Koncert Wielkopiątkowy

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy, plac Jana Pawła II, Pruszków
🗺 mapa
📅 piątek 14.04.2017
plakat koncert Wielkopiątkowy Muzeum
Justyna Reczeniedi – sopran, Tomasz Warmijak – tenor oraz zespół Con Passione (Jerzy Cembrzyński – kontrabas, aranżacje, Kamila Szalińska-Bałwas – skrzypce, Michał Pindakiewicz – gitara). Muzeum zaprasza na koncert dnia 14 kwietnia o godzinie 19:00. 

Zachęcamy do skorzystania z oferty promocyjnej. Szczegóły tutaj: (kliknij).

Artyści wprowadzą nas w klimat Wielkiego Piątku poprzez następujące polskie pieśni pasyjne:

1) Bóg wszechmogący, Ociec nasz Niebieski:
Pieśń o narodzeniu i umęczeniu Pańskim muzyka -Anonim, XVI w. – tekst wg. Kancjonału Piotra Artomiusza (1601).

2) Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne:
(Żołtarz Jezusów) – muzyka i tekst – Ładyslaw z Gielniowa XV w.

3) Ach, nam nędznym grzesznym nasze grzeszenie, które nam od matki jest przyrodzone:
Szymon Korfey „Duchowne piesnie” 1586r.

4) Wszyscy mieszkańcy dworu niebieskiego lejcie łzy gorzkie, płaczcie Króla swego:
Anonim, XVI w. – Tekst – rękopis klarysek gnieźnieńskich ok. 1600r.

5) Wspominając Boże słowa, iż Pan Chrystus jest najwyższa głowa:
Anonim, Należy do zbioru Pieśni postnych starożytnych z 1607r.

6) O duszo wszelka nabożna ku miłemu Bogu skłonna:
Anonim, Należy do zbioru Pieśni postnych starożytnych z 1607r.

7) O Jezu jakoś ciężko skatowany:
Anonim XVI w. – wg. rękopisu klarysek gnieźnieńskich z ok. 1600r.

8) Jezus Chrystus, Bóg Człowiek, mądrość ojca swego:
muzyka – Anonim, XV/XVI w. Tekst – Kancjonał Walentego z Brzozowa 1554 – najstarsza znana polska pieśń pasyjna. Jest przekładem popularnych w późnośredniowiecznej Europie Godzinek o Męce Pańskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami naszych artystów:

Justyna Reczeniedi – sopran

Śpiewaczka (sopran), skrzypaczka, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy). Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Polonistyki); wcześniej była ostatnią uczennicą wielkiej śpiewaczki Bogny Sokorskiej. Laureatka konkursów wokalnych w Polsce, Austrii i we Włoszech, od 2004 roku – solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Nagrała jedenaście płyt, w tym sześć z zespołem Con Passione, z tenorem Krystianem Adamem Krzeszowiakiem – płytę Co-Opera, a z udziałem innych artystów: Anna. Pamięci Anny German oraz Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich. Występowała m.in.: na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Opery na Zamku w Szczecinie, Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze, Teatru Muzycznego w Poznaniu. Współpracuje z filharmoniami i estradami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Węgry). Jest autorką biografii „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy. Wspomnienie oraz monografii wybitnego tenora” Stanisława Gruszczyńskiego.  Ważniejsze role Justyny Reczeniedi to: Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza”, Cherubin w „Weselu Figara”. Do ostatnich osiągnięć artystki należy prawykonanie i nagranie „Liryk miłosnych” prof. Szymona Kawalla (z pianistą Grzegorzem Gorczycą). W 2016  r. wydała także kolejny album „Pieśni Fryderyka Chopina” (z udziałem barytona Marcina Bronikowskiego).

Samodzielne Rodzicielstwo
Samodzielne Rodzicielstwo -wideoporadmik dla rodziców

Tomasz Warmijak – tenor

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego Stanisława Daniela Kotlińskiego. Umiejętności wokalne i interpretacyjne doskonalił jako uczestnik kursów mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy śpiewaków, takich jak: Richard Cross, Paul Esswood, Salvatore Fisichella, Ryszard Karczykowski, Rolando Panerai, Jadwiga Rappé i Katia Ricciarelli. Tomasz Warmijak jest artystą obdarzonym głosem o pięknej, szlachetnej barwie, który w połączeniu ze szczególną muzykalnością i wrażliwością oraz świetnie opanowaną techniką, pozwala śpiewakowi odnaleźć się w szerokim repertuarze oratoryjno – kantatowym, pieśniarskim i operowym. Jako solista i kameralista koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Turcja, Rosja, Izrael), regularnie prezentuje się też w koncertach oratoryjnych i nagraniach z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej, w którym pracuje od 2006 roku. Działalność koncertowa zaowocowała współpracą z takimi dyrygentami, jak: Łukasz Borowicz, Jakub Burzyński, Jacek Kaspszyk, Andres Mustonen, John Nelson, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Victor Pablo Pérez, Helmuth Rilling, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Henryk Wojnarowski, a także z cenionymi zespołami, jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, zespół muzyki dawnej La Tempesta. Ponadto od 10 lat realizuje swoje pasje jako kierownik muzyczny i wokalista zespołu Voice Band.

Con Passione

Zespół Con Passione, koncertujący obecnie na terenie całego kraju (występy również w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie), został założony przez Jerzego Cembrzyńskiego w roku 2001- pierwotnie jako trio, później, ze względu na potrzeby nowych projektów,  jego skład stopniowo powiększał się. Ze śpiewaczką Justyną Reczeniedi nagrał sześć płyt: Tam mnie znajdziesz, Najpiękniejsze arie operowe, Szczęśliwi, Pomiędzy światem a nami (z poezją ks. Jana Twardowskiego i z udziałem Jerzego Zelnika), Święta z kolędą (z udziałem Krystiana Adama Krzeszowiaka, Aliny Mleczko i Ars Chori) oraz Treny – jako ostatnią.

Jerzy Cembrzycki – kontrabas, aranżacje

Od 36 lat pracuje w Orkiestrze Filharmonii Narodowej (obecnie jako solista grupy kontrabasów), a ponadto prowadzi różnorodną działalność artystyczną. Swoje muzyczne fascynacje, w tym także kompozytorskie, realizuje w założonym przez siebie w 2001 roku zespole Con Passione. Napisał muzykę do poezji ks. Jana Twardowskiego, Ernesta Brylla, Federica Garcii Lorki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i in. Jest też autorem hymnu Papież Słowiański (do wiersza Juliusza Słowackiego Pośród niesnasków Pan Bóg uderza…), skomponowanego z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Za swoją działalność artystyczną otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury oraz Srebrny Krzyż Zasługi. Jest też – jako solista Orkiestry FN – laureatem nagrody fonograficznej Grammy, przyznanej za nagranie dzieł Krzysztofa Pendereckiego (2013).

Kamila Szalińska-Bałwas

Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie prof. Marii Słubickiej-Podejko oraz Studia Podyplomowe w klasie prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Wraz z zespołami kameralnymi i teatralnymi odwiedziła prawie wszystkie kraje Europy oraz wiele miast na świecie. Nagrywała dla radia i telewizji. Doskonaliła swoje umiejętności na wielu Kursach Muzycznych u tak znanych profesorów jak Piotr Janowski, Tadeusz Gadzina czy Edward Zienkowski (Wiedeń). Jest współzalożycielką Kwartetu Obsession, z którym koncertuje w kraju i za granicą.Wraz z Triem „Con Passione” i Solistką Justyną Reczeniedi nagrała sześć płyt z różnymi gatunkami muzyki. Pracuje w Polskiej Orkiestrze Radiowej.

Michał Pindakiewicz – gitara

Gitarzysta  klasyczny o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował z m. in.: Filharmonią Narodową i Teatrem  Wielkim w Warszawie, koncertował na wielu scenach w Polsce oraz m. in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii i Meksyku.  Występował z różnymi zespołami oraz muzykami klasycznymi, jazzowymi i folkowymi.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
Adres:
05-800 Pruszków, pl. Jana Pawła II 2
Muzeum mieści się w XIX-wiecznej oficynie należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. - Możliwość zwiedzania z tłumaczem PJM / pętla indukcyjna etc.
Kontakt:

22 758 72 66
muzeum@mshm.pl
http://www.mshm.pl