Małe Ethno czyli warsztaty dla małych i troszkę większych

CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
🗺 mapa
📅 sobota 10.06.2017 do niedziela 11.06.2017
Ethno Port Poznan Festival 2017
Zapraszamy na Małe Ethno czyli warsztaty dla małych i troszkę większych podczas Festiwalu Ethno Port Poznań 2017.

Warsztaty budowy instrumentów recyklingowych – prowadzenie: Malwina Paszek

10 i 11 czerwca, g. 11-13
jednorazowe warsztaty dla dzieci 6+ (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna)
Sala Prób na Dziedzińcu Różanym, bezpłatne wejściówki

Czy śmieci mogą grać? Jasne! Podczas warsztatów recyclingowych damy zużytym przedmiotom codziennego użytku nowe życie, tym razem w roli instrumentów muzycznych! Stare pisaki, tuby papierowe, kubki czy kuchenne łyżki posłużą do wykonania instrumentów dętych i perkusyjnych. Mistrzem ceremonii i głównym konstruktorem będzie Malwina Paszek multiinstrumentalistka (lira korbowa, akordeon, altówka, karimba, cytra, autoharp, fortepian), kompozytorka, śpiewaczka, mistrzyni śpiewu białego czyli tzw. śpiewokrzyku. Malwina jest wielką miłośniczką i propagatorką muzyki tradycyjnej, w swoim repertuarze ma przede wszystkim pieśni z Ukrainy, Białorusi i wschodniej Polski. A jakie dźwięki i melodie popłyną ze skonstruowanych podczas jej warsztatów instrumentów? Na pewno ethno-zakręcone!

Ogród opowieści – prowadzenie: Magdalena Garczarczyk i Xenia Starzyńska
10 czerwca, g. 11-13
warsztaty dla dzieci 6+ (obecność rodziców – bez konieczności posiadania biletu – mile widziana, choć niekonieczna) Sala Wystaw, bilety: 10 zł

O czym szepczą kwiaty pszczołom? Jakie opowieści o roślinach skrywają ogrody? Czy rośliny mogą być niezwykłe i magiczne? Zapraszamy na spotkanie, w trakcie których zajrzymy w ogrodowe zakątki, poszukamy w nich opowieści i legend oraz wspólnie posadzimy rośliny, tworząc nietuzinkową oprawę pełną kolorów i zapachów dla Festiwalu Ethno Port. W rolę ogrodniczek wcielą się: Magdalena Garczarczyk – pasjonatka działań współtworzonych wraz z dziećmi, opowiadań, spacerów po lesie, ogrodnictwa miejskiego w każdej skali oraz dzikich smaków. W ramach działalności Projektu Zieleniak organizuje warsztaty i wydarzenia ogrodnicze, przyrodnicze, kulinarne dla dorosłych oraz dla dzieci. Sieje, sadzi, buduje, projektuje i namawia do przejścia na zieloną stronę życia.

Xenia Starzyńska – czasem śpiewa, czasem tańczy, czasem gra. Czasem sama, czasem z przyjaciółmi. Ale najbardziej lubi opowiadać. Baśnie, bajki, legendy i opowieści. Z różnych stron świata. Od wielu lat prowadzi warsztaty z zakresu edukacji przestrzennej i kultury tradycyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Cuda wianki – prowadzenie: Marianna Oklejak
10 czerwca, g. 13-15
warsztaty dla dzieci 6+ (obecność rodziców – bez konieczności posiadania biletu – mile widziana, choć niekonieczna) Sala Wystaw, bilety: 10 zł

Warsztaty plastyczne zainspirowane książką „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” Marianny Oklejak (Wydawnictwo Egmont Polska). Książka, laureatka Nagrody „Graficzna Książka Roku 2015” składa się z 36 tablic zorganizowanych według logiki pór roku i rytmu życia. Mamy tu narrację o szczęśliwej miłości, ślubie, narodzinach dziecka, ale też o miłosnym zawodzie i smutku rozstania. A ponadto dowcipne charakterystyki ludzkich postaci i zachowań, dźwięki ludowych melodii oraz szablon konika pozwalający na zabawę w odrysowywanie i ozdabianie lub w animowany teatrzyk cieni.

Opowieści z pięciu stron świata – baśnie opowiada Szymon Góralczyk
10 czerwca, g. 15-16

dla dzieci 3+ (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna)
Sala Wystaw, wstęp wolny

Drzewo które mówi i inne baśnie afrykańskie – baśnie opowiadają: Szymon Góralczyk i Mieszko Nowacki
11 czerwca
, g. 15-16
dla dzieci 3+ (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna)
Sala Wystaw, wstęp wolny

Było nie było czyli baśń polsko romska – spektakl dla dzieci i młodzieży
11 czerwca, g. 11
dla dzieci 3+ (obecność rodziców mile widziana choć niekonieczna)
Scena Nowa wstęp wolny

Zoltan i Hania, Trajan i Gabrysia – to niektórzy z dziecięcych aktorów, uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 w Poznaniu biorących udział w przedstawieniu. Baśń pod tytułem „Było, nie było…” powstała z połączenia legend polskich i romskich. Opowiada ona o tym, jak dzieci różnych narodowości postanowiły obudzić słońce, które, zagniewane, ukryło się gdzieś, hen wysoko w górach…

Polsko-romski spektakl powstał podczas warsztatów integracyjnych prowadzonych przez Fundację Artjunction przy wsparciu Miasta Poznań I jest jednym z elementów projektu-wystawy „Cyganie ≠ Romowie” Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.

Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski – scenariusz i opieka artystyczna
Katarzyna Jackowska-Enemuo – narracja, oprawa muzyczna
Izabela Kolka – scenografia, kostiumy
Paulina Krzysik, Bartłomiej Rydzewski – asystenci edukacji romskiej
Katarzyna Skórnicka – pedagog szkolny
Występują: Zunanna Adamska, Hanna Bobrowska, Zuzanna Braczkowska, Traian Caldarar, Traian Carolea,  Niculaie Clopotar, Florentyna Dubilewicz, Martyna Stachowiak, Igor szofer, Gabriela Zyffert

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent