Ptasznik z Tyrolu – Lublin

📅 sobota 18.10.2014 do niedziela 19.10.2014
Ptasznik z Tyrolu – Lublin

Z tym powiewem świeżości do partytury wdzierają się tak charakterystyczne tyrolskie jodłowanie oraz śpiew leśnych ptaków. Jeśli dodamy jeszcze wartką i zabawną akcję, pełną niedomówień i miłosnych omyłek – do których wciągnięta zostaje nawet książęca para – oraz zabawne intrygi, jak chociażby… podstawinie świń zamiast dzików podczas polowania – już mamy zapewnioną wyśmienitą zabawę i niezapomniany wieczór w Teatrze Muzycznym.

TREŚĆ

Wśród nadreńskich kłusowników zapanował popłoch – oto na polowanie do swych włości przyjechać ma sam – nigdy w tej okolicy nie widziany – książę. Ponieważ wieśniacy już dawno wybili wszystkie dziki, a żądanej na powitanie dziewicy, również w okolicy nie uświadczysz, należy zastosować znany skądinąd dobrze wybieg z pastowaną świnią oraz fortel z niewinnie wyglądającą trzykrotną wdową, córką sołtysa Shnecka – Emmerenz.

Przygotowania do wizyty idą pełną parą, a w międzyczasie do wsi zjeżdżają tyrolscy ptasznicy, a wśród nich Adam, szukający okazji do spotkania swej narzeczonej listonoszki Krysi oraz załatwienia sobie posady na książęcym dworze. Tak się również składa, że do dworu przybywa utracjusz Stanisław, prywatnie zadłużony po uszy siostrzeniec barona Wepsa, książęcego łowczego. Jego to właśnie udaje się przekupić dlatego, by przymknął oko na świńsko-dziewicze machlojki – pieniądze na spłatę długów siostrzeńca potrzebne są natychmiast. Sytuacja staje się krytyczna, gdy książę nagle odwołuje swą wizytę – łapówka już wzięta, a wierzyciele Stanisława depczą dłużnikowi po piętach, farsę należy ciągnąć więc dalej. Księcia udać ma Stanisław, osobiście ma ustrzelić prosiaka oraz przyjąć powitanie „dziewicy". Skoro księcia nikt wcześniej nie widział, to nikt go nie rozpozna, może z wyjątkiem jego własnej żony, która pełna podejrzeń postanawia osobiście i potajemnie śledzić przebieg polowania. Księżna przebrana za wieśniaczkę Marysię od razu wpada w oko Adamowi, przebywającemu w lokalnej karczmie.

Zakochana w Adamie Krysia, by przyśpieszyć wymarzony ślub wybiera się osobiście prosić o protekcję księcia… którym jest oczywiście Stanisław. Ten przyjmuje ją w domku myśliwskim, przekonany, iż jest to dziewczyna delegowana w roli dziewicy. Niestety tę dwuznaczną sytuację zauważa Adam, który targany zazdrością nie przyjmuje żadnych tłumaczeń o uczciwych zamiarach Krysi i niezwłocznie znajduje pocieszenie w życzliwości równie zazdrosnej i urażonej księżnej-Marysi.

Złość Adama skłania go do prób oblania tak wcześniej pożądanego egzaminu na dyrektora dworskiej menażerii, jednak pijani w sztok profesorowie Pijaczek i Robaczek, nie dają mu złudzeń wystawiając – na polecenie księżnej – najlepszą ocenę. Jednocześnie do akcji wkracza energiczna, choć nie pierwszej już młodości milionerka Adelajda, na zabój zakochana w nieszczęsnym Stanisławie. W dowód miłości przynosi mu plik wykupionych weksli, co z miejsca podbija jej wartość na matrymonialnym rynku. Co z tego, gdy ostatecznie w Stanisławie zdruzgotana Krysia rozpoznaje fałszywego księcia, dyskretnie informując o tym księżną. Skandal, któremu przygląda się cały dwór może zostać załagodzony tylko poprzez ślub Stanisława i Krysi, na co oczywiście żadne z nich niezbyt ma ochotę. Gdy już spiętrzenie perypetii sięga poziomu… operetkowego, nadchodzi równie operetkowy finał, który przynosi nam przy śpiewie i radości pozytywne rozwiązanie.

Reżyseria i inscenizacja: Andrzej Rozhin
Kierownictwo muzyczne: Jacek Boniecki
Choreografia: Violetta Suska
Scenografia i kostiumy: Pavel Hubicka
Przygotowanie chóru: Zofia Bernatowicz

Czas trwania spektaklu: ok. 2 godziny 30 minut, z dwiema przerwami.

18 października 2014 r. godz. 18.00 oraz 19 października 2014 r. godz. 17.00

Scena Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego, ul. Dobrzańskiego 3