Noc Muzeów 2017 w MHK

Noc Muzeów 2017 w MHK

różne oddziały MHK
🗺 mapa
📅 piątek 19.05.2017
Muzealne nocne zwiedzanie MHK
Tylko raz w roku i tylko w Krakowie niezwykła Noc Muzeów w piątek od 19:00! Dołącz już dziś i skorzystaj z atrakcyjnej oferty przygotowanej specjalnie na tę jedną noc przez Muzeum Historyczne M. Krakowa!
Czy to spotkanie o wydarzeniach, które zmieniły biega historii, czy też prezentacje multimedialne, kuratorskie oprowadzania po wystawach, filmy dokumentalne, występy muzyczne, a może spektakl Walka o tron A.D. 1587  to nie może Cię zabraknąć!
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA ZA OKAZANIEM SPECJALNEJ MONETY ZA 1 zł (dostępna we wszystkich kasach oddziałów)

Noc Muzeów – 19 V 2017 r. (piątek)
Muzea i kontrowersje

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35

19:00 i 19:45  – pokaz multimedialny Arrasy wawelskie przedstawiający burzliwe losy największych polskich skarbów narodowych w czasie II wojny światowej

Skrzydło zachodnie
Sala Miedziana – I piętro

21.00–22.00 Premiera filmu dokumentalnego Zielony Balonik
W roku 2016 – w ramach prac związanych z Nowym Muzeum Teatralnym – powstał film dokumentalny Zielony Balonik opowiadający o historii słynnego krakowskiego kabaretu działającego w latach 1905–1912. W spotkaniu przed pokazem udział wezmą: Ewa Lachnit (reżyser filmu), Witold Turdza (narrator w filmie) oraz Małgorzata Palka (konsultant naukowy).

22.30–23.30 Come again, sweet love!
Występ chóru V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie pod dyrekcją Ewy Kieres. W programie utwory m.in. J. Dowlanda, T. Morleya, C. Monteverdiego, H. Purcella, M. Harrisa. Wykonawcy: Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran, Anna Huszczo – klawesyn, Anna Wiktoria Swoboda – teorba

Skrzydło zachodnie
II piętro

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń

*

Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1

19.00–01.00 Co 30 minut oprowadzanie z przewodnikiem. Ostatnie wejście o godz. 00.30. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy planszowej Theatrum ceremoniale, czyli królewskie wjazdy do Krakowa (I piętro)

20.00–22.00 Ratuszowe opowieści czyli jak dawniej waśni i kłótnie rozstrzygano (II piętro)
Scenki aktorskie ukazujące wójta i kata opowiadających o sądach i karach w średniowiecznym Krakowie. Realizacja: Teatr Otwarty

*

Trasa Obronności: Celestat – Barbakan – Mury Obronne
Muzealne kontrowersje na Trasie Obronności – rekonstrukcje historyczne – nauka historii czy kreacja fikcji?

Celestat
ul. Lubicz 16

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Krakowskie Bractwo kurkowe i obronność miejska

20.30 Prezentacja multimedialna Józef Haller kontra Józef Piłsudski na krakowskim Celestacie z pokazem muzealiów. Prowadzenie: Małgorzata Niechaj
Rok 2017 jest m.in. Rokiem gen. Józefa Hallera, który został honorowym bratem kurkowym. Decyzja o wprowadzeniu generała Józefa Hallera do grona honorowych członków Towarzystwa Strzeleckiego zapadła 31 sierpnia 1919 r. Dyplom został wręczony Błękitnemu Generałowi w czasie jego kolejnego pobytu w Krakowie 21 października 1919 r. w Sali Strzeleckiej, w której dziś jest prezentowany gościom braci kurkowych i zwiedzającym. Naczelnik Józef Piłsudski zawitał do Celestatu 20 października 1919 r. przy okazji uroczystości Święta Zjednoczenia Armii. Według tradycji brackich, gość uczestniczył w okazjonalnym strzelaniu i oddał honorowe strzały do specjalnej tarczy, a następnie wpisał się w księdze pamiątkowej.

21.00, 23.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej. Prowadzenie: Małgorzata Niechaj

19.00–01.00 Okazja do sfotografowania się na Trasie Obronności z braćmi kurkowymi oraz w strojach historycznych i monidle

Wszystkim wydarzeniom podczas trwania Nocy Muzeów w Celestacie będą towarzyszyć członkowie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie.

Barbakan
ul. Basztowa

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Widoki Barbakanu i obronność miejska

19.00 Wyjście wojska przed Barbakan i zaproszenie do zwiedzania. Przywitanie gości, przedstawienie grupy oraz tematu przewodniego tegorocznej Nocy – 430-lecie zmagań o Kraków w trakcie oblężenia miasta przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Program w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego

19.30 Przedstawienie Walka o tron A.D. 1587
W 2017 r. przypada 430. rocznica odparcia najazdu Maksymiliana Habsburga. Przedstawienie nawiązuje do wydarzeń, które rozpoczęły się wraz z podwójną elekcją arcyksięcia Maksymiliana i królewicza szwedzkiego Zygmunta Wazy, a skończyły odparciem wojsk spod bram Krakowa, koronacją Zygmunta i pojmaniem arcyksięcia przez kanclerza Jan Zamoyskiego w bitwie pod Byczyną. Był to punkt zwrotny w naszej historii, kiedy to na ponad 80 lat dynastia Wazów została wprowadzona na tron Rzeczypospolitej.

21.00 Pokaz strojów i replik uzbrojenia z XVI/XVII w.

22.00 Przedstawienie Walka o tron A.D. 1587

23.00 Husaria i jazda – prezentacja dziejów i uzbrojenia: mity i fakty

24.00 Pokaz poloneza prowadzony przez rekonstruktorów przy udziale publiczności

Występom towarzyszą: prezentacje filmów przedstawiających rekonstrukcje historyczne w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego; wyświetlanie tekstów pieśni w czasie nauki śpiewania pieśni Duma rycerska i Hej sokoły; zwiedzanie Barbakanu w towarzystwie przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

Mury Obronne
ul. Pijarska

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy Widoki i rekonstrukcje murów miejskich oraz obronność miejska

19.00–1.00 Co słyszą mieszkańcy oblężonego miasta?
Rekonstrukcja i emisja dźwięków XVI-wiecznego oblężenia Krakowa w historycznej scenerii murów obronnych

19.00−01.00 Mistrz rzemiosła czeka na czeladników
W baszcie Pasamoników na III poziomie odbędą się pokazy tradycyjnego rzemiosła (pasamonictwa i kaletnictwa). Rzemieślnicy zaprezentują mistrzowskie metody wytwarzania i ozdabiania przedmiotów ze skóry. Każdy będzie mógł również pod okiem mistrza spróbować swoich sił w roli czeladnika obrabiającego skórę.

*

Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Dom Mieszczański oraz czasowej Kupując oczami

19.00–21.00 Koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. Stanisława Wiechowicza w Krakowie (II piętro – Salon)

19.00–23.00 Wystawa obrazów Marcina Dymka, czytanie tekstów o sztuce (I piętro – Pokój Kolekcjonera)
Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy. W Kamienicy Hipolitów, w Pokoju Kolekcjonera o typowym XIX-wiecznym charakterze, zaprezentowane zostaną prace artysty współczesnego – Marcina Dymka, który w swoich obrazach czerpie z awangardowych doświadczeń ekspresjonizmu oraz surrealizmu.

*

Stara Synagoga
ul. Szeroka 24

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Żydowskie tradycje oraz czasowej Ostoja tradycji. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00–01.00 Urodziny Ignacego Kriegera (1817–1889) (sala edukacyjna, I piętro)
Zapraszamy do świętowania 200. rocznicy urodzin Ignacego Kriegera, pioniera krakowskiej fotografii, który pozostawił wspaniałą kolekcję szklanych klisz. Uwiecznił na nich widoki Krakowa oraz sylwetki mieszkańców miasta i jego okolic. Tej nocy uczestnicy spotkania przeniosą się w czasie i otworzą atelier fotograficzne wzorowane na XIX-wiecznych zakładach, w którym każdy będzie mógł „zostać zdjęty” –bezpłatnie!. Portret będzie do odbioru w mgnieniu oka przy zastosowaniu najnowocześniejszej techniki. Jeżeli szczęście dopisze, być może na imprezie pojawi się również sam Jubilat…

*

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41

19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty oraz czasowej Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Ostatnie wejście o godz. 00.30

19.00–01.00 Pamiętać czy nie? Kontrowersje leninowskie
Włodzimierz Lenin był twórcą totalitarnego państwa, przyczynił się do śmierci milionów ludzi. Czy fakt jego pobytu w Krakowie powinien być usunięty ze świadomości kolejnych pokoleń? Jeżeli nie, to w jaki sposób należy przedstawiać miejsca z nim związane i jakiego rodzaju opowieści mają one służyć? Do sformułowania odpowiedzi na te pytania ma posłużyć sonda, która zostanie przeprowadzona w czasie Nocy Muzeów (sala audiowizualna).
W domu przy ul. Królowej Jadwigi 41, w którym w 1912 r. przez dwa miesiące mieszkał Lenin z żoną i teściową, w latach 1970–1990 funkcjonowała filia Muzeum Lenina w Krakowie. Czy fakt pobytu Lenina na Zwierzyńcu powinien być znany, czy raczej powinno się doprowadzić do jego zapomnienia? Czy na takich budynkach, jak Dom Zwierzyniecki, powinna znajdować się informacja o tym fakcie?
Wystawione zostaną dwa stanowiska z kartkami do pisania, oznakowane „TAK” i „NIE”, gdzie można będzie wyrazić swoją opinię wraz z uzasadnieniem, czy upamiętniać pobyt Lenina (a jeżeli tak, to w jaki sposób), czy nie upamiętniać. Po zakończeniu Nocy Muzeów głosy zostaną podliczone, a wyniki – wraz z najciekawszymi uzasadnieniami – opublikowane zostaną na muzealnym blogu.
Sondzie towarzyszyć będzie projekcja fragmentu filmu Lenin w Polsce z 1967 r. (reż. Jan Rutkiewicz, Łucja Ochrymenko) poprzedzona krótką opowieścią o pobycie Lenina na Zwierzyńcu, o tablicach pamiątkowych na fasadzie i o funkcjonowaniu filii Muzeum Lenina. Pomiędzy fragmentami filmu pokazywana będzie prezentacja cyfrowa obiektów ze zbiorów MHK z tzw. kolekcji leninowskiej; m.in. obraz olejny Stanisława Karpika Lenin w Krakowie z 1977 r. i tablica pamiątkowa z domu przy ul. Królowej Jadwigi 41, powstała ok. 1970 r.

*

Dzieje Nowej Huty
os. Słoneczne 16

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy czasowej Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny

22.00–23.30 Nowa Huta dla początkujących – spacer śladami najważniejszym miejsc w starej części Nowej Huty (m.in. okolice placu Centralnego, blok szwedzki, Teatr Ludowy). Oprowadzanie Piotr Kapusta. Start: nowohucki oddział MHK (os. Słoneczne 16)

22.00-23.30 Нова Гута для початкуючих – прогулянка по найвідоміших місцях у старої частині Нової Гути (навколо центральної площі, „шведській будинок”, Народний театр). Екскурсія українською мовою. Ведуча: Люцина Яворська. Починаємо у відділі  Історичного Музею Міста Кракова у Нової Гуті (ос. Слонечне 16).

20.30–20.45 Prelekcja na temat filmu Skazany na niepamięć – dokumentu historycznego opowiadającego o Jacku Żabie – jednej z ofiar śmiertelnych wydarzeń lat 80. XX w. w Nowej Hucie – pracowniku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Kraków-Czyżyny, uczestnika słynnej akcji sabotażowej w 1985 r. Historia tego chłopaka, młodego opozycjonisty na co dzień pracującego w Czyżynach, jest przypomniana na wystawie Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Czyżyny. Prowadzenie: Maciej Miezian

20.50–21.30 Projekcja filmu Skazany na niepamięć, reż. Agnieszka Niemiec (produkcja IPN, 2016)
Film opowiada o losach Jacka Żaby, działacza NSZZ Solidarność. W wieku 22 lat stał się on jednym z najgłośniejszych opozycjonistów w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Krakowie-Czyżynach razem z Kazimierzem Krauze przeprowadził sabotaż w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Został skazany na półtora roku więzienia. W 1989 r., podczas przerwy w odbywaniu kary, już w trakcie negocjacji na temat przebiegu obrad Okrągłego Stołu, otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Wybrał śmierć – 25 lutego 1989 r. popełnił samobójstwo.

*

Podziemia Rynku
Rynek Główny 1

19.00–02.00 Zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Oprowadzanie z przewodnikiem po trasie turystycznej w godz.: 19.15, 20.30, 21.15, 22.00, 22.30, 22.45. Ostatnie wejście o godz. 00.45. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie http://www.bilety.podziemiarynku.com/

19.00 Emisja wybranych odcinków cyklu Działo się w Krakowie dotyczących historii średniowiecznego Krakowa (Podziemia Rynku, część konferencyjna)

20.00 Świadki archeologiczne – sterta gruzu czy kopalnia wiedzy? Kontrowersje i dylematy w pracy archeologów. Wykład Dominika Lulewicza. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.pl; limit 25 osób (Podziemia Rynku, salka edukacyjna)
Gdzie szukać stanowiska archeologicznego? W szczerym polu, na rynku średniowiecznego miasta czy może na bagnach? Co to są badania powierzchniowe i jak należy je prowadzić? Co to jest prospekcja elektrooporowa i jak się ona ma do archeologii? Kiedy i w jaki sposób zabrać się za wykopaliska? Co to są „świadki ziemne” i jak odczytujemy historię w nich zapisaną? Co to jest zabytek „archeologiczny”? Podczas spotkania rozważane będą te (i wiele innych) dylematy badawcze związane z pracą archeologów.

*

Trasa Pamięci: Fabryka Emalia – Ulica Pomorska – Apteka Pod Orłem

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4

19.00–02.00 Zwiedzanie wystawy stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 i czasowej Niemcy w Krakowie 1939–1945. Ostatnie wejście o godz. 01.00. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

20.00–20.45 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Niemcy w Krakowie 1939–1945. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.pl

21.30 Projekcja filmu Obóz Płaszów (reż. Ewa Święs-Kucybała, produkcja Stowarzyszenie Bene Tibi i TVP S.A., 2016). Po zakończeniu pokazu dyskusja z twórcami i bohaterami filmu
Prawie wszyscy słyszeli o fabryce Schindlera, ale mało kto potrafi powiedzieć coś o KL Plaszow – niemieckim obozie koncentracyjnym, który mieścił się w Płaszowie. Na tym terenie od roku 1942 istniał obóz pracy, a od roku 1944 – obóz koncentracyjny; dziś jest to wielki cmentarz, który często bywa miejscem rekreacji: w styczniu 2017 r. pies spacerowiczów wykopał tam czaszkę. Nad terenem góruje pomnik projektu prof. Witolda Cęckiewicza, ale przechodniów lepiej nie pytać, co upamiętnia… Przewodnikami w filmie są Ryszard Kotarba, pracownik krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, autor wielu publikacji poświęconych historii KL Plaszow oraz Marta Śmietana, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

21.15, 22.15, 23.00, 24.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej: Kraków – czas okupacji 1939–1945. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 i cel podręcznego aresztu Gestapo

Zwiedzanie wystawy plenerowej Sfrunął na Śląsk orzeł biały… poświęconej walce o przyłączenie Górnego Śląska do Polski w latach 1919–1921 przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich (plac Inwalidów)

21.00–22.00 Krzyk uwieczniony czy niepotrzebne świadectwo? Inskrypcje żołnierzy podziemia niepodległościowego więzionych w krakowskich katowniach UB – prezentacja Dariusza Gorajczyka, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN (sala szkoleniowa LOK)
Zachowały się jeszcze w Krakowie miejsca, gdzie funkcjonariusze komunistycznego aparatu bezpieczeństwa przetrzymywali i okrutnie torturowali żołnierzy podziemia walczących o wolną Polskę. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i IPN starają się zachować ślady po ponurej historii tych obiektów. Z różnych powodów te starania nie zawsze kończą się sukcesem.

23.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 i cel podręcznego aresztu Gestapo. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

*

Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18

19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Ostatnie wejście o godz. 00.30

21.00, 22.30 Oprowadzanie po wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim – Bartosz Heksel, Katarzyna Kocik

20.00–21.30 Przerwane dzieciństwo. Życie dzieci w czasie wojny – warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej. Prowadzenie: Katarzyna Odrzywołek
Każdy z uczestników ma za zadanie zabrać ze sobą swoja ulubioną fotografię z dzieciństwa. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@mhk.pl; limit 20 osób
W trakcie zajęć ich uczestnicy przeniosą się w czasie do okresu okupacji Krakowa w latach 1939–1945. Przyjrzą się historii dzieci żydowskich, które trafiły do getta w Podgórzu oraz do obozu Plaszow. Poznają również historie najmłodszych ofiar współczesnych konfliktów zbrojnych (Syria, Ukraina, Somalia). W trakcie interaktywnych warsztatów uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć 3 albumy fotograficzne.

22.00 – pokaz multimedialny Arrasy wawelskie przedstawiający burzliwe losy największych polskich skarbów narodowych w czasie II wojny światowej

*

Muzeum Podgórza

W związku z pracami budowlanymi przy łącznicy kolejowej, powstającej nad ul. Wielicką, jesteśmy zmuszeni odwołać zwiedzanie naszego „muzeum w budowie”. Przepraszamy za zmiany.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent