Premiera Książek podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

EXPO Kraków
🗺 mapa
📅 sobota 29.10.2016
Premiera Książek podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie
29 października 2016 r., podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przedstawi trzy ważne projekty wydawnicze:

1 – książki nagrodzone w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, organizowanym we współpracy z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Biblioteki Narodowej i Ambasady Szwecji, przy wsparciu Partnera Konkursu – Fundacji PZU;

2 – książkę o wartościach moralnych pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, adresowaną do młodzieży, wydaną we współpracy z Prószyński i S-ka oraz w partnerstwie z Fundacją EY.

3 – Autografnik – album do zbierania podpisów i dedykacji Twórców; Partnerem Projektu jest firma Sabur.

O pierwszym z projektów mówi Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”: „Na IV Konkurs napłynęło blisko 400 prac w trzech kategoriach wiekowych:  dla dzieci w wieku do 6 lat, od 6 do 10 lat oraz od 10 do 14 lat. Ich czytanie przez prejurorów i jurorów trwało ponad 5 miesięcy. Poziom nadsyłanch prac z konkursu na konkurs jest coraz wyższy”.

Przewodniczącą Jury Konkursu jest prof. dr hab. Joanna Papuzińska, literaturoznawczyni i pisarka. Pozostali członkowie Jury to: dr hab. Grzegorz Leszczyński, pracownik naukowy UW i krytyk literatury dziecięcej, Wiesława Jędrzejczykowa z Wydawnictwa Literatura, Joanna Wajs z Wydawnictwa Nasza Księgarnia, Anna Sójka-Leszczyńska z Wydawnictwa Publicat, a także Irena Koźmińska, Prezes Fundacji i Elżbieta Olszewska, Członek Zarządu i Dyrektor Programowa Fundacji. Jury w IV Konkursie Literackim  im. Astrid Lindgren przyznało 8 nagród i 4 wyróżnienia. Laureaci – wśród których znaleźli się zarówno uznani autorzy, jak i debiutanci – otrzymali nagrody pieniężne: w każdej kategorii wiekowej pierwsza nagroda wynosi 15 000 PLN, druga – 10 000 PLN, trzecia – 5 000 PLN; autorzy prac wyróżnionych otrzymali po 1000 PLN.

Laureatami IV Konkursu są – w kategorii 0-6 lat: Łukasz Olszacki (II nagroda – Bajka o tym, jak błędy rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm) i Katarzyna Ziemnicka (III nagroda – Wielka wyprawa pirata Nata); w kategorii 6-10: Katarzyna Majgier  (I nagroda – Niedokończony eliksir nieśmiertelności), Katarzyna Ryrych (II nagroda – Koniec świata nr 13); Renata Piątkowska (III nagroda – Hebanowe serce), Joanna Wachowiak (Wyróżnienie – Baba Blaga); w kategorii 10-14: Marcin Szczygielski (I nagroda – Teatr Niewidzialnych Dzieci), Joanna Jagiełło (II nagroda – Zielone martensy); Monika Błądek (III nagroda – Szary); Mateusz Świstak (Wyróżnienie specjalne – Timburu ), Barbara Kosmowska (Wyróżnienie – Ochronić królową) i Piotr Rowicki (Wyróżnienie:16.10 do Bergamo).

Wyjątkowość Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren polega m.in. na tym, że  nagradzane w nim prace w pół roku po ogłoszeniu jego wyników pojawiają się na rynku księgarskim, co zapewniają zaangażowane w projekt wydawnictwa. Ważną cechą Konkursu jest też to, że nagrodzone tytuły są napisane według najwyższych standardów literatury dla dzieci, których wzorem jest twórczość patronki Konkursu, wielkiej szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren: są ciekawe dla młodego odbiorcy, uczą myślenia, poszerzają wiedzę, pomagają budować pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie, poruszają najlepsze struny w duszy dziecka. Konkurs jest ogłaszany co trzy lata, począwszy od roku 2006.

Konkurs zdobył uznanie i wsparcie jednego z najważniejszych Mecenasów kultury w Polsce – Fundacji PZU „Fundacja PZU wspiera konkurs na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży od samego początku. Dostrzegamy potrzebę wydawania w Polsce wartościowych książek, napisanych piękną polszczyzną, ukazujących pozytywnych bohaterów, którzy promują wśród dzieci i młodzieży dobre wzorce zachowań. Dzięki temu projektowi, wspólnie z Fundacją „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, przyczyniamy się również do odkrywania nowych talentów literackich i wspieramy ich twórczy rozwój” – powiedziała Marta Wolańska, Dyrektor Fundacji PZU.

Drugi projekt wydawniczy Fundacji, adresowany do nastolatków zbiór 15 opowiadań o 15 wartościach moralnych na 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” – został zrealizowany we wspópracy z Prószyński i S-ka, przy wsparciu Partnera Projektu – Fundacji EY.

Książka „Gorzka czekolada…” jest literackim uzupełnieniem poradnika dla dorosłych – rodziców, nauczycieli, wychowawców – pt. „Z dzieckiem w świat wartości” autorstwa liderek Fundacji – Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej, który w marcu 2007 r. trafił na rynek księgarski i zyskał ogromną popularność. W poradniku opisanych zostało 12 uniwersalnych wartości moralnych: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, przyjaźń, miłość, solidarnść, sprawiedliwość, piękno, optymizm, szczęście, humor, mądrość – ich istota, skutki ich praktykowania i zaniechania. W obecnie wydanej książce dla nastolatków do wymienionych wartości dodano trzy, których zrozumienie i właściwe praktykowanie jest we współczesnym świecie szczególnie ważne: życzliwość, wolność, przyzwoitość.

Autorami czternastu opowiadań o wartościach są laureaci poprzednich edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, opowiadanie piętnaste, o mądrości, napisał współpracujący z Fundacją Andrzej Maleszka, popularny i bardzo lubiany autor bestsellerów dla dzieci i reżyser.

Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika – powiedziała Dorota Koman, literaturoznawca. – Znakomicie napisana, świetnie zilustrowanaśmieszy i wzrusza, skłania do refleksji i dyskusji!”.

Trzecim projektem wydawniczym Fundacji, który zostanie przedstawiony na najbliższych Targach Książki w Krakowie, jest Autografnik – album do zbierania podpisów i dedykacji Autorów, który ma za zadanie uczyć kultury zbierania i kolekcjonowania tych osobistych pamiątek ze spotkań z Autorami, zapewnić Twórcom komfort dawania dzieciom  autografów – nie na wyrwanych kartkach, czy na brzegu gazety, lecz w eleganckim albumie, a także ułatwić przechowanie autografów i możliwość powracania po latach do miłych wspomnień ze spotkań autorskich i rozmów o literaturze. Pomysłodawczynią Autografnika jest pisarka, Danuta Zawadzka.

Uroczystą premierę opisanych wyżej wydawnictw, która rozpocznie się o godz. 13.00 w sali Praga A podczas Targów w Krakowie, poprowadzi Elżbieta Olszewska – Dyrektor Programowa Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Członek jej Zarządu. Wśród zaproszonych gości są Autorzy i współautorzy premierowych książek, przedstawiciele Wydawnictw zaangażowanych w ich wydanie, a także publiczność targowa.

Więcej informacji: http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent