Mózg na najwyższych obrotach – jak pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności koncentracji?

Mózg na najwyższych obrotach – jak pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności koncentracji?

📅 wtorek 19.09.2017 do środa 27.09.2017
jak pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności koncentracji
Koncentracja oznacza skierowanie (ześrodkowanie) naszej energii, woli i uwagi na czymś konkretnym, np. wykonaniu zadania czy ściśle określonym zagadnieniu. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na rozwój tej cechy u dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ właśnie w tym czasie bardzo prężnie rozwijają się pamięć i umiejętność skupiania się. U pięcioletnich dzieci następuje silny rozwój mowy, uwagi, postrzegania. Przedszkolak powinien być w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu przez 3-5 minut. Dziecko we wczesnym wieku szkolnym powinno już osiągnąć zdolność koncentracji przez 15 minut. Koncentracji mogą pomóc właściwa dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz ćwiczenie mózgu, np. poprzez gry logiczne, rebusy. Z pomocą przyjdą nam nawet codzienne zakupy. Biorąc udział w nowym programie lojalnościowym sklepów Netto „Ze Scottiem do supermocy”, mamy okazję zdobywać saszetki z kartami kolekcjonerskimi, które dziecko będzie zbierało w specjalnym albumie. Kolorowe karty zawierają propozycje zdrowych przekąsek, zabaw na powietrzu i wielu innych ciekawostek, w albumie natomiast nasza pociecha znajdzie m.in. zgadywanki i zabawy na spostrzegawczość – wszystko w atrakcyjnej graficznie formie.

Co wpływa na koncentrację?

O prawidłowy rozwój mózgu dziecka powinniśmy zadbać jak najwcześniej. Niemowlęta karmione piersią otrzymują ważne składniki odżywcze wraz z mlekiem matki, maluchy, które dostają mleko modyfikowane, powinny natomiast otrzymywać preparaty zawierające składniki ważne dla rozwoju układu nerwowego i funkcji poznawczych, czyli kwasy DHA i α-linolenowy, żelazo, witaminy z grupy B, magnez, potas. Szczególnym okresem w rozwoju najmłodszych jest wiek przedszkolny. Dbałość o odpowiednią dietę, stymulację mózgu i ogólną ich kondycję, w tym zapewnienie im ruchu na świeżym powietrzu, jest wówczas szczególnie ważna. Dzieci będą przygotowane do wyzwań czekających na nie w szkole. We wczesnych latach szkolnych rozwijają się już prężnie podstawowe funkcje intelektualne: logiczne myślenie, analiza i synteza wzrokowa, słuchowa i kinestetyczno-ruchowa.

Przyczyny kłopotów z koncentracją mogą być różne. Umiejętność ta jest związana z osobowością dziecka, jego możliwościami intelektualnymi, a także środowiskiem, w którym przebywa. Czasem problem tkwi w braku motywacji czy… znudzeniu (dziecko nie jest zainteresowane danymi treściami i nie potrafi się na nich skupić), a niekiedy w niskich aspiracjach, braku przygotowania do rozwijania umiejętności wytrwałej pracy, nieumiejętności pokonywania trudności, niekorzystnych warunkach rodzinnych, złej atmosferze w szkole. Dziecko mające problemy z koncentracją nie będzie w stanie skupić się dłużej na jednym zadaniu, może być impulsywne, mieć kłopoty ze snem, kłopoty w relacjach z rówieśnikami, ma też słabą pamięć krótkotrwałą. Pamiętajmy, aby nie mylić problemów z koncentracją z brakiem możliwości skupienia się w pozycji nieruchomej. Badania przeprowadzone w Danii i opublikowane na łamach Frontiers in Human Neuroscience wykazały, że uczniowie w wieku wczesnoszkolnym uczą się matematyki szybciej i bardziej efektywnie, gdy w procesie uczenia się bierze udział całe ciało. To znaczy, że dzieci, które mogły bawić się długopisem, ugniatać ciastolinę, machać nogami, bujać się na krześle i wykonywać inne rodzaje aktywności, znacznie lepiej przyswoiły partię materiału i więcej zapamiętały.

Dieta sprzyjająca koncentracji

Urozmaicona dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest ważna dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i kształtowania się funkcji poznawczych. Czasem problemy z koncentracją mogą być objawem niedoboru żelaza. Do najbogatszych źródeł tego pierwiastka należą podroby, chude mięso (wołowe, indycze), jaja, ryby, fasola biała, soja, ziemniaki, korzeń pietruszki, soczewica, suszone owoce, nasiona dyni, słonecznika i sezamu. W diecie dziecka nie powinno zabraknąć także pokarmów bogatych w witaminy B1 (zapewnia prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych; występuje w produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych, mięsie wieprzowym, ryżu brązowym, orzechach), B(występuje m.in. w mięsie kurzym, rybach, jajach, ryżu, produktach pełnoziarnistych; jej niedobór prowadzi m.in. do nadpobudliwości), B12 (występuje w mięsie, nabiale, rybach; jej niedobór skutkuje problemami z pamięcią, uczeniem się i koncentracją). Spośród pierwiastków mineralnych, za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, w tym umiejętność koncentracji uwagi, odpowiadają magnez, potas i wapń. Produktów bogatych w sprzyjające pracy mózgu i koncentracji składników odżywczych warto szukać m.in. na półkach ze zdrową żywnością. Półka Zdrowia w sklepach Netto oferuje m.in. produkty pełnoziarniste, napoje na bazie wody kokosowej, której picie zmniejsza uczucie zmęczenia i usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, czy też zdrowe, słodzone stewią czekolady z orzechami, stanowiące źródło lecytyny oraz magnezu.

Ruch na świeżym powietrzu – zbawienny dla mózgu

Ruch to zdrowie, i to nie tylko dla ciała, ale i umysłu. Ćwiczenia fizyczne i zabawa na świeżym powietrzu stymulują mózg oraz poprawiają prędkość komunikacji pomiędzy jego prawą i lewą półkulą. Dzięki temu dziecko łatwiej przyswaja nową wiedzę i kształci różne umiejętności. Już 5 minut aktywności na świeżym powietrzu sprawia, że maluch potrafi lepiej skoncentrować się na zadaniu, które następuje po wykonywanym przez niego wysiłku fizycznym, zaś godzina aktywności ruchowej dziennie przekłada się na osiąganie lepszych wyników w nauce, większą sprawność w odrabianiu prac domowych i łatwiejsze skupienie uwagi na konkretnych zadaniach. Pamiętajmy, że wykonywanie konkretnych ćwiczeń fizycznych również wymaga zdolności ześrodkowania na nich uwagi. Dziecko uczy się zapamiętywania odpowiednich ruchów ciała, aby prawidłowo wykonać ćwiczenie, przy czym nie może rozpraszać się ani „odpływać” myślami w świat swoich marzeń. Dzięki temu będzie mu łatwiej skupić się także na wykonywaniu pracy wymagającej wysiłku umysłowego.

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

Nauka koncentracji poprzez zabawę

Gry edukacyjne są wspaniałym narzędziem wspierającym rozwój umiejętności koncentracji, zapamiętywania, kształtującym cierpliwość i spostrzegawczość. Do wyboru mamy mnóstwo gier planszowych, karcianych, klocków i puzzli. Zarówno działania takie jak budowanie konstrukcji z klocków czy układanie puzzli uczą wytrwałości i skupienia. Układać można także obrazki – z kolorowych patyczków (np. gra „Patyczaki”), koralików. Przy braku wytrwałości i częstym rozpraszaniu się pożyteczne będą tradycyjne bierki, a także Jenga, a przy trudnościach z koncentracją i precyzją pomogą kolorowanki terapeutyczne. Dobre efekty dają także gry typu memo i szybkie gry na koncentrację i spostrzegawczość w rodzaju Dobble. Wybierajmy zabawy dostosowane poziomem trudności do wieku dziecka. Bierzmy udział w rozgrywkach i grajmy z dzieckiem systematycznie. Zwycięstwo w grze będzie sukcesem, które zmotywuje je do większej pracy nad sobą, natomiast porażka okaże się również lekcją radzenia sobie z niepowodzeniem. Doskonałe efekty mogą przynieść łamigłówki, zagadki i rebusy. Warto rozejrzeć się za książeczkami zawierającymi propozycje takich zabaw.

Nie wolno zapomnieć, że na sukces składa się nie tylko praca dziecka, ale i postawa rodziców. Nie okazujmy zniecierpliwienia, rozczarowania, nie krytykujmy malucha. Nie twórzmy zbyt wielu zakazów, gdyż ograniczają one jego kreatywność, ale jednocześnie konsekwentnie trzymajmy się ustalonych zasad (dziecko nie może nabrać pewności, że otrzyma wszystko, czego chce, bez żadnego wysiłku z jego strony). Obserwujmy, czy ono samo nie wymaga od siebie zbyt dużo lub zbyt mało, sami również dostosowujmy wymagania do faktycznych możliwości naszej pociechy. Dobierajmy wiele urozmaiconych gier i zabaw, które przyniosą więcej efektów niż wyrzuty czynione z powodu negatywnego stopnia zdobytego w szkole.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent