lato w mieście 2011 – zwiedzanie szklarni

📅 sobota 09.07.2011 do czwartek 01.09.2011
lato w mieście 2011 – zwiedzanie szklarni
W grudniu 1818 roku przekazano Uniwersytetowi Warszawskiemu ponad 20 hektarów gruntów na rzecz nowo tworzonego Ogrodu Botanicznego. Na tym terenie stały już oranżerie zbudowane za czasów Króla Stanisława Augusta. Do dziś zachowała się w Ogrodzie jedna z nich – trebhauz, w której zgromadzono m.in. bogatą kolekcję sukulentów, a wśród nich przypominające gigantyczne świece, amerykańskie kaktusy z rodzaju Cereus oraz „żywe kamienie” (Lithops), rośliny pochodzące z pustynnych obszarów Afryki Południowej, podobne do drobnych szarych kamyczków. Licznie reprezentowane są również rośliny klimatu śródziemnomorskiego, a wśród nich przedwojenny okaz karłatki niskiej (Chamaerops humilis), jednego z dwóch gatunków palm występujących w naturze w południowej Europie.
Kolekcje roślin pochodzących z wilgotnego i gorącego klimatu posadzono w dwóch szklarniach: subtropikalnej i tropikalnej.
W szklarni subtropikalnej na sztucznych skałach z wodospadem rosną m.in. paprocie takie jak zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) i płaskla łosioroga (Platycerium alcicorne).
W basenie podziwiać można tropikalne grzybienie (Nymphaea) o różowych, żółtych i niebieskawych kwiatach. W kolekcji pnączy na uwagę zasługuje kilka potężnych gatunków kokornaków (Aristolochia), o oryginalnych pułapkowych kwiatach. Zgromadzono tu także wiele rzadkich egzotycznych roślin użytkowych takich jak imbir (Zingiber officinale), kawa (Coffea arabica), awokado (Persea gratissima), sprzedawana w sklepach pod nazwą marakuja, męczennica (Passiflora) i wiele innych roślin umieszczonych w opisach ścieżki pt. „Tropikalne rośliny użytkowe”. W szklarni tropikalnej na podporach imitujących pnie i korony drzew, rosną przedstawiciele ananasowatych (Bromeliaceae), obrazkowatych (Araceae) i storczykowatych (Orchidaceae). Znajdziemy tu również sagowce (Cycadaceae), do najciekawszych należą ponad 40 letnie okazy sagowców (Cycas) i stangerii dziwnej (Stangeria eriopus). Rośliny te wyglądem przypominają palmy, z którymi nie łączy ich jednak bliskie pokrewieństwo. Są to rośliny nagonasienne, które pojawiły się na Ziemi około 300 milionów lat temu.
 
 
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego‎
Aleje Ujazdowskie 4
Warszawa

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy