Listopadowe wróżby i przesądy czyli Andrzejki w ratuszu i w skansenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Listopadowe wróżby i przesądy czyli Andrzejki w ratuszu i w skansenie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
🗺 mapa
📅 piątek 25.11.2016 do niedziela 27.11.2016
Listopadowe wróżby i przesądy czyli Andrzejki w ratuszu i w skansenie w Sierpcu
Andrzejki od wielu lat postrzegane są jako czas magii i czarów. To jedyny taki moment w roku, wprost idealny do przepowiadania przyszłości. Można wierzyć lub nie, ale wielu z nas jest przekonanych o tym, że andrzejkowe wróżby orzekają o losie i mają wielką szansę na spełnienie.

Dlaczego właściwie Andrzejki? Święty Andrzej uznawany jest za patrona dziewcząt chcących zmienić stan cywilny. Miał on pomóc pannom w przewidywaniu przyszłości – szczególnie wówczas, gdy chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; a także poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Andrzejki to innymi słowy wieczór wróżb odprawianych przez dziewczęta w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak to głównie dziewczętom zależało na poznaniu matrymonialnej przyszłości, w związku z czym Katarzynki z czasem uległy zapomnieniu, ustępując miejsca Andrzejkom, które przetrwały do dziś.  Wraz z upływem czasu wspomniane obrzędy zostały scalone i noszą wspólną nazwę: Andrzejki. Obecnie jest to przede wszystkim doskonała okazja do spotkań w gronie przyjaciół i wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości. Listopadowe wieczory są długie, zatem z pewnością  wróżbom, przesądom i zaklęciom nie będzie końca.

Taka zabawa; przepełniona atmosferą magii i czarów jest też możliwa w gronie dzieci i młodzieży szkolnej, bowiem specjalnie dla nich Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało ofertę andrzejkową. Zajęcia organizowane są zarówno w skansenie, jak i ratuszu. Rozpoczyna je gawęda wprowadzająca w tajemniczą atmosferę wróżb i przepowiedni. Opowieść rozwieje wątpliwości dotyczące tradycji powstania Andrzejek i Katarzynek, a także przytoczy przykłady dawniej praktykowanych wróżb, które dziś odeszły w zapomnienie. Następnie uczestnicy będą wspólnie bawić się w andrzejkowe wróżby, wśród których prym wiedzie lanie wosku. Nie zabraknie też wróżby polegającej na liczeniu grochu oraz wróżenia z pestek jabłka, czy butów. Każdy będzie mógł też przekonać się, jaka czeka go przyszłość zawodowa: czy będzie lekarzem, nauczycielem, aktorem a może pisarzem?

By wziąć udział w doskonałej andrzejkowej zabawie nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Andrzejkowe wróżenie w ratuszu kosztuje 6 zł od osoby. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu powiększonego o zwiedzanie wystawy Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu” (koszt pakietu – 7 zł od osoby). Ekspozycja prezentuje kilkaset eksponatów reprezentatywnych dla bogatego dorobku artystycznego  Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Naczynia, które znalazły się na wystawie łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. Z pewnością warto ujrzeć z bliska te misternie wykonane dzieła sztuki.

Tymczasem program „Andrzejki w skansenie” (koszt – 12 zł/osoba), poza gawędą i zabawą we wróżby, dodatkowo obejmuje także zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych obiektów na terenie skansenu. Aktualnie we wnętrzach sprzed ponad stu laty prezentowana jest wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Ekspozycja jest doskonałą okazją do poznania prac i obowiązków wykonywanych przez ludność wiejską i sprzętów używanych w dawnych czasach. Suszenie ziół, łuskanie fasoli, pranie i maglowanie odzieży czy wypiek chleba – to tylko nieliczne elementy ekspozycji, składające się na tę interesującą i pouczającą wystawę.

Oferta andrzejkowa realizowana jest od 2 do 30 listopada. Serdecznie zapraszamy do wkroczenia w świat magii i czarów i skorzystania z listopadowej oferty skansenu i ratusza.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Rezerwacje zajęć:

Skansen: tel. 24 275 28 83, wew. 36 lub 37; e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl

Ratusz: tel. 24 275 28 26, e-mail: ratusz@mwmskansen.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent