podwórze w Domu Uphagena

podwórze w Domu Uphagena

📅 środa 25.07.2012 do sobota 25.08.2012
podwórze w Domu Uphagena

 
O Domu Uphagena:
Dom Johanna Uphagena jest jedynym domem miejskim z XVIII wieku dostępnym w Gdańsku do zwiedzania, tylko tu można między innymi zobaczyć herbaciarnię, salon, jadalnię, kuchnię czy spiżarnię zamożnych mieszkańców miasta. Jest to także jedyne w Polsce muzeum prezentującym materialną kulturę mieszczaństwa z przełomu rokoka i wczesnego klasycyzmu, Dom Uphagena należy również do grona nielicznych tego typu muzeów w Europie Północnej.
 
Od 1911 roku, gdy Dom Uphagena otwarto jako muzeum do zwiedzania, obiekt ten należał do najpopularniejszych gdańskich zabytków, licznie i chętnie odwiedzanych zarówno przez mieszkańców miasta, jak i turystów.
 
Powtórnie kamienicę udostępniono zwiedzającym po powojennych pracach rewaloryzacyjnych w 1998 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powoli i systematycznie zwiększa się liczba odwiedzających muzeum osób, zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Dom Uphagena odzyskuje pozycję jednego z najważniejszych gdańskich muzeów. Prace rekonstrukcyjne w Domu Uphagena nie zostały jednak zakończone, wiele elementów należy jeszcze zakupić, zakonserwować, lub zrekonstruować. Kolejnym krokiem na tej drodze jest udostępnienie podwórza.

Podwórze Dom Uphagena
Jedną z wielkich atrakcji Domu Uphagena, jest wewnętrzne podwórze jedyne jaki obecnie można oglądać w Gdańsku. Na podwórzu, mającym powierzchnię 120 m2, wyłożonego szwedzkimi dolomitami, jak za dawnych czasów ustawiona została oryginalna obudowa studzienki, która w latach 90-tych XX wieku poddana została wstępnej konserwacji. Obecnie studzienkę rekonserwowano, zrekonstruowano kamienne i mosiężne elementy służące do poboru wody, dzięki czemu można po odkręceniu kranu czerpać wodę, tak jak w czasach historycznych. Przeprowadzono również prace remontowe (odnowiono fragment elewacji, poddano pracom drzwi prowadzące na podwórze), uporządkowano instalację wodociągową, odnowiono mur wydzielający podwórze). Na podwórzu rośnie od 1985 r. lipa, posadzona w miejsce rosnącej w tym miejscu do 1945 r.
 
Podwórze w założeniu ma stać się kolejnym muzealnym wnętrzem, tu można będzie pokazywać plenerowe wystawy czasowe (będą to wystawy planszowe, umieszczone na stelażach). Zwiedzający będą mogli przysiąść na ławkach i odpocząć wśród specjalnie dobranej zieleni. Ławki odtworzone zostały w oparciu o zdjęcie archiwalne oryginalnej ławki z dworu w Młyniskach.
 
Starano się tak dobrać rośliny, by były one zgodne z tymi które uprawiano w XVIII i początkach XIX w. Na parapetach ustawione zostaną zioła z donicach,
Podwórze będzie można oglądać corocznie od początku maja do października.
 
W najbliższych latach planowane jest zrekonstruowanie portalu prowadzącego do oficyny poprzecznej w oparciu o archiwalne zdjęcia.

Goście honorowi uroczystości:
państwo Ulla i Peter Uphagenowie, Peter jest synem ostatniego zarządcy Fundacji rodziny Uphagenów oraz państwo Gundula i Jurgen Wollina, pani Gundula jest wnuczką Friedricha Basnera – znanego kolekcjonera gdańskiego pierwszych dziesięcioleci XX w. oraz córką historyk sztuki Hildegardy Basner, uczennicy Willi Drosta, monografistki twórczości gdańskiego malarza Hermana Hahna. Była ona pierwszą absolwentką gdańskiej Wyższej Szkoły Technicznej, która uzyskała tytuł doktora.

Patronat honorowy:
Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska i Peter Uphagen.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent