Makerzy z Europy Środkowej łączą siły. Święto majsterkowania i konstruowania już 25 marca

Warsztat Warszawski, Pl. Konstytucji 2
📅 sobota 25.03.2017
makerplace
25 marca w Warszawie i trzech innych miastach w państwach Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się środkowoeuropejski Makerday – święto majsterkowczów, konstruktorów, projektantów – a także wszystkich, którzy lubią eksperymenty i edukację przez doświadczenie.

To najważniejsze w tym roku przedsięwzięcie dla twórców z Europy Środkowej, wspólne wydarzenie organizowane jednocześnie w Bratysławie, Budapeszcie, mieście Pisek pod Czeskimi Budziejowicami i w Warszawie. Warsztaty zaplanowane na 25 marca to pierwszy etap współpracy społeczności konstruktorów z państw Grupy Wyszehradzkiej.

– W naszym regionie majsterkowanie do niedawna było czymś naturalnym – każdy był konstruktorem. Chcemy wspólnie do tego nawiązać, a zarazem pokazać nowe, kreatywne oblicze Europy Środkowej – mówi Przemysław Jurgiel-Żyła, prezes Stowarzyszenia Makerspace Warszawa, które organizuje event w Warszawie.

Każde z wydarzeń, które odbędą się 25 marca w czterech miastach Europy Środkowej, będzie miało odrębny program warsztatów, dostępnych dla odwiedzających. Powstanie jednak platforma która połączy wszystkie cztery wydarzenia. W każdym z miast zbudowane i zaprogramowane zostaną roboty rysujące, oparte na modułach Arduino. Dzięki połączeniu przez internet zespoły będą mogły przesyłać kod użyty do zaprogramowania swojego robota. Dzięki temu np. robot w Warszawie będzie mógł narysować to, co zaprogramują uczestnicy warsztatów w Budapeszcie czy Bratysławie.

Program warszawskiego Makerdaya będzie podzielony na sześć sekcji pozwalających poznać różnorodność polskiej społeczności makerów. W programie znajdą się między innymi:

• Warsztaty z druku 3D – organizowane wspólnie z firmą Zortrax, wiodącym polskim producentem zaawansowanych drukarek 3D. Pokażemy jak olbrzymie możliwości daje druk 3D i w jaki sposób każdy może je wykorzystać;
  • Warsztaty stolarskie – organizowane wspólnie z firmą Ryobi, producentem elektronarzędzi dla majsterkowiczów i pasjonatów. Będziemy ciąć, piłować i szlifować – i wspólnie, pod okiem wykwalifikowanych stolarzy, tworzyć piękne przedmioty z drewna;
  • Warsztaty z tworzenia „mechanicznych robotów” – tektura, nożyczki, klej i trochę drobiazgów, to wystarczy, by tworzyć fascynujące urządzenia mechaniczne. Tekturowe roboty to rewelacyjna zabawa edukacyjna dla dorosłych i dla dzieci;
  • Programowanie robotów – pokażemy jak buduje się urządzenia oparte o moduły Arduno, będziemy też wspólnie zajmować się programowaniem robota rysującego i tworzeniem dla niego kodu, który umożliwi wykonanie rysunku przez roboty w trzech pozostałych miastach biorących udział w projekcie;
  • Warsztaty elektroniczne dla najmłodszych (od 6 lat) – zajęcia z budowania urządzeń złożonych z klocków magnetycznych Little Bits. Zabawa elektroniką nigdy nie była tak prosta i tak przyjemna;
  • Warsztaty z upcyklingu – stworzymy niepowtarzalne meble i drobiazgi do domu wykorzystując to, co pozornie nieprzydatne. Zostań designerem, pokażemy ci jak to zrobić!

Warszawski Makerday odbędzie się 25 marca w godz. 12:00-15:00 w Warsztacie Warszawskim, Pl. Konstytucji 2. Bezpłatne wejściówki można uzyskać pod adresem: https://www.facebook.com/MakerspacePolska/. Liczba miejsc na warsztaty ograniczona.

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Finansowanie projektu powodzi ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Szczegóły dotyczące wydarzenia i współpracy społeczności konstruktorów z państw Grupy Wyszehradzkiej można znaleźć pod adresem www.v4makers.eu