Mobilne Centrum Kultury na Piątkowie

podwórko przy os. Batorego 82 (Piątkowo)
🗺 mapa
📅 poniedziałek 28.08.2017 do piątek 01.09.2017
Wstęp bezpłatny
Mobilne Centrum Kultury 4

Mobilne Centrum Kultury zaprasza na warsztaty dla dzieci i dorosłych, na wystawę, wspólny piknik i wiele innych atrakcji. A wszystko to w plenerze i wakacyjnych okolicznościach. MCK to przyczepa kempingowa z pełnym wyposażeniem i bogatą ofertą artystyczno-edukacyjną, która zatrzymuje się w różnych częściach Poznania.

Tym razem zatrzyma się na 5 dni (28.08-01.09) na podwórku przy os. Batorego 82 w Poznaniu (Piątkowo).

Wszystkie wydarzenia w ramach Mobilnego Centrum Kultury są darmowe i otwarte, a Stowarzyszenie Zielona Grupa zapewnia wszelkie potrzebne materiały.

Aby dowiedzieć się więcej na temat projektu zapraszamy na nasze strony:
www.zielonagrupa.pl/mobilne-centrum-kultury
www.facebook.com/MCKZielonaGrupa

PONIEDZIAŁEK, 28.08.2017:

  1. Teatr Kamishibai: Dwa spektakle dla dzieci i kącik ilustratorski.

godz. 10:00 Bajka o gąsienicy, która stała się motylem
godz. 11:00 Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem

Dwa przedstawienia Kamishibai oparte na legendach zaczerpniętych z tradycji innych kultur. To spektakle, które z jednej strony opowiadają ciekawe historie, a z drugiej dają pretekst do refleksji i rozmowy na istotne tematy.

Po każdej bajce widzowie będą mogli przeistoczyć się w twórców i inspirując się usłyszaną opowieścią, samemu stworzyć ilustracje do teatru Kamishibai.

  1. Wielkie bańki mydlane

godz. 12:00

  1. Sztukmistrzowie: Jerzy Treliński – Taki ja. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

godz. 13:00 – 14:30

Warsztaty wokół twórczości Jerzego Trelińskiego, sztuki konceptualnej i projektowania graficznego, podczas których stworzymy własną identyfikację wizualną.

A gdyby tak ulice poznańskie zapełnić naszymi imionami? W 1972 roku Jerzy Treliński zaczął wypełniać świat swoim nazwiskiem nadrukowywanym na kolejnych przedmiotach (ubraniach, pudełkach, książkach) ale i umieszczanym w poszczególnych przestrzeniach (na chodniku, plaży, peronie). Własne nazwisko potraktował jak znak graficzny, którym opisywał rzeczywistość. Podczas warsztatów każdy z uczestników stworzy własny wzór graficzny, który będzie go reprezentował.

  1. Koło Gospodyń Miejskich: Zdobienie ceramiki. Warsztaty dla dorosłych.

godz. 18:00 – 20:00

Stworzymy własne kompozycje na białej ceramice. Obejrzymy tradycyjne wzory i sposoby zdobienia oraz nowoczesny design, a później zaprojektujemy własne wzory. Zapewniamy ceramiczne miseczki, choć można przynieść własne naczynia, które chce się ozdobić.

WTOREK, 29.08.2017:

  1. Teatr Kamishibai: Bajka o Królu Kruków. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30

Król Krak włada miastem Krakowem mądrze i sprawiedliwie. Pewnego dnia do miasta przybywa straszliwy smok, który wzbudza grozę. Żaden z dzielnych rycerzy króla nie potrafi pokonać bestii. Wielu ludzi mylnie łączy Smoka Wawelskiego z Szewczykiem Dratewką. Tymczasem są to dwie zupełnie różne legendy. Pogromca smoka nosił imię Skuba. Opowiemy tę prawdziwą historię w naszym teatrze kamishibai.

Warsztaty: smocze warsztaty plastyczne

Jak wygląda prawdziwy smok? Jest zielony i oślizgły czy kolorowy i ziejący ogniem? Ogromny czy nieduży? Tabaluga czy waran z komodo? Groźny czy przyjazny? Spróbujemy stworzyć smoka takiego, jaki nam się marzy i jakiego sobie wyobrażamy.

  1. Kreatywna zabawa z książkami z Mobilnej Biblioteki
    12:00
  2. Sztukmistrzowie: Stanisław Dróżdż – Słownik przestrzeni. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.

godz. 13:00 – 14:30

Warsztaty wokół twórczości Stanisława Dróżdża i poezji konkretnej, podczas których zabawimy się formą przestrzenną słów z gwary poznańskiej.
Czy słowo może być obrazem? Jak litery mogą zaistnieć w przestrzeni? Odwołując się do poezji konkretnej i pojęciokształtów Stanisława Dróżdża pobawimy się słowami i przestrzenią, odszukując ich wzajemnych relacji.

  1. Koło Gospodyń Miejskich: Wyplatanie z papierowej wikliny

godz. 18:00 – 20:00

Warsztaty wikliniarskie dla każdego. Nauczymy się wyplatać koszyki z papierowej wikliny.

ŚRODA, 30.08.2017:

  1. Teatr Kamishibai: Bajka o Księciu Husajnie i latającym dywanie. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30

Bajka arabska zaczerpnięta z Baśni tysiąca i jednej nocy. To historia trzech braci, którzy w poszukiwaniu najcenniejszego prezentu dla swojego ojca odbywają długą podróż.

Warsztaty: tkanie dywanów

Każdy będzie miał okazje utkać swój własny dywan. A gdy skończymy, sprawdzimy, czy lata! 

  1. Sztukmistrzowie: Henryk Tomaszewski – Poznańskie opowieści. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.13:00 – 14:30
    Podczas warsztatów poznamy plakaty filmowe zaprojektowane przez Henryka Tomaszewskiego. Następnie zainspirowani twórczością Tomaszewskiego oraz tradycyjną typografią uliczną Poznania stworzymy własne, unikatowe projekty.
  2. Koło Gospodyń Miejskich: Ludowe pająki

godz. 18:00 – 20:00

Zainspirujemy się tradycyjną metodą konstruowania ludowych pająków i spróbujemy stworzyć nowoczesne elementy dekoracyjne.

CZWARTEK, 31.08.2017:

  1. Myślobieg: warsztaty okołoliterackie Emilii Romanowskiej.

godz. 10:00 – 11:00
sugerowany wiek od 7 do 11 lat
„Myślobieg” to książka dla dzieci, która z humorem opowiada o perypetiach i dylematach dziesięcioletniej Susanny – polsko-islandzkiej dziewczynki. Książka jest punktem wyjścia do zainteresowania podróżami, poznawaniem innych kultur, poznawaniem swoich korzeni, poznawaniem siebie, nauką obcych języków.
W programie warsztatów, będzie czytanie fragmentów książki, przeplatane aktywnościami:
– nauka prostych zwrotów w języku islandzkim
– działania z mapą świata, poznawanie lokalizacji Islandii
– zajęcia manualne: przygotowanie plecaka do wyjazdu na Islandię, do dużego plecaka turystycznego, wrzucimy namalowane przedmioty niezbędne na wyprawę na Islandię
– kalambury z hasłami dotyczącymi ciekawostek o kulturze polskiej

  1. Fotobudka
    12:00

Sesja zdjęciowa dla wszystkich mieszkańców z przymrużeniem oka.

  1. Sztukmistrzowie: Ryszard Winiarski – Zagraj w sztukę. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
    13:00 – 14:30

Czy sztukę można połączyć z grą? Czy tworzenie według konkretnych reguł ogranicza formę? Jak połączyć malarstwo z matematyką? Odwołując się do twórczości Ryszarda Winiarskiego stworzymy własne zasady według których następnie skonstruujemy swoje dzieła sztuki.

  1. Koło Gospodyń Miejskich: Batik. Warsztaty dla dorosłych.

godz. 18:00 – 20:00

Batik to sztuka polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i barwieniu tkaniny, farbuje się jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Wykorzystamy nie tylko farby syntetyczne, ale także nauczymy się korzystać z bańki i wosku oraz „efektów specjalnych” jakie daje np.  sól.

PIĄTEK, 1.09.2017:

  1. Teatr Kamishibai: Geniusz z Galicji. Spektakl i warsztaty dla dzieci.

godz. 10:00 – 11:30
Warsztaty: pokaz namiotu camera obscura i pokaz działania stuletniego aparatu fotograficznego oraz samodzielne tworzenie camera obscura

  1. Sztukmistrzowie: Jan Dziaczkowski – Poznań tropikalny. Warsztaty dla młodzieży i dzieci.
    13:00 – 14:30

Warsztaty wokół twórczości Jana Dziaczkowskiego i sztuki kolażu, podczas których stworzymy obraz Poznania w wersji tropikalnej.

A gdyby tak w Poznaniu panował klimat tropikalny? Liany zwisające z mostu, bananowce na osiedlu, małpa wystająca z okna, tygrys przechadzający się po ulicy. Dlaczego nie?

  1. Koło Gospodyń Miejskich: Motanki

godz. 18:00 – 20:00

  1. Galeria Mobilnego Centrum Kultury

godz. 20:00
Otwarcie galerii prac z całego tygodnia. Będzie to okazja, by podziwiać wszystkie prace stworzone podczas warsztatów w minionym tygodniu. Chcemy by spotkanie miało charakter wspólnego kulturalnego pikniku plenerowego.

  1. Pokaz Kina Plenerowego „Przed północą”

godz. 21:00
Otwarte kino bez biletów i numerowanych miejsc. Obejrzymy wspólnie film pod gołym niebem, ciesząc się letnim wieczorem.

 

Zapraszamy również do Mobilnej Biblioteki, aby wspólnie poczytać i obejrzeć najnowsze publikacje z literatury dziecięcej, a także z sentymentem zajrzeć do klasyków. Nie zabraknie też leżaków do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Całością zarządzają odpowiednio wyszkoleni animatorzy i wolontariusze Stowarzyszenia Zielona Grupa, którzy wszystko przygotowują, prowadzą spotkania i dostarczają wszelkich potrzebnych materiałów. Stowarzyszenie Zielona Grupa działa od października 2013. Związane z Poznaniem, choć poza sam Poznań często wyjeżdża. Pierwszym dużym projektem wciąż realizowanym i rozwijanym jest Kamishibai – Papierowy Teatr. Jest to metoda pracy z dziećmi przy użyciu teatru ilustracji. Od 2015 roku stowarzyszenie nie tylko prowadzi warsztaty, ale także posiada własne wydawnictwo. W 2016 roku został zrealizowany projekt Rowerowego Domu Kultury, w którym dwie animatorki przez 11 tygodni objechały na rowerach całą Polskę wzdłuż granic i prowadziły warsztaty dla mieszkańców miejscowości przygranicznych.

MCK jest naturalną kontynuacją RDK, tym razem jednak na nieco większą skalę, dzięki przyczepie kempingowej pozwalającej na zabranie ze sobą jeszcze więcej potrzebnego sprzętu i materiałów.

kiedy: 28 sierpnia – 1 września 2017

gdzie: Mobilne Centrum Kultury, podwórko przy os. Batorego 82 (Piątkowo), Poznań

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent