Na Balkonie. Wakacje w CK Zamek

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
🗺 mapa
📅 poniedziałek 04.07.2016 do poniedziałek 29.08.2016
Lato 2016
Wakacje to czas podróży. Dalekich lub bliskich, do egzotycznych krain lub na wielkopolską wieś. Ale co zrobić, kiedy trzeba zostać w mieście? Wyjść na balkon. Jego posiadanie jest ratunkiem w miejskim skwarze, gwarantuje miejsce do siedzenia, świeże powietrze, a nawet oazę zieleni. Dlatego w tym roku w centrum naszego zainteresowania znajdzie się balkon – powszechny element architektury, lubiany i szczególnie eksploatowany latem. Majestatyczne balkony dawnego Zamku Cesarskiego zmienią się na wakacje i zazielenią. Będziemy na nich wspólnie werandować, wypoczywać, czytać, oglądać filmy, rozmawiać i leżakować.

W ramach letniego programu NA BALKONIE zapraszamy wszystkich pozostających w Poznaniu do Centrum Kultury ZAMEK. Przygotowaliśmy wiele wydarzeń: wystawę, która opowie o balkonie, jego historii, konstrukcji, funkcjach i znaczeniu oraz bogaty program towarzyszący. A w nim m.in.: warsztaty na balkonie – z roślinami, z architektem, dla dorosłych, dla dzieci, pokazy filmów, spotkania, zwiedzania i spektakle.

WYSTAWA

NA BALKONIE
kurator: Jakub Głaz
wernisaż 12.07. g. 18
13.07.-28.08. Sala Wystaw / bilety: 3, 5 zł

Coś wisi w powietrzu. To balkon. Można się bez niego obejść, ale – co to za życie. Jak suszyć pranie? Dokąd przegnać palaczy? Gdzie odłożyć zbędne graty? Jak podglądać sąsiadów? I skąd pomachać defiladzie? To tylko kilka problemów, które rodzi brak balkonu. Jego obecność daje za to wiele przyjemności. Słońce, świeże powietrze, leżaki, stoliki, pelargonie. Wyraźnie widać, że balkon to nie błahy dodatek do metrażu, a znacznie więcej: prywatna enklawa zawieszona w publicznej przestrzeni. Bezpieczne miejsce wypoczynku i obserwacji, zapasowa przestrzeń, gdy w domu robi się za ciasno. Prawie każdy chce ją mieć, chociaż klimat jest u nas kapryśny.
Czas więc bliżej przyjrzeć się balkonom. Skąd się wzięły? Jak wyglądają? Co znaczą dla mieszkańców, a co dają architekturze i miastu? Jaki mają związek z władzą? Ile kosztują i czy są tego warte? Może to fanaberia i zbędny luksus, a może mieszczański wentyl bezpieczeństwa?
Wystawa „Na balkonie” opowie o balkonach dawnych i nowych, przyjrzymy się im uważniej – w czterech odsłonach.

Pierwsza – tajniki konstrukcji balkonu. Jak są zrobione, ile wytrzymają, czy są bezpieczne? Czy
w kwestii balkonu można wymyślić jeszcze coś nowego?

Druga – architektura. Jakie kształty przybiera lub przybierał balkon? Co obecność balkonu znaczy dla fasady budynku?

Trzecia – funkcja. Jak użytkujemy balkony, komu i do czego służą? Jak przerabiamy je, wbrew intencjom architektów? Gdzie kończy się strefa prywatna, a zaczyna publiczna?

Czwarta – brak balkonu. Co dzieje się, gdy balkonu nie ma? W jaki sposób radzi sobie z tym brakiem przeciętny Kowalski? Jak wygląda ulica bez balkonów, co dzieje się na podwórzu domu bez najmniejszej choćby loggii?

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 21, 28.07. i 18 i 25.08. g. 18 | wstęp: bilet na wystawę

WARSZTATY

__
NA BALKONIE. Z ROŚLINAMI – warsztaty dla rodzin
prowadzenie: Bogna Dziewolska

Będziemy tworzyć niezwykłe roślinne konstrukcje, kwietne kule i stwory skonstruowane przez nas
z warzyw i naturalnych elementów znalezionych w ogrodzie czy lesie. Zapraszamy młodszych
i starszych by w lipcowe przedpołudnia świetnie się bawić i nauczyć, jak można spędzać czas na własnym balkonie.

4, 5, 6, 7, 8.07. g. 11 / zbiórka w Holu Wielkim
bilety: 10 zł / liczba miejsc ograniczona

__
LETNIA STREFA ZABAWY – warsztaty dla dzieci w wieku 3-5 lat
dzieci pozostają pod opieką instruktora

BŁĘKIT NIEBA – warsztaty plastyczne
prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik
Zabawa techniką mieszaną w odnalezienie tego, co wspaniałego dzieje się latem na chabrowym niebie.
13.07. g. 11 Sala Wielka – Balkon / bilety: 10 zł

ZABAWA W LOGORYTMIKĘ – warsztaty rytmiczno-muzyczne
prowadzenie: Marlena Kubacka
Warsztaty kształcące i usprawniające ruchy całego ciała oraz koordynację ruchową, a także rozwijające narządy mowy i słuchu. Zabawowe ćwiczenia uwrażliwiają na cechy wspólne muzyki i mowy, takie jak: rytm, melodia, tempo, dynamika, barwa dźwięku.
15.07. g. 11 Bawialnia / bilety: 10 zł

INTERPRETACJE TANECZNE – warsztaty taneczne
prowadzenie: Iwona Markiewicz
Wprowadzenie w świat przygody tanecznej poprzez różnorodność muzyki (klasycznej, disco, hip hop) w prostych elementach ruchowych, pobudzających wrażliwość estetyczną, grację, wdzięk,  elegancję, wyrabiających muzykalność, koordynację, rozwijających talent ruchowy i poprawiających kondycję ruchową.
20.07. g. 11 Bawialnia / bilety: 10 zł

RUCH I MUZYKA – warsztaty muzyczne
prowadzenie: Marlena Kubacka
Zajęcia rytmiczne polegające na wyrażaniu muzyki ruchem. Będziemy pokazywać muzykę, różne jej gatunki, niosące odmienne  emocje. Nasze ruchy też będą różne – zależne od tego, co usłyszymy i od naszej wyobraźni rozwijanej przez improwizacje. Warsztaty rozwijające poczucie rytmu, poczucie świadomego ruchu opartego na ruchu naturalnym.
22.07. g. 11 Bawialnia / bilety: 10 zł

BŁĘKIT WODY – warsztaty plastyczne
prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik
Warsztaty w technice mieszanej. Artystyczne poszukiwania lazurowej przestrzeni, którą latem odkrywa przed nami podwodny świat.
29.07. g. 11 Sala Wielka – Balkon / bilety: 10 zł

MISIOWE CZAPECZKI – warsztaty literacko-plastyczne wokół książki „Gdzie jest moja czapeczka”
prowadzenie: Blanka Rylewicz, Michał Wojciechowski
Pewien miś zgubił swoją czapeczkę, a wiecie jak to jest, kiedy się coś zgubi… Na warsztatach pomożemy Misiowi w poszukiwaniach, może przy okazji znajdziemy coś jeszcze? A do tego oczywiście dodamy farby, kleje, brokaty i inne cuda, żeby kreatywnie spędzić to piątkowe przedpołudnie.
5.08. g. 11 Sala Wielka – Balkon / bilety: 10 zł

HIP-HOPOWO – warsztaty taneczne
prowadzenie: Iwona Markiewicz
Zajęcia taneczne przy muzyce hip hopu, pełne humoru i dobrej zabawy, rozbudzające wyobraźnię ruchową, kształtujące dyscyplinę fizyczną i formujące prawidłową postawę ciała. Podstawowe, proste kroki taneczne uwypuklające poczucie rytmu, ekspresję, dynamikę i sprężystość. Dzieci pozostają pod opieką instruktora.
10.08. g. 11 Bawialnia / bilety: 10 zł

MORSKIE OPOWIEŚCI – warsztaty literacko-plastyczne wokół książki „Fala”
prowadzenie: Blanka Rylewicz, Michał Wojciechowski
Zapraszamy na nadmorską opowieść o niezwykłej przyjaźni dziewczynki z falą. Pewnie nie raz podczas wakacji mieliście okazję uciekać przed nieprzewidywalnym i psotnym zachowaniem morskich fal. Jaka to była dobra zabawa! Bo jak najlepiej poznać morze, jego tajemnice, zapachy, struktury i zachowania, jak nie przez przyjaźń! Przypomnimy sobie nadmorskie historie i stworzymy prace, które będą naszymi morskimi opowieściami. Czy to nie piękne znowu poczuć piasek, pobawić się muszelkami i usłyszeć dźwięki wołających z oddali mew? Pewnie, że piękne!
12.08. g. 11 Sala Wielka – Balkon / bilety: 10 zł

WIRUJĄCE RYTMY – warsztaty muzyczne
prowadzenie: Iwona Markiewicz
Zajęcia taneczne rozwijające sprawność, skoczność i gibkość. Ćwiczenia oparte na prostych krokach chodzonych, skokach, podskokach i krokach biegu w różnych krótkich  wariacjach choreograficznych. Zabawa poprzez interpretację muzyki ruchem i rozbudzenie kreatywności dzieci. Uczestnicy pozostają pod opieka instruktora.
17.08. g. 11 Bawialnia / bilety: 10 zł

__
WARSZTATY – dla dzieci w wieku od 6 lat
liczba miejsc jest ograniczona, a dzieci pozostają pod opieką instruktora

TEATR CIENI, PODRÓŻ DO TURCJI
prowadzenie: Umut Nebioglu
Uczestnicy warsztatu zdobędą wiedzę tworzenia i wystawiania specyficznego Teatru Cieni Karagöz bardzo popularnego wśród Turków.
Zajęcia wraz z aktorami teatru poprowadzi UMUT NEBIOGLU, artysta teatru cieni i lalkarz pochodzący z Turcji, który zajmuje się teatrem Karagöz od wielu lat, a tajników tej sztuki uczył się od Tacettina Dikera, obecnie najstarszego żyjącego mistrza Karagöz w Turcji.
Dzień później zapraszamy na spektakl Teatru Cieni KA pt. „RYBAK”.
13.07. g. 11 Sala 248 oraz Sala Audiowizualna / bilety: 10 zł

BALKONOWE ECO – PUFY
prowadzenie: TEŻ ARCHITEKCI http://tezarchitekci.pl: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska
Co zrobić ze zużytymi oponami samochodowymi? Zamiast je wyrzucać można tchnąć w nie drugie życie a nawet zmienić ich przeznaczenie. Na warsztatach pokażemy Wam jak ze starej opony przy użyciu sznurka i kolorowych włóczek zrobić oryginalną zabawkę lub funkcjonalne siedzisko do ogrodu czy też na balkon. Każdy będzie mógł zabrać a raczej poturlać swoje dzieło do domu.
20.07. g. 11 Hol Balkonowy – Balkon / bilety: 10 zł

DZWONKI WIETRZNE
prowadzenie: TEŻ ARCHITEKCI http://tezarchitekci.pl: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska
Dzwonki wietrzne w Starożytnym Rzymie wieszano w ogrodach, wierząc, że odpędzają złe duchy. Na Dalekim Wschodzie umieszczano je na dachach świątyń i domów, w nadziei, że ich dźwięk przyniesie ludziom pomyślność.
W trakcie warsztatów będziemy wykonywać dzwonki wietrzne z pomalowanych kluczy, kapsli, guzików czy też muszli. Mogą stać się oryginalną dekoracją w domu, a powieszone na tarasie lub balkonie i poruszane wiatrem będą wydawały delikatne dźwięki.
27.07. g. 11 Sala Wielka – Balkon  / bilety: 10 zł

JEDNODNIOWA WYTWÓRNIA KOMIKSOWA, czyli tworzymy komiks w 2 godziny
prowadzenie: Piotr Nowacki, Maciej Gierszewski
Zostań piratem (lub piratką), wybierz się z nami na daleki rejs po morzach i oceanach, przeżyj niesamowite przygody. Dotrzemy aż na Bezludną Wyspę, gdzie pod bezlistna palmą zakopiemy drogocenny skarb.
Znajdź w butelce scenariusz komiksu i go narysuj.
Z czego zbudowany jest komiks?
Bohater i jego wypowiedzi (dymki & onomatopeje), kadr i plansza.
Budowanie bohatera komiksowego, przybliżenie specyfiki wypowiedzi postaci, rysowanie kadrów i łączenie ich w plansze- to wszystko to podstawa komiksowego sukcesu.
3.08. g.11 Sala 248 / bilety: 10 zł

MAŁA AKADEMIA JEDI, czyli czego o gwiezdnych historiach nie wiedzieliście
Zdanie Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… rozpoczynające każdy z filmów jest jedyną wskazówką co do miejsca i czasu akcji. Wydarzenia pokazane w filmach są mitami przeszłości, na wzór fabuły baśni oraz starożytnych eposów o herosach. Każdy miłośnik tej opowieści i ten mały i ten duży jest przekonany, że wie wszystko o Gwiezdnych Wojnach ….. ale czy na pewno? To, co będzie działo się na naszych warsztatach zadziwi nie jednego rycerza czy rycerkę, Jedi, tajemnice i dobre moce poznacie na tym jedynym wakacyjnym warsztacie.
Starwarsorlog Jakub (Sith) z humorem i dystansem prezentuje najrozmaitsze aspekty tematu a z jego olbrzymiej kolekcji poznamy stare gadżety i zabawki z „Gwiezdnych wojen”
Prowadzenie: Jakub Turkiewicz – pisarz, dziennikarz, starwarsolog
10.08. g. 11 Sala Prób / bilety: 10 zł

BALKONOWE LABORATORIUM EKSPERYMENTALNE
Warsztat z nauką na wesoło i bezstresowo, w ciągu 90 minut stworzymy świat baniek, chmur, lodu a nawet wywołamy małe tornado. Wszystko wyemitujemy w przestrzeń Poznania z najpiękniejszego balkonu zamkowego. Nie bój się chemii i fizyki z nami przyjdzie to łatwiej
Prowadzenie: Jacek Brudziński – Fundacja Einsteina
17.08. g. 11 Hol Balkonowy – Balkon / bilety: 10 zł

SPOTKANIA

__
ZAMEK Z KSIĄŻEK – spotkania dla dzieci i rodziców

PSZCZOŁY!
Spotkanie z Piotrem Sochą, autorem książki „Pszczoły” (Dwie Siostry) oraz z pszczelarzem Kamilem Bajem
Spotkanie dla dzieci i rodziców wokół książki „Pszczoły”. Wielkoformatowy album to zaproszenie do magicznego królestwa pszczół. Dzięki kolorowym, pełnym szczegółów ilustracjom oraz napisanym przystępnym językiem tekstom można poznać zwyczaje pszczół i zajrzeć do ich domu. Książka to lekcja biologii, historii i ekologii. Dodatkową atrakcją spotkania będzie wizyta prawdziwego pszczelarza.
27.07. g. 13 Sala Prób II / bilety: 10 zł

Pokaz filmu ŁOWCY MIODU, reż. Krystian Matysek, Polska, 2015, 75’
Dokument ukazujący życie pszczół i przedstawiający niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji
z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich.
g. 15 Sala Kinowa / bilety: 10 zł; dla osób z biletem ze spotkania: 5 zł

Pokaz filmu WIĘCEJ NIŻ MIÓD, reż. Markus Imhoof, Austria, Niemcy, Szwajcaria, 2012, 90’
Reżyser Markus Imhoof, podróżując z kamerą po całym świecie, filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, i pokazuje ich życie.
g. 16.30 Sala Kinowa / bilety: 10 zł; dla osób z biletem ze spotkania: 5 zł

PTAKI!
Spacer ornitologoczny ze Stanisławem Łubieńskim, autorem książki „12 srok za ogon” (Wydawnictwo Czarne)
Stanisław Łubieński – ukrainista i kulturoznawca. Miłośnik ptaków, o których pisze dla „Tygodnika Powszechnego”. Prowadzi blog o przyrodzie miasta Dzika Ochota. Autor książki o ornitologicznej pasji
„12 srok za ogon”, za którą otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Lubi opowiadać o życiu ptaków podczas spacerów po warszawskich parkach.
3.08. g. 9 Hol Balkonowy – Balkon, Park Zamkowy / bilety: 10 zł

Pokaz filmu MAKROKOSMOS, reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Michel Debats, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, 2001, 92’
Wędrówki ptaków, które przemierzają tysiące kilometrów w celu znalezienia pokarmu i założenia gniazda.
g. 13 Sala Kinowa / bilety: 10 zł; dla osób z biletem ze spotkania: 5 zł

DRZEWA!
Spotkanie wokół książki „Ilustrowany inwentarz drzew” (Wydawnictwo Zakamarki)
„Ilustrowany inwentarz drzew” zawiera opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów z różnych stron świata.
Emmanuelle Tchoukriel, ilustratorka specjalizująca się w sporządzaniu rycin naukowych, sportretowała rośliny z precyzją i artyzmem godnymi przyrodników z minionych stuleci. Odtworzyła sylwetki, liście i korę, czasem też kwiaty i owoce wybranych drzew i krzewów, a także zwierzęta żyjące w ich bliskim otoczeniu.
24.08. g. 9 Hol Balkonowy – Balkon / bilety: 10 zł

Pokaz filmu BYŁ SOBIE LAS, reż. Luc Jacquet, Francja, 2013, 78’
Reżyser filmu Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.
g. 13 Sala Kinowa / bilety: 10 zł; dla osób z biletem ze spotkania: 5 zł

BIBLIOTEKA NA ROWERZE
Specjalnie skonstruowany rower pełen ciekawych książek pojawi się placach zabaw i w parkach. Z tej mobilnej biblioteki będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Nasz bibliotekarz pokaże dzieciom książki, przeczyta ich fragmenty, zaproponuje zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji,
a także zachęci rodziców do czytania dzieciom i podpowie wartościowe tytuły.
11, 25.07. i 1, 8, 29.08. g. 11-13

__
NA BALKONIE. ZDROWO – spotkanie dla młodzieży i dorosłych
kuratorka cyklu: Paulina Broniewska

Cykl spotkań poświęconych zdrowemu życiu będzie miał charakter otwartych wykładów z możliwością dyskusji. Przyjrzymy się naszemu ciału, temu jak funkcjonuje i wpływowi, jaki na ciało i naszą duchowość ma natura. Każde spotkanie będzie dotyczyło innego zagadnienia i prowadzone będzie przez innego specjalistę. Zapraszamy wszystkich, którzy żyją zdrowo i tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak tego dokonać.

g. 18.30 Hol Balkonowy / wstęp wolny
7.07. MĄDROŚĆ CIAŁA
14.07. JOGA TWARZY
21.07. 3M. MYŚLI MAJĄ MOC
28.07. ŚWIADOMY RUCH – SPRAWNE CIAŁO, ZDROWY DUCH
4.08. TECHNIKI WOLNOŚCI EMOCJONALNEJ W PRAKTYCE
11.08. ZREZYGNUJ Z DIETY, PRZEJDŹ NA ODŻYWIANIE
18.08. STARA WIEDZA NA NOWO ODKRYTA – KALENDARZ KSIĘŻYCOWY
25.08. LEPIEJ BYĆ SILNYM I ZDROWYM – CUD WYTŁUMACZALNY NAUKOWO

__
NA BALKONIE. RAZEM – spotkanie dla młodzieży i dorosłych
prowadzenie: Dominika Dopierała

Cykl spotkań muzykoterapeutycznych, podczas których każdy będzie miał okazję wziąć udział we wspólnym tworzeniu muzyki. Działać będziemy w dwóch seriach. Pierwsza rozpocznie się  18.07., druga 8.08. Śpiew, gra na instrumentach klasycznych i etnicznych, pisanie piosenek, połączenie ruchu lub słowa
z muzyką – to, co zdarzy się podczas spotkań będzie zależne od zespołu, który razem stworzymy. Do wspólnego muzykowania zapraszamy osoby pełnosprawne i osoby z niepełnosprawnościami.

g. 17 Sala pod Zegarem / wstęp wolny
1. cykl: 18, 19, 25, 26.07. i 1, 2.08.
2. cykl: 8, 9, 16, 19, 22, 23.08.

__
NA BALKONIE. Z ARCHITEKTEM – spotkania dla młodzieży i dorosłych

Spotkania-wykład z architektami z „Atelier Starzak Strebicki”, w trakcie których pokażemy, jak urządzić własny balkon, co nie jest łatwą sztuką. Doświadczeni architekci Jola Starzak i Dawid Strębicki podzielą się swoją wiedzą i podsuną garść ciekawych pomysłów.

13.07. i 24.08. g. 18.30 Hol Balkonowy / wstęp wolny

SPEKTAKLE

__
TEATR NA DUŻY WYMIAR – spektakle dla dzieci w wieku od 6 lat
bilety: 7 zł (dziecko), 10 zł (dorosły), dzieci do lat 3 gratis; bilet dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej (w ramach projektu Poznań PRO Rodzina) dla rodziny: 20 zł

„Noe” Teatr WALNY (Warszawa – Ryglice)
Noe to spektakl o Noe – dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami, które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Publiczność, czyli ci co zostali, też zostają nazwani i przedstawieni jako ci naiwni i głupi czyli zwierzęta.Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia. Tylko wspólny koncert może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się widownia. Muzyka dzięki możliwości aranżacji live jest tworzona w obecności widza i przez widza. Noe dyryguje, śpiewa i gra. Potop mija, koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem, co dalej…Noe płynie dalej, dalej dyryguje, mimo nieobecności orkiestry, mimo złorzeczeń żony i prób przywołania go na brzeg.
12.07. g. 11 Dziedziniec Zamkowy /wejście od Al. Niepodległości

„Tuwim Julek – Para buch, Frazy w ruch” Teatr MAŁE MI (Warszawa)
Spektakl powstał w ramach Roku Tuwimowskiego.
Przedstawienie opowiada o dzieciństwie Juliana Tuwima, ukazując go jako niesfornego łobuza. Mały Julek pragnie zostać chemikiem i niemal wysadza w powietrze kamienicę, w której mieszka. Poznajemy wiele marzeń małego Tuwima: jak chciał zostać strażakiem, magikiem i hodowcą jaszczurek. Akcja dzieje się przed wielkim słupem ogłoszeniowym, przypominającym rakietę kosmiczną. Wewnątrz słupa, oglądamy kukiełkowy teatr. W finale przewraca się i zamienia w lokomotywę. Julek dalej marzy, a lokomotywa za sprawą rekwizytów przeistacza się w słonia z ogromnymi powiewającymi na wietrze uszami…
19.07. g. 11 Sala Wielka

„Nid” Olsztyński Teatr Lalek (Olsztyn)
Czarownica Alianna znajduje bezpańskiego psa na skraju wyczerpania. Jest to suczka imieniem Nid. Alianna zabiera ją do swojego Domu – dość nadzwyczajnego. W nowym miejscu Nid poznaje osobliwych mieszkańców i zaprzyjaźnia się z Janem – starym, długo nieużywanym płaszczem. Pies kłóci się z nim na temat jakości życia – zastanawia się, czy lepsze jest życie w Domu, czy przeżywanie przygód poza nim. Pewnego dnia Nid odkrywa, że nie może wyjść, nie ma pojęcia dlaczego, łapy same zatrzymują się w progu domu czarownicy. Czy to kwestia magii?
26.07. g. 11 Sala Wielka

„Piosenki nie tylko o zwierzętach” koncert – Izabela Byra z Zespołem (Warszawa)
Zapraszamy na promocyjne wydarzenie muzyczne płyty „Piosenki nie tylko o zwierzętach” wydanej 20 maja 2016. Zabawne i inteligentne teksty, chętnie powtarzane nie tylko przez dzieci, ale też przez dorosłych. W końcu „100 kilo sympatii i zero apatii” to cecha nie tylko małych hipopotamów, a czasem każda „królewna w ładnej sukience, może mieć brudne ręce”. Jedno jest pewne: tylko „Myszka Franciszka, w zjadaniu sera do zera, jest mistrzem świata. Tratatatata”
Nowatorstwo i niezwykłość tej muzyki, polega na poważnym potraktowaniem dziecko -słuchacza, zarówno w sferze tekstowej jak i muzycznej, choć z dużą dozą dowcipu. Obecność na scenie dynamicznej sekcji dętej spotyka się z żywiołową reakcją dziecięcej publiczności. Piosenki zaaranżowane są niezwykle ciekawie, pojawia się w nich mnóstwo instrumentów: banjo, ukulele, dzwonki, dzwoneczki, kotły, trąbki, puzon…do tego ciepły wokal, śmiechy dzieci, śpiew ptaków.
2.08. g. 11 Sala Wielka

„Pipi” Teatr (Divadlo) PIKI (Pezinok, Słowacja)
Przygody Pipi Langstrumpf szalonej dziewczynki, bohaterki książek Astrid Lindgren.
A wszystko w interpretacji Katki Aulitisovej i L’ubo Piktora twórców i głównych filarów Teatru Piki ze Słowacji. Rudowłosa mała Szwedka i jej przyjaciele Tomi i Anika – w takiej wersji jeszcze ich nie widzieliście: duże lalki sceniczne, przebojowa gra aktorska i bajeczna oprawa plastyczna. Spektakl zrozumie każde dziecko i to 5 letnie i to 105 letnie …
16.08. g. 11 Sala Wielka

„Tajemnice kina” Miejski Teatr Miniatura (Gdańsk)
spektakl w ramach ZAMKU KSIĄŻEK
Spektakl na podstawie „Tajemnicy kina”, drugiej z serii książek detektywistycznych dla dzieci Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. „Tajemnica kina”, tak jak i poprzednia część „Tajemnica diamentów”, jest przedstawieniem detektywistycznym obfitującym w zagadki i domysły. Jak przystało na ten gatunek, z pewnością można się spodziewać zwrotów akcji i niebezpiecznych pościgów. Widzowie będą również zaangażowani w policyjne śledztwo. Przedstawienie jest pełne humoru, dynamiczne, zaskakujące i nieszablonowe, dzięki czemu zaciera się granica między sceną a publicznością.
23.08. g. 11 Sala Wielka

__
TEATR NA DOTYK – kameralne realizacje teatralne i muzyczne w różnych technikach i formach wyrazu przeznaczone dla dzieci od 6 lat
bilety: 7 zł (dziecko), 10 zł (dorosły), dzieci do lat 3 gratis

„Rybak” Teatru Cieni KA (Karagöz) (Zalesie Górne – Warszawa)
Niezmiernie kolorowa, bogata wizualnie opowieść, w której wiecznie poszukujący łatwych pieniędzy Karagöz postanawia zarobić na życie łowieniem ryb. Pomimo różnych przeciwności jest bliski sukcesu. Niestety, wtedy właśnie spotyka bardzo ciekawe, nie zawsze przyjaźnie nastawione stworzenia.
Turecki teatr cieni KARAGÖZ przywędrował do Turcji z Dalekiego Wschodu, podążając dawnymi szlakami handlowymi i zmieniając się po drodze. Ogromną popularność teatr Karagöz zyskał w czasach Imperium Osmańskiego, kiedy towarzyszył wielu tureckim uroczystościom. Najczęściej poruszał problemy życia codziennego za pomocą humorystycznych historii z udziałem dwóch głównych bohaterów o cechach: Karagöza i Hacivata oraz innych charakterystycznych postaci, przedstawicieli różnych religii, krajów i grup społecznych.
14.07. g. 11 Sala Audiowizualna

„Opowieści starego kredensu” Teatru POD ORZEŁKIEM (Białystok)
Spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką Panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu, który dobrocią pokonał smoka. Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę. Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządzi Król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie Rycerzy Zakonu Grzeczności.
21.07. g. 11 Scena Nowa

„Król Maciuś I” Teatru FIGUR (Kraków)
Spektakl Król Maciuś I to historia dorastania. To opowieść o mierzeniu się z własnymi słabościami, pogonią za marzeniami i konfrontowaniu z porażką. W świecie, w którym obowiązuje terror uśmiechu i przymus sukcesu sprawdzamy, co będzie, jeśli wszystko NIE będzie dobrze? Jeśli zrobimy błąd? Co będzie, jeśli przegramy?
Teatr Figur to teatr obrazkowy. Moglibyśmy powiedzieć – więcej niż rysunek, mniej niż film animowany. Twórcy wyczarowują cały świat z tektury, drutu, taśmy, cięty nożyczkami, świecony ręcznie robionymi lampami. Żadnych projektorów multimedialnych, reflektorów ledowych, zapadni ….. taki teatr analogowy.
4.08. g. 11 Scena Nowa

„Plum i Bulb, czyli problemy z wodą” Teatru CHRZĄSZCZ W TRZCINIE (Rabka – Zdrój)
Spektakl o charakterze ekologicznym, poruszający problem zanieczyszczenia środowiska. Tytułowi bohaterowie to rybka Plum i ośmiornica Bulb. Spektakl interdyscyplinarny wykorzystujący animowane na żywo projekcje filmowe, teatr cieni i teatr lalek. Dodatkowym walorem przedstawienia jest muzyka na żywo.
11.08. g. 11 Scena Nowa

POKAZY FILMÓW

__
SECRET PLACE CINEMA NA BALKONIE – pokazy filmów w tajemniczych przestrzeniach Zamku Cesarskiego

g. 21.30 zbiórka przy tubie w Holu Wielkim / bilety: 30 zł
15.07. ROMEO I JULIA, reż. Baz Luhrmann, USA, 1996, 120’
Adaptacja dramatu Williama Szekspira przeniesiona do współczesnej Werony.

29.07.MŁODOŚĆ, reż. Paolo Sorrentino, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy, 2015, 118’
Fred i Mick, przyjaciele, którzy niebawem przekroczą próg osiemdziesięciu lat,wyjeżdżają do hotelu pod Alpami, gdzie wspominają swoją przeszłość.

5.08. HIGH-RISE, reż. Ben Wheatley, Wielka Brytania, 2015, 119’
Doktor Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca. Pełen przepychu,zakrapianych imprez i szalonych orgii raj szybko zmienia się w prawdziwe piekło.

26.08. WIELKIE PIĘKNO, reż. Paolo Sorrentino, Francja, Włochy, 2013, 142’
Historia starzejącego się dziennikarza, który przemierzając ulice Wiecznego Miasta,wspomina swoją pełną namiętności, acz bezpowrotnie utraconą młodość.

ZWIEDZANIE
Zamek posiada kilka balkonów i tarasów. Każdy z nich ma inną historię, z każdego widać inny fragment miasta. Po raz pierwszy w ofercie zwiedzania zamku z przewodnikiem pojawiła się trasa „balkonowa”. Zapraszamy do jej poznania.

__
NA BALKONIE. Z PRZEWODNIKIEM – zwiedzanie

Balkony na Świętym Marcinie
6, 13, 20, 27.07. i 3, 10, 17, 24, 31.08. g. 18 przed wejściem głównym do Zamku / wstęp wolny

Balkony Zamkowe
15, 22, 29.07. i 5, 12, 19, 26.08. g. 18 Hol Wielki / bilety: 10 zł / liczba miejsc ograniczona

Zwiedzania Zamku
9, 23.08. g. 18 Hol Wielki / bilety: 10 zł / liczba miejsc ograniczona

Zwiedzanie PS (piwnica i strych)
5, 19.07. i 2, 16.08. g. 19 Hol Wielki / bilety: 25 zł / liczba miejsc ograniczona

Nocne zwiedzanie Zamku
26.07. i 30.08. g. 21 Hol Wielki / bilety: 15 zł / liczba miejsc ograniczona

STREFA ŚWIĘTY MARCIN

Do zrealizowania świętomarcińskiej akcji balkonowej zaprosiliśmy Kolektyw 1A z Poznania oraz kolektyw PALZE LIZAĆ z Krakowa. Wspólnie z animatorami chcemy dotrzeć do mieszkańców ulicy
i zachęcić ich do nietypowych przeobrażeń swoich balkonów. Oprócz wymiaru artystycznego, akcja ma być przyczynkiem do integracji i dialogu.

MUZYKA NA BALKONIE
Na finał, w ostatni wakacyjny niedzielny wieczór na balkonie przy Sali Wielkiej zabrzmi muzyka
w wykonaniu znakomitych poznańskich artystów. Usłyszymy kompozycje z różnych epok, od renesansu przez barok po klasycyzm. Zagrają rozmaite instrumenty – smyczkowe, szarpane, dęte. Wakacje zakończymy nostalgicznie, trochę wesoło i trochę smutno, cóż czas się żegnać…
28.08. g. 19 Sala Wielka – Balkon / bilety: 5 zł

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent