Jakie kosmetyki dla dzieci? Naturalne!

Jakie kosmetyki dla dzieci? Naturalne!

📅 czwartek 04.01.2018 do czwartek 11.01.2018
naturalna pielęgnacja skóry dziecka

Dlaczego prawidłowe dbanie o skórę młodego człowieka jest takie ważne? Ponieważ nie jest ona do końca wykształcona tak jak u dorosłego i wręcz w drastyczny sposób pochłania wszystko, z czym się zetknie – mowa tu zarówno o pozytywnie działających składnikach, jak i tych mocno szkodliwych.

Najbardziej trzeba się pilnować w przypadku niemowląt, których naskórek jest cienki jak kartka papieru, a jego komórki są jeszcze małe i nierozwinięte. Podobnie zresztą jak gruczoły łojowe i potowe, których naturalną funkcją jest natłuszczanie i nawilżanie w celu zabezpieczenia ciała przed zagrożeniami z zewnątrz. Jednocześnie cera bobasa jest gładziutka i nieskazitelna, stąd pragnienie wszystkich dorosłych do posiadania właśnie takiej skóry jak w okresie dzieciństwie. Warto wiedzieć, że naskórek zaczyna dojrzewać, gdy dziecko ma około czterech lat. Następnie rozwija się przez kolejnych sześć, ale w tym czasie i tak jest bardzo delikatny i aż o 80% cieńszy niż u osób pełnoletnich. W związku z tym należy o niego dbać podwójnie. Najlepiej za pomocą jak najbardziej ekologicznych kosmetyków. Zasada, którą powinno się kierować w pierwszym momencie, brzmi: im krótszy skład INCI, tym lepiej. W przeciwnym razie może się skończyć podrażnieniami, zaczerwienieniem, wysypką, a nawet skłonnością do alergii.

naturalne kosmetyki

Substancje szkodliwe dla dzieci

SLS (Sodium Lauryl Sulphate) i SLES (Sodium Laureth Sulphate) – to powszechnie stosowane pieniące się detergenty o działaniu oczyszczającym, ale i wysuszającym. Mogą prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry, dlatego najlepiej zastąpić je na przykład poliglukozydem kwasów oleju kokosowego, czyli Coco-Glucoside – środkiem naturalnym i łagodnym.

Triclosan – z założenia jest antybakteryjny, niestety naukowcy odkryli, że może podrażniać i powodować alergię kontaktową oraz uodparniać organizm na antybiotyki.

Fenoksyetanol konserwant uznawany za toksyczny. Może się przyczynić do zapalenia skóry i takich przykrych dolegliwości, jak wymioty. Nadal trwają też badania nad jego negatywnym wpływem na układ nerwowy.

Oleje mineralne i pochodne ropy naftowej – tworzą na naskórku mało przepuszczalną powłoczkę, co sprzyja gromadzeniu się bakterii i powstawaniu wyprysków.

Emulgatory PEG i PPG te środki mają z kolei za zadanie zwiększyć przepuszczalność skóry, aby składniki aktywne mogły dotrzeć głębiej. Niestety, jest też niedobry skutek: zanieczyszczenia i drobnoustroje mają ułatwiony dostęp. Jednocześnie emulgatory zapychają pory i mogą powodować świąd i pokrzywkę.

Konserwanty, rozpuszczalniki, barwniki, substancje zapachowe – to ogólne grupy składników, przy których należy wykazać wzmożoną czujność, ponieważ ich działanie nie będzie obojętne dla skóry wrażliwej.

Do pielęgnacji ciała starszych dzieci używaj więc wyłącznie starannie wyselekcjonowanych produktów. Idealnie nadadzą się na przykład mydła i żele Yope (https://makeup.pl/brand/348447/) całkowicie pozbawione PEG-ów, SLS i SLES, parabenów, barwników i składników odzwierzęcych.

dobre kosmetyki

Substancje korzystne dla dzieci

Gliceryna, alantoina, D-panthenol, lanolina – nie tylko nawilżają, lecz także odżywiają. Koją podrażnienia i skutecznie odbudowują naturalną warstwę ochronną naskórka.

Oleje organiczne (np. jojoba, canola, makadamia, z wiesiołka) i masła (np. shea) – silnie nawilżają i natłuszczają. Działają na wielu poziomach, dzięki czemu delikatne ciało staje się miękkie i gładkie na długi czas, a to wszystko w ekologiczny sposób.

Witaminy (np. E) i minerały – regenerują, odżywiają, nawilżają i natłuszczają. Kremy z nimi pomagają uporać się z podrażnieniami skórnymi.

Ekstrakty roślinne (np. z rumianku, nagietka, aloesu) – łagodzą, są przeciwzapalne i ładnie zmiękczają. Zapobiegają podrażnieniom i wspomagają cerę małych alergików.

Kwas mlekowy – nawilża, odbudowuje, jest nietoksyczny. Pomaga utrzymać naturalne pH naskórka, oczyszcza i ma właściwości przeciwbakteryjne.

To tylko przykłady różnych substancji i ich cech objawiających się przy długotrwałym stosowaniu kosmetyków. Oprócz nich istnieje również szereg innych środków, na które należy zwracać uwagę w trakcie zakupów. Najważniejsze to zachować czujność. Wiele dobrych kremów i maści ma w swojej ofercie na przykład Ziaja (https://makeup.pl/brand/158407/).

Dagmara Deska

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent