wiele godzin zagłębimy się w beskidzki las, poznamy jego zapach, smak, posłuchamy dźwięków, które wydaje. Będziemy wspólnie odkrywać, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć.
Prócz rozbudzonej i zaspokojonej ciekawości, prócz radości i poczucia wolności, poczucia, że jesteśmy tak blisko lasu, blisko 
drzew, ziemi, zwierząt – niezmiernie ważne jest, że ten czas dzieci spędzają z rodzicami a rodzice z dziećmi. Na te kilka dni jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. Kiedy jednak dzieci zasną po dniu pełnym wrażeń – proponujemy wieczorne rodziców rozmowy o wychowaniu, o świecie, w którym żyć będą nasze dzieci. O tym, co ważne w życiu.

DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od powyżej 4 do 11 lat. Młodsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest raczej starszym dzieciom.
Planujemy udział maksymalnie siedmiu rodzin w jednym turnusie.

Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?
Prowadzącymi zajęcia są osoby tworzące Pracownię Edukacji Żywej (zapraszamy do bliższego poznania naszej Pracowni – www.pez.org.pl).
Są to m.in.:
Maja Głowacka – od dzieciństwa czuje, że jej domem jest las. Chcąc go głębiej poznawać i chronić – zrobiła doktorat z ekologii drzew. Szybko odkryła, że swoją pasją i wiedzą potrzebuje dzielić się z innymi i od kilkunastu lat prowadzi leśne warsztaty z dziećmi i dorosłymi. Absolwentka szkoły trenerów umiejętności psychospołecznych, prowadzi również warsztaty rozwojowe – oczywiście w lesie. Jak może – pomaga potrzebującym psom i kotom,
które spotyka na swojej drodze podejrzanie często…
Bogdan Ogrodnik – przyrodnik, filozof, fizyk… W pracy doktorskiej rozwijał filozofię przyrody , co teraz wykorzystuje podczas tworzenia i prowadzenia zajęć z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od kilkunastu lat mocno zaangażowany w pomoc wychowawczą rodzicom i nauczycielom (ojciec dwójki – dzisiaj już dorosłych – dzieci: Mikołaja i Agnieszki). Jest realizatorem programu Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, ukończył roczną szkołę trenerów umiejętności psychospołecznych. Zakochany w przyrodzie, wśród której spędził swoje dzieciństwo; jest pomysłodawcą i współtwórcą Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Cztery lata temu stworzyliśmy Pracownię Edukacji Żywej, a od pół roku prowadzimy Szkołę Demokratyczną w Tychach.

Rodzinne letnie wyjazdy do Istebnej w Beskidzie Śląskim

 

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH
Proponowane zajęcia w lesie – ich treść i sposób prowadzenia cechuje m.in. polisensoryczność, rozwijanie kreatywności, samodzielności, ciekawości i otwartości wobec świata. (Zob. zakładkę http://pez.org.pl/o-nas/inspiracje/). Od lat naszym ideałem w budowie relacji jest psychologia humanistyczna wywodząca się z badań Carla Rogersa i kontynuowana przez jego uczniów (Thomas Gordon, Marshal Rosenberg, itd.)
Nasze zajęcia zawierają zarówno elementy przygody jak i sprzyjające koncentracji obserwacje i prace manualne, zajęcia ruchowe, śpiew, taniec. Dobieramy je mając na uwadze ich znaczenie w profilaktyce szerokiej gamy deficytów rozwojowych.
Poszukując sposobów na głębsze doświadczanie przyrody i siebie nawzajem czerpiemy z różnych tradycji, kultur i dziedzin sztuki.
Niektóre zajęcia są przewidziane tylko dla dzieci, inne tylko dla 
rodziców – ale najwięcej będzie okazji do udziału w zajęciach całych rodzin. Oczywiście znajdzie się także czas na rekreację i zajęcia własne.
Marzy nam się, aby nasza propozycja pomogła dzieciom i rodzicom odkryć przyrodę jako wyjątkowe miejsce spotkania. Miejsce które sprawia, że więzy rodzinne zacieśniają się dzięki wspólnie przeżytym przygodom, odkryciom a może i obudzonym pasjom. Traktujemy naszą propozycję jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury

 

KIEDY?
15 wrzesień – 17 wrzesień (weekend)
29 wrzesień – 01 październik (weekend)
20 październik – 22 październik (weekend)
Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia wieczorem (ok. 19-tej) i kończą ostatniego dnia po obiadokolacji (godz. 15-ta).

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

GDZIE?
Długo szukaliśmy kolejnego miejsca na zajęcia w Beskidzie Żywieckim lub Śląskim, które łączyłoby dobre warunki pobytu z nienaruszoną przyrodą. W końcu znaleźliśmy agroturystykę Na Połomiu http://www.bielesz.pl/ prowadzoną przez Renatę i Władka Bielesz. Tuż za domem rozpościera się stary bór świerkowy, jeden z ostatnich takich lasów w tej części Beskidów.

ILE TO KOSZTUJE?
Wyjazd weekendowy (2 noclegi)
Osoba dorosła – 230 zł

Dziecko do 2 lat nieodpłatnie (o ile śpi z mamą, jeśli osobno – 60 zł)
Dziecko ponad 2 do 4 lat – 60 zł (o ile śpi z mamą, jeśli osobno – 120 zł)
Dziecko ponad 4 do 7 lat – 260 zł
Dziecko ponad 7-11 lat – 310 zł
Rodzeństwo w wieku od 4 lat – zniżka 20 zł/dziecko.
W cenie znajduje się nocleg, wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja, kolacja pierwszego dnia, kawa i herbata – także z miejscowych ziół, ciasto) i program (w przypadku dzieci).

JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO?
Poniżej przedstawiamy program ramowy wyjazdów. Będziemy go wspólnie modyfikować w zależności od pogody, od kondycji oraz potrzeb dzieci i rodziców itd.
Uwaga: wyjazdy odbędą się niezależnie od pogody! W zależności od aury różna może być proporcja zajęć terenowych i stacjonarnych.

Dzień przyjazdu
19.00 – wspólna kolacja
20.00 – spotkanie po kolacji – poznajemy się

Pełne dni pobytowe
8.30 – 9.00 śniadanie
9.30 – 14.30 – wyprawa do lasu (wraz z drugim śniadaniem)
15.00 – 16.00 – obiadokolacja
16.30-19.30 – zajęcia popołudniowe (najczęściej w lesie)
20.00 – 22.00 – rodziców wieczorne rozmowy

Dzień wyjazdu
8.30 – 9.00 śniadanie
9.30 – 13.30 – wyprawa do lasu (wraz z drugim śniadaniem)
14.00 – 15.00 – obiad
15.00-16.30 – zakończenie zajęć i pożegnanie…

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent