Koncerty Baletowe Poetica

Nowohuckie Centrum Kultury
📅 sobota 10.06.2017 do niedziela 11.06.2017
Koncerty Baletowe Poetica
27-28 maja oraz 10-11 czerwca młodzi tancerze z krakowskich przedszkoli i szkół po raz ósmy zaprezentują swoje umiejętności podczas Koncertu Baletowego. Tegoroczny spektakl „Poetica” jest interpretacją wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej.

Edukacja Artystyczna Dzieci już od 8 lat pokazuje najmłodszym piękno baletu. „Taniec klasyczny jest dyscypliną niezwykle wymagającą. Piękno, delikatność, subtelność, precyzja. To widać na scenie. Ciężka praca, dyscyplina, wyrzeczenia. Te schowane są za kulisami” – mówi Karolina Kursa-Bargieł, dyrektor placówki. Co przyciąga więc kolejne pokolenia Krakowian do tej trudnej sztuki? Nie od dziś wiadomo, że Kraków kocha artystów i to z wzajemnością. Mało jest miejsc tak przesiąkniętych sztuką oraz oferujących bogaty wachlarz możliwości kontaktu z kulturą wysoką. Gdzie indziej więc dzieci i młodzież mogłyby przygotować spektakl baletowy, którego scenariusz oparty jest na wierszach noblistki, Wisławy Szymborskiej.

Swoje umiejętności dzieci zaprezentują na deskach jednej z największych krakowskich scen, mieszczącej się w Nowohuckim Centrum Kultury. Tegoroczne Koncerty odbywają się aż w dwa weekendy, 28-29 maja oraz 10-11 czerwca. Placówka kształci blisko 800 dzieci dlatego aby każde mogło wziąć udział w spektaklu i zaprosić swoich bliskich koncerty muszą być podzielone na 4 terminy. Na widowni zasiądzie łącznie blisko 2500 gości! „Koncerty Baletowe są niezwykle pięknym wydarzeniem! Scenografia, oprawa muzyczna, wszystko jest na jak najwyższym poziomie. Dzieci są traktowane jak prawdziwi artyści. Te występy są zwieńczeniem wielu godzin treningów, są dla nich ogromnym przeżyciem. Moja córka jest tancerką, wiem ile pracy wymagają takie przygotowania” – mówi pani Dorota Topolska, Członek Zarządu firmy Elfa Pharm, jednego z głównych sponsorów Koncertów.

Taniec klasyczny kształtuje prostą sylwetkę, rozwija u najmłodszych poczucie estetyki, uczy dyscypliny, samodzielności i wiary we własne możliwości. Balet uznawany jest za elitarną pasję, na której rozwijanie u dziecka nie może sobie pozwolić każdy rodzic. Edukacja Artystyczna Dzieci wychodzi naprzeciw oczekiwaniom coraz większej grupie zainteresowanej tą sztuką. „Nasze zajęcia organizowane są na terenie partnerskich szkół, dzięki temu jesteśmy w stanie obniżyć ich koszty, a dodatkowo rodzice nie mają problemu z dowozem dzieci na zajęcia w innej części miasta. Obecnie współpracujemy z blisko trzydziestoma przedszkolami i szkołami podstawowymi w Krakowie. Nadal rozwijamy tę bazę ponieważ balet jest sztuką ponadczasową, to nie kwestia krótkiej mody, a setki lat tradycji” – podkreśla Karolina Kursa-Bargieł.

Koncerty odbywają się:

27-28 maja oraz 10-11 czerwca