Poznaj lokalne historie z Muzeum Historii Polski

📅 środa 06.11.2013 do sobota 30.11.2013
Poznaj lokalne historie z Muzeum Historii Polski
W jego ramach 5 listopada otwarta zostałą wystawa „Miasto i jego obywatele. Zgorzelec i Görlitz 1945-1989” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Ekspozycja, przygotowana została przez Saksońską Agencję Oświatową, a jej kuratorem jest prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski, dr Kazimierz Wóycicki.
Wystawie towarzyszyć będzie konferencja, która odbędzie się 6 listopada. Podzielona ona zostanie na dwie sesje. Pierwsza dotyczyć będzie strategii pamięci oraz przykładów współpracy i rozwiązań projektowych. Drugą część stanowić będą warsztaty dla nauczycieli: „Wielka mała historia: pogranicza we wspólnej Europie”. Wśród gości znajdą się m.in. dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor oraz historycy: dr hab. Igor Kąkolewski, dr Kazimierz Wóycicki oraz dr Magdalena Gawin.
Projekt „Wielka mała historia: jakiej narracji potrzebuje dzisiaj historia regionalna i lokalna?” to inicjatywa, w ramach której do Warszawy zapraszane będą najbardziej interesujące wystawy zorganizowane przez regionalne i lokalne środowiska, dotyczące własnej historii.

Wystawa jest pierwszą próbą pokazania na przykładzie biografii mieszkańców, losów miast Görlitz/Zgorzelec w latach 1945-1989 i ma znaczenie zarówno dla historii samych miast, ale również w kontekście polsko-niemieckich studiów porównawczych.
Materiały do wystawy pochodzą z różnych instytucji i od osób prywatnych, m.in. z Archiwum Rady Miasta (Ratsarchiv) Görlitz, z Archiwum Miasta Zgorzelec, z Archiwum IPN we Wrocławiu, z muzeów w Görlitz i Zgorzelcu oraz z kroniki szkoły, która do 1945 roku  była szkołą niemiecką, a teraz znajduje się po stronie polskiej. Ponadto przeprowadzono wiele wywiadów z świadkami historii z obu miast, które również zostały wykorzystane w tekstach plansz wystawy oraz w towarzyszącej wystawie książce.
Każda grupa plansz zawiera prezentację jednej osobistości z Niemiec i jednej z Polski, które w latach 1945-1989 w Görlitz lub w Zgorzelcu wyróżniły się indywidualnym zaangażowaniem dla lokalnej lub szerszej społeczności cywilnej, szczególnie przyczyniły się do wzajemnego zrozumienia oraz dialogu między społeczeństwami z obu części miasta. Przede wszystkim chodzi tu o osobistości, które wyróżniły się przez opór i opozycję wobec reżimu komunistycznego.
Wystawa jest zbudowana chronologicznie, tzn. rozpoczyna się od wydarzeń bezpośrednio po II wojnie światowej oraz od zaprezentowania sylwetek osób, których działania rozpoczęły się w latach 40., następnie przedstawia zdarzenia kolejnych dziesięcioleci aż do upadku komunizmu w latach 80.
W każdej części wystawy, portretowi wybranego Niemca lub Polaka, towarzyszy odpowiedni wycinek historii miasta Görlitz/Zgorzelec. Uzupełnieniem historii miast są krótkie opisy głównych wydarzeń w NRD i PRL. To historyczne tło pomaga w zrozumieniu biografii przedstawianych osób. Wystawa jest dwujęzyczna (polsko-niemiecka).
Jako publikacja towarzysząca, wydana została kronika miast Görlitz i Zgorzelec, pt. „Dom nad Nysą. Görlitz/Zgorzelec 1945-1989. Kronika wydarzeń“. Autorem dwujęzycznej publikacji, jest kurator wystawy, dr Kazimierz Wóycicki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski. Kronika naświetla wydarzenia w Görlitz i w Zgorzelcu w latach 1945–1989.
WYSTAWA: „MIASTO I JEGO OBYWATELE. GÖRLITZ I ZGORZELEC 1945–1989"
5-30 listopada 2013 r., Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1
Kurator wystawy: dr Kazimierz Wóycicki
Koordynator prac nad wystawą: Kinga Hartmann
Doradztwo naukowe: dr Tobias Weger, historyk, Oldenburg; prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, historyk, Wrocław.

Wystawa powstała w ramach projektu: „Obywatele dla wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk w latach 1945-1989“
Projekt został nagrodzony w 2011 r. przez Federalne Ministerstwo Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwo Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej jako „Modelowy projekt współpracy polsko-niemieckiej”.
Katalog wystawy (trójjęzyczny, teksty w języku polskim, angielskim, niemieckim): „Miasto i jego obywatele. Görlitz i Zgorzelec 1945-1989 / The City and its Citizens. Görlitz and Zgorzelec 1945–1989 / Sie bewiesen Zivilcourage. Bürger aus Görlitz und Zgorzelec 1945-1989".