Muzealna niespodzianka na Dzień Kobiet – Stalowa Wola

📅 piątek 08.03.2013
Muzealna niespodzianka na Dzień Kobiet – Stalowa Wola

Tego wieczoru Muzeum pokaże dawną Palmiarnię w nowej odsłonie. Nieprzypadkowo wybrano pomieszczenie w Domu Gościnnym Hutnik, który uważany jest za dobry przykład modernistycznej, funkcjonalnej architektury lat międzywojennych. Stylowe artdekowskie meble, dodatki i gabloty odsyłać będą zatem do stylu, który wyznaczał gust lat 20. i 30. XX wieku. A przede wszystkim zostanie tam zaprezentowana ekspozycja Stefan Norblin. Grafik, projektant, ilustrator, na której będzie można podziwiać głównie doskonałe plakaty artysty, zarówno z serii turystycznej, jak i reklamowej oscylujące w stylistyce art déco. Zobaczymy także projekty okładek książek i czasopism, ilustracje czy karykatury. Prześledzenie rozwoju twórczości graficznej artysty pozwoli umiejscowić go w nurcie grafiki lat międzywojennych.

Piątkowy wieczór uświetni występ znanego tenora, pochodzącego ze Stalowej Woli Szymona Jędrucha, z repertuarem z lat 30.

A ponieważ tego dnia przypada Święto Kobiet, każda z Pań otrzyma niewielki, ale wyjątkowy upominek.

Przygoda z twórczością Stefana Norblina zaczęła się w 2011 roku, kiedy Muzeum Regionalne otworzyło pierwszą powojenną wystawę prac tego artysty pn. Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny. Przy wielkim wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz miasta Stalowej Woli udało się stworzyć wyjątkową ekspozycję pozyskując prace z trzech kontynentów. Wielkie otwarcie uświetnili m.in. Minister Kultury Bogdan Zdrojewski, Maharadża Jodhpuru Gaj Singh II, Ambasador Indii w Polsce Monika Kapil-Mohta oraz Andrew Norblin – jedyny syn artysty, który specjalnie z tej okazji po raz pierwszy odwiedził Polskę i ze wzruszeniem brał udział we wszystkich wydarzeniach. Po raz pierwszy i może jedyny w Polsce mogliśmy właśnie w Stalowej Woli oglądać wielkie płótna, które sprowadzono prosto z prywatnych apartamentów pałacu Umaid Bhawan w indyjskim Jodhpurze. Nasza wystawa cieszyła się dużą popularnością także w Indiach, gdzie jeszcze w tym samym roku miała swoje równie uroczyste odsłony w Narodowej Galerii Sztuki w New Delhi oraz Bombaju. Wystawa została zauważona i doceniona nominacją do nagrody muzealników Sybilla 2011. Kolejna odsłona prac Norblina w nieco innej wersji nastąpiła w 2012 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zbiegło się to z wydarzeniami sprowadzenia prochów Stefana Norblina i jego żony Leny Żelichowskiej do Warszawy. W tym też roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało archiwum zdjęć i dokumentów dotyczących Norblina od niemieckiego badacza Clausa Ullricha Simona. Następnie dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum zakupiło 16 obrazów artysty z Kalifornii. Dlatego Muzeum wciąż stara się przypominać tego niezwykłego twórcę, którego dzieła w stylu art déco nie tylko były znane i cenione w Polsce, ale wspaniale przyjęły się w Indiach, gdzie Norblin dekorował pałace maharadżów.

W sali im. Stefana Norblina planowane są zatem różne odsłony twórczości tego artysty. Będzie się tu sukcesywnie przypominać o jego niezwykłym życiu i wszechstronnych osiągnięciach. Po prezentacji grafiki, kolejna odsłona przybliży pobyt Norblina w Indiach, a następnie pokażemy przegląd materiałów i zdjęć archiwalnych. Planowane jest także na ten rok norblinowskie seminarium naukowe.

Zapraszamy 8 marca 2013, godz. 19.00

Hotel "Hutnik"