Kolejkowo – największa w Polsce stała makieta, Gliwice

📅 sobota 27.05.2017 do niedziela 28.05.2017
19 zł – normalny, 15 zł – ulgowy. Dzieci do 3 - bezpłatnie
makieta Kolejkowo w Gliwicach
Największy w Polsce świat w mikroskali. W Kolejkowie w gliwickiej Europie Centralnej zobaczymy między innymi pierwszy w naszym kraju statek pływający na rzece, a także wiele perełek ze Śląska i naszej historii.

Żeby przygotować największą w Polsce wystawę makiet odwzorowanych w skali 1:25 trzeba było niemal roku. – To właśnie wtedy zdecydowaliśmy się na to, że nasze drugie królestwo, po Wrocławiu stworzymy akurat na Śląsku – opowiada Jakub Paczyński, twórca Kolejkowa. – Postanowiliśmy, że chcemy także ukazać piękno tego regionu w miniaturze, stąd podczas naszego debiutu będzie można zobaczyć wyremontowany dworzec kolejowy w Gliwicach czy ratusz z tego miasta, a także XIX-wieczną śląską kopalnię. W sumie w przestrzeni, jaką dysponujemy w Europie Centralnej, zaprezentujemy kilkanaście makiet. Co kilkadziesiąt dni będziemy dodawać do nich nowe elementy. Wszystko po to, aby za każdym razem zaskakiwać odwiedzających nas gości.

Punktualnie w samo południe 22 września Kolejkowo Śląsk otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. W tym miejscu przeniesiemy się także do „Dzikich Gliwic”. To makieta, w której zakochają się nie tylko miłośnicy westernów. Zobaczymy na niej Indian, scenki rodzajowe z życia miasteczka na prerii, a nawet napad na bank, czy wizytę w pobliskiej kopalni złota. Będzie tam także jedyny w naszym kraju statek pływający po makiecie, który jest dokładnym odwzorowaniem liniowca Western River.

makieta Kolejkowo w Gliwicach

Sam proces tworzenia makiety jest bardzo skomplikowany. Najpierw odbywają się wizje lokalne. Mierzy się obiekty. Tworzy specjalne plany, a potem założenia makiety. Potem do pracy przystępują eksperci od przenoszenia rzeczywistości do mikroskali. 15 modelarzy ręcznie projektuje, a potem buduje świat w miniaturze, który zobaczymy w Gliwicach. – Przy ich pracy ogromnie liczy się precyzja i dokładność – dodaje Jakub Paczyński. – Nie przygotowujemy makiet z gotowych rozwiązań. Wszystko, co widać u nas, to efekt ręcznej pracy specjalistów. Na tym polega także wyjątkowość makiet, które będą żyć z pokazywanymi miejscami. Stąd na przykład przy gliwickim dworcu kolejowym umieściliśmy przenośną toaletę na wieść o problemach z tym zagadnieniem sygnalizowanych w mediach.

Dla wszystkich zainteresowanych na miejscu będą także organizowane specjalne warsztaty i zajęcia modelarskie. Na odkrycie od 22 września czekają także makiety opowiadające historię Ziemi w odsłonach. Dzięki nim przeniesiemy się do krainy dinozaurów, zajrzymy do średniowiecznego zamku, poznamy wyjątkowe sceny militarne z czasów II wojny światowej, aby zakończyć podróż na współczesnym lotnisku. – Dla nas Kolejkowo to naturalny partner do tego, aby zachęcać mieszkańców Śląska do aktywnego poznawania swojego regionu, ale także budowania poczucia dumy – mówi Katarzyna Lenartowicz, zastępca dyrektora Europy Centralnej. – Jesteśmy przekonani, że to miejsce na dobre wpisze się nie tylko w krajobraz turystyczny Śląska, ale będzie też atrakcją, do której nasi mieszkańcy będą wspólnie przyjeżdżać nie tylko ze swoimi dziećmi, ale także z odwiedzającymi ich krewnymi, czy znajomymi.

Kolejkowo Gliwice w liczbach…

• 10 makiet
  • 900 metrów kwadratowych ekspozycji410 metrów torowiska
  • 12 pociągów
  • 51 wagonów
  • 38 761 godzin zajęło przygotowanie makiet, jakie zobaczymy 22 września
  • 15 modelarzy pracowało nad Kolejkowem w Gliwicach
  • 9 423 okna
  • 1 097 ludzi na makietach
  • 6 kotów

Bilety: 19 zł – normalny, 15 zł – ulgowy. Dzieci do 3 lat makietę zwiedzają bezpłatnie. Grupy zorganizowane (po wcześniejszym umówieniu, minimum 15 osób) : 15 zł – normalny, 12 zł – ulgowy. Kolejkowo będzie otwarte 365 dni w roku od godz. 10:00 do godz. 20:00.