Jubileuszowy Konkurs Szopki Krakowskiej oraz pokonkursowa wystawa

Rynek Główny, Celestat, ul. Lubicz 16
📅 poniedziałek 11.12.2017 do niedziela 31.12.2017
Szopki w Celestacie! 75. Konkurs Szopek Krakowskich

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznym 75. Jubileuszowym Konkursie Szopki Krakowskiej.

Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na wystawie, wyjątkowo w oddziale Celestat (u. Lubicz 16), którą będzie można zwiedzać w dniach 11.12.2017 – 25.02.2018.

Fenomen szopki krakowskiej zrodził się w Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa. Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Forma jej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija. A Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od lat organizuje i kultywuje ta tradycję.

Więcej o KONKURSIE oraz REGULAMIN znajdziesz tu: www.mhk.pl/aktualnosci/konkurs-szopek-krakowskich-1

Już dziś dołącz do wydarzenia na naszym fanpage’u: www.facebook.com/events/1970160249921494/
Serdecznie zapraszamy!