Mleczne-Stałe-Zdrowe – start programu na rzecz poprawy stanu uzębienia dzieci

Mleczne-Stałe-Zdrowe – start programu na rzecz poprawy stanu uzębienia dzieci

📅 piątek 08.12.2017 do sobota 16.12.2017
Mleczne stałe zdrowe start programu profilaktycznego

Program „Mleczne-Stałe-Zdrowe” powstał w celu uświadomienia – dzieciom, rodzicom oraz opiekunom – znaczenia zachowania higieny jamy ustanej i przestrzegania zasad zdrowego żywienia dla jakości życia człowieka.

– Realizacja Programu bezpośrednio ma się przyczynić się do poprawy stanu uzębienia dzieci i młodzieży w Polsce.

– Głównymi adresatami Programu są DZIECI uczęszczające do placówek edukacyjnych, rodzice, korzystający z kursów m.in. w szkołach rodzenia oraz nauczyciele i opiekunowie szkolni.

– Program „MSZ” realizowany będzie na terenie województwa mazowieckiego.

DLACZEGO?

Zdrowie jamy ustnej ma wpływ na zdrowie całego organizmu (stanowiąc jego integralną część), a jej stan bezpośrednio przekłada się na kondycję odległych narządów. Udowodniono, że choroby jamy ustnej są czynnikiem ryzyka wielu chorób ogólnych – np. sercowo-naczyniowych, reumatycznych, czy też przedwczesnego porodu, udaru.

Jama ustna to nie tylko zęby. To jeden z bardziej złożonych elementów organizmu, odpowiedzialny za szereg kluczowych funkcji z punktu widzenia jego prawidłowego działania.

Pełni funkcje: trawienną, zmysłową, artykulacyjną, a także oddechową czy obronną. Duża różnorodność tkanek jamy ustnej przekłada się na różnorodność chorób – od chorób przyzębia, chorób błony śluzowej (m.in. choroby wirusowe, autoimmunologiczne), wreszcie po choroby zębów – m.in. próchnica i jej powikłania, czyli choroby miazgi.

W JAKI SPOSÓB?

MOTYWACJA: jest podstawą dla prawidłowej higieny, a więc regularnej i efektywnej pielęgnacji jamy ustnej. By dbać – należy chcieć i rozumieć dlaczego warto to robić. Program „Mleczne – Stałe – Zdrowe” jest adresowany przede wszystkim do dzieci, ponieważ to w tym okresie należy rozpocząć dbanie o budowę właściwych nawyków, które będą kontynuowane w dorosłości. Stopień zaangażowania i świadomości dzieci jest kluczowy dla osiągnięcia celu.

PROFILAKTYKA: Choć wielu rodzicom „gabinet stomatologiczny” wciąż kojarzy się z przykrymi doświadczeniami, to tym bardziej należy dbać o kształtowanie pozytywnej narracji pokoleniowej – wizyta u dentysty kojarzy się z dbałością o własne zdrowie, a szczotkowanie jest świadomym zabiegiem pielęgnacyjnym i elementem codziennej toalety.
Profilaktyka próchnicy wiąże się także ze zdrowymi nawykami żywieniowymi – które stanowią istotę zdrowia organizmu w ogóle.

DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY JEST MOŻLIWE, A WŁAŚCIWE NAWYKI HIGIENICZNE I ŻYWIENIOWE UTRWALONE W DZIECIŃSTWIE POZWALAJĄ CIESZYĆ SIĘ ZDROWIEM JAMY USTNEJ PRZEZ CAŁE ŻYCIE.

Misja i idea Programu „Mleczne-Stałe-Zdrowe”

W świetle badań epidemiologicznych z 2015 roku[1] ponad 50 proc. 3–latków ma zęby dotknięte chorobą próchnicową, przy czym wskaźnik ten zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając punkt krytyczny już u 15–latków: choroba próchnicowa dotyczy blisko 100% nastolatków w tym wieku! To statystyki więcej niż niepokojące, zarówno ze względu na obecny stan zdrowia dzieci, jak i tempo, w jakim choroba próchnicowa postępuje.

Program „Mleczne-Stałe-Zdrowe” powstał w celu uświadomienia – dzieciom, rodzicom oraz opiekunom – znaczenia zachowania higieny jamy ustanej i przestrzegania zasad zdrowego żywienia dla jakości życia człowieka. 

Zdrowie jamy ustnej ma wpływ na zdrowie całego organizmu, stanowiąc jego integralną część – mówi dr Agata Orzechowska, dyrektor i lekarz stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Anam. Jej stan bezpośrednio przekłada się na kondycję odległych narządów. Udowodniono, że choroby jamy ustnej są czynnikiem ryzyka wielu chorób ogólnych – np. sercowo-naczyniowych, reumatycznych, czy też przedwczesnego porodu, udaru. Jama ustna to nie tylko zęby. To jeden z bardziej złożonych elementów organizmu, odpowiedzialny za szereg kluczowych funkcji z punktu widzenia jego prawidłowego działania.

Jakość higieny i pielęgnacji jamy ustnej oraz jakość żywienia jest kluczowa od najmłodszych lat, odzwierciedla się w uzębieniu stałym i ewentualnych nieprawidłowościach w obrębie jamy ustnej w wieku dorosłym.

Tymczasem wg powyższych badań ponad 60% 15–latków deklaruje, że ich wiedza na temat prawidłowej higieny jamy ustnej jest ograniczona, a ledwie 20% z nich deklaruje ją na poziomie dobrym i bardzo dobrym.

Większości chorób jamy ustnej można uniknąć, konieczna jest jednak odpowiednia MOTYWACJA – PROFILAKTYKA, która gwarantuje właściwą pielęgnację oraz nawyki dietetyczne – dodaje dr Orzechowska. Stąd pomysł na Program, którego misją jest wykorzystanie wiedzy lekarzy stomatologów oraz Ambasadorki Programu, dietetyczki Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr.

Publiczne środki przeznaczane na prozdrowotną edukację oraz działania profilaktyczne wciąż są niewystarczające. To pokazuje jak ważne pozostają wszelkie inicjatywy podnoszące kompetencje dzieci i rodziców oraz jak istotna jest również rola szkoły w prozdrowotnej edukacji. Odzwierciedla się to w deklaracjach młodzieży na temat źródła pozyskiwania wiedzy stomatologicznej:

blisko 60% uczniów wskazuje za źródło wiedzy informacje otrzymane od lekarza – dentysty,
a jedynie 4% uczni
ów wskazuje jako źródło wiedzy lekcje w szkole!

Badania wskazują zatem na duży potencjał do zagospodarowania w przestrzeni szkolnej edukacji i potrzebę wzmocnienia tej strefy we współpracy z lekarzami – dentystami, którzy mają możliwość wsparcia w zakresie prozdrowotnej edukacji zarówno nauczycieli, wychowawców, jak i rodziców. Mając na uwadze nierówny dostęp dzieci z terenów wiejskich zarówno do infrastruktury medycznej, jak i do aktualnej wiedzy oraz materiałów edukacyjnych.

Jak wziąć udział w programie?

W ramach Programu odbywać się będą spotkania z uczniami oraz rodzicami w szkołach i przedszkolach n a terenie Warszawy i województwa. Dodatkowo na potrzeby inicjatywy stworzone zostały trzy wersje książeczek edukacyjnych – dla 3-6-latków, 6-9-latków i 10-13-latków, kanał na Facebooku – https://www.facebook.com/mlecznestalezdrowe/ oraz strona internetowa www.mlecznestalezdrowe.pl, gdzie prezentowane są wszelkie materiały oraz aktualności, a zainteresowane udziałem w Programie szkoły i przedszkola mogą zgłaszać chęć udziału poprzez formularz.

Klinika Stomatologiczna Anam to nowoczesna placówka medyczna stworzona blisko 30 lat temu z inicjatywy dr n. med. Joanny Gieorgijewskiej. Od początku swojej działalności Klinika świadczyła usługi stomatologiczne dla dzieci oraz dorosłych. Niewątpliwe atuty Anamu to wyspecjalizowany zespół lekarzy – profesorów oraz doktorów, wysokiej jakości zaplecze diagnostyczne oraz nowoczesny sprzęt medyczny. Więcej informacji o Klinice można znaleźć na stronie www.anam.pl.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
ZOBACZ TAKŻE:zdrowie
 

Polecamy