Narodowe czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego z MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie
📅 sobota 02.09.2017
Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego z MNK

Cóż tam, panie, w polityce? Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna. Miałeś, chamie, złoty róg… Trza być w butach na weselu! Serce, jak się czego uczepi, to dynamit. Cytaty z najbardziej znanego dramatu Stanisława Wyspiańskiego weszły do języka potocznego i rozgościły się w nim na dobre. Często nie zdajemy sobie sprawy, że popularne powiedzonko to fragment „Wesela”.

Przypomnieniu tego niezwykłego dramatu służy Narodowe Czytanie „Wesela”, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 2 września. Czytać będzie para prezydencka, aktorzy, celebryci, szefowie ważnych instytucji.

Do akcji przyłącza się też Muzeum Narodowe w Krakowie, w którym 27 listopada otwarta zostanie wielka wystawa „Wyspiański”. Nie chcemy jednak, aby nasze czytanie było formalnym wydarzeniem. Pragniemy, aby słowa Stanisława Wyspiańskiego przypomnieli sobie zwykli ludzie – mieszkańcy Krakowa. Dlatego 2 września wyruszmy w miasto z kamerą i będziemy zapraszać Was wszystkich do zabawy z tekstem „Wesela”. Zaczynamy o godz. 9.15 w holu Radia Kraków, które jest partnerem naszej akcji. Potem spotkacie nas w Bronowicach, na osiedlu Widok, na krakowskim Rynku – a na koniec, między godz. 15.00 a 16.00, zapraszamy pod pomnik Stanisława Wyspiańskiego przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).

Efektem naszej akcji będą krótkie filmiki ze współczesną, uliczną interpretacją najbardziej znanych dialogów „Wesela”. Będzie je można zobaczyć na YouTube, a także stronach internetowych i portalach społecznościowych Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Radia Kraków.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Kraków Miastem Stanisława Wyspiańskiego”

Czy i jak motywować dzieci