Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie

📅 czwartek 02.10.2014 do niedziela 26.10.2014
Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie

Nowością w ofercie Młodzieżowego Domu Kultury jest Pracownia Historyczna. „W pracowni będą pokazywane filmy i przeźrocza o tematyce historycznej. Będziemy urządzali wycieczki do ciekawych miejsc, zwiedzali muzea oraz spotykali się z osobami, które tworzą współczesną historię. W razie potrzeby będziemy odrabiali prace domowe. Będzie też możliwość przygotowania się do matury" – zachęca prowadzący prowadzący Artur Toeplitz.

Innym cyklem zajęć wprowadzonym w tym roku jest nauka języka włoskiego. Mogą się go uczyć dzieci powyżej 11 lat, a nauka prowadzona będzie od podstaw.

Pracownia Malarstwa i Rysunku skupia młodzież gimnazjalną, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz uczestników dorosłych powyżej 18 roku życia. Od roku 1990 pracownię prowadzi mgr Jagna Mackiewicz-Bikovska absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracownia oferuje częściowe przygotowanie w zakresie rysunku malarstwa uczniom zdającym egzaminy do szkół artystycznych średnich i wyższych. Pozostali uczestnicy – młodzież i dorośli – rysują i malują dla przyjemności. Prace wykonywane są w różnych technikach rysunkowych ołówek, węgiel, piórko, kredka i malarskich: tempera, acryl, olej. Tematyka jest różnorodna od studium martwej natury, postaci, portretu po pejzaż i kompozycje abstrakcyjne. Do sukcesów pracowni zaliczyć należy to, że od r. 1990 po rok bieżący około 30 osób będących uczestnikami zajęć zdało pomyślnie egzaminy wstępne i zasiliło szeregi uczniów i studentów szkół artystycznych.

Są jeszcze wolne miejsca w Pracowni Muzycznej. Zespół rockowy  zapewnia nabycie umiejętności gry na instrumentach muzycznych (gitara elektryczna, gitara basowa, pianino, perkusja, flet, saksofon, trąbka, puzon) w stopniu podstawowym, pozwalającym adeptom tej dziedziny sztuki na samodzielne dalsze doskonalenie nabytych umiejętności i czynne uprawianie muzyki. „Proponujemy nauczanie indywidualne i natychmiastowe przełożenie nabytej wiedzy na praktyczne wykorzystanie jej do pracy  z zespołem. Nieodzownym elementem zajęć jest nauka czytania nut i innych elementów zapisu nutowego. Zajęcia prowadzone są w małych grupach umożliwiających naukę gry z każdym uczestnikiem indywidualnie stwarzając jednocześnie możliwość zespołowej realizacji materiału nutowego. Materiał nutowy na bazie którego realizujemy nauczanie obejmuje utwory muzyki klasycznej, muzyki popularnej, rockowej i rozrywkowej. Zapraszamy również tych, którzy ukończyli Szkołę Muzyczną i chcieliby dalej rozwijać swoją pasję" – zaprasza prowadzący Marek Teterycz. Ilość uczestników indywidualnego nauczania jest ograniczona.

W ramach Pracowni Malucha, prowadzonej przez Edytę Dawidowską, odbywają się zajęcia dla dzieci od 3 – 5 lat. „Proponuję zajęcia ogólnorozwojowe, umuzykalnienie, plastykę oraz zajęcia teatralne dla najmłodszych. Zajęcia prowadzone są poprzez zabawę, podczas której dzieci uczą się poznawać i odkrywać otaczający ich świat, uczą się przebywania i współpracy w grupie oraz samodzielności w wykonywaniu różnych czynności" – podkreśla prowadząca. Ponadto uczestnicy Pracowni biorą udział w występach okazjonalnych, przygotowują programy artystyczne, które prezentują na występach publicznych. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku.

Dla młodych miłośników majsterkowania swoje progi otwiera Pracowania Modelarska. Prowadzi je dyplomowany instruktor modelarstwa lotniczego Mariusz Wiszniewski od lat związany z Aeroklubem Gdańskim jako modelarz, skoczek spadochronowy i pilot. „Uczestnicy w wieku od lat 8 w górę, budują głównie modele samolotów, w tym latające na uwięzi i kierowane radiem. Uczymy pilotować zbudowane modele bez obawy ich rozbicia na treningach weekendowych, które organizujemy na lotnisku aeroklubu w Pruszczu Gdańskim i w Bojanie" – zachęca. Udział w zajęciach rozwija oprócz zdolności manualnych także kreatywność, umiejętność organizacji i planowania. Trzy grupy „młodzicy", „zaawansowani" i „wyczynowi" realizują swoje zadania dostosowane do wieku i zdobytych umiejętności. Udział w zajęciach modelarskich dla wielu uczestników kończy się trwałym związaniem z prawdziwym lotnictwem. Jej absolwenci są już inżynierami lotnictwa lub pilotami tak jak Krzysztof Bogdański i Piotr Szalczyński. Ten pierwszy jest także czterokrotnym Mistrzem Polski w halowych modelach akrobacyjnych. „Zapraszamy każdego interesującego się modelarstwem chłopca i dziewczynę do naszej pracowni – nie będziecie się nudzić!" – podkreśla Mariusz Wiszniewski.

W Pracowni Szachowej MDK odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych: 6 – 9 i 10 – 15 lat. Na zajęciach dzieci poznają tajniki „królewskiej gry", rozwiązują zadania szachowe, uczą się teorii, taktyki rozgrywania partii oraz biorą udział w turniejach szachowych. Zajęcia rozwijają koncentrację, spostrzegawczość, logiczne i abstrakcyjne myślenie. Uczestnicy zajęć w zeszłym roku zdominowali XVI otwarte Mistrzostwa Sopotu i zwyciężyli we wszystkich kategoriach wiekowych. Oprócz tego uczestnicy zajęć zwyciężyli w drużynowych mistrzostwach naszego miasta otrzymując przepustkę do finałów wojewódzkich.

Członkowie Koła Brydżowego są bez wątpienia najbardziej utytułowani ze wszystkich członków sopockiego MDK-u. W swoich szeregach koło ma mistrzynię Europy z 2009 r. oraz vice-mistrzów Europy z 2010 r., a także mistrzów Polski młodzieży szkolnej oraz brązową medalistkę mistrzostw Polski młodzików.

Na zajęcia zaprasza:

Młodzieżowy Dom Kultury
Al. Niepodległości 763
81-838 Sopot

Więcej informacji na stronie www.mdk.sopot.pl