Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

📅 środa 25.05.2016 do czwartek 02.06.2016
Zachęcenie dziecka do czytania Wydawnictwo Zielona Sowa
Coraz częściej maluchy posiadają już własne telefony, a spędzanie czasu przy grach komputerowych jest na porządku dziennym w wielu domach – skutecznie zastąpiły one dawne zabawy na świeżym powietrzu. Codziennie bombardowani jesteśmy mnóstwem bodźców, z którymi jako dorośli nie potrafimy sobie do końca poradzić, tym bardziej więc możemy się domyślać jak wiele zamętu sieją one w głowach dzieci. Głośne i jaskrawe reklamy, mnóstwo nowych filmów, muzyki, zalew informacji, a wszystko to podawane w szalonym tempie przyczynia się do tego, że młody odbiorca staje się rozkojarzony, gorzej zapamiętuje odbierane treści, przestaje rozwijać własną wyobraźnię. Przyzwyczaja się, że każdy przekaz musi być oparty na obrazie, co powoduje, że nie potrafi skupić się na słuchaniu ani na tekście pisanym. To wszystko sprawia, że dzieci mają coraz większe trudności w szkole, problemy z pisaniem i czytaniem, a także ze skupieniem się na tym, co mówi do nich nauczyciel.

Nie jesteśmy w stanie wyeliminować nowoczesnych technologii z życia naszych dzieci (zresztą też nie o to chodzi), ale możemy się starać zachęcić je do różnorodnych aktywności, aby ich rozwój nie toczył się tak wąskotorowo i by nabywały wszechstronnych umiejętności. Lepiej kupić im piłkę zamiast tabletu, wynieść z piwnicy hulajnogę, kiedy chcą pograć na konsoli albo podsunąć ciekawą książkę w miejsce kolejnej filmowej bajki. Rynek wydawniczy bacznie obserwuje to, co dzieje się wokół i stara się sprostać nowym wyzwaniom przygotowując dla małych czytelników różnorodne propozycje, które stają się coraz atrakcyjniejsze. W księgarniach znaleźć można coraz szerszą ofertę audiobooków będących nie tylko książką czytaną przez lektora, ale całym słuchowiskiem z wesołymi piosenkami i doskonałą interpretacją w wykonaniu znanych aktorów. Dostępne są książki interaktywne, z ruchomymi elementami, naklejkami czy materiałami, z których można przygotować własne ozdoby, prezenty dla najbliższych czy domowy teatrzyk. Pojawiają się także pozycje, gdzie odbiorca sam po części konstruuje treść opowieści albo wpływa na dalsze losy bohaterów. Dzięki takim tytułom dziecko nie tylko rozwija swoją kreatywność, pobudza wyobraźnię, ale również coraz bardziej oswaja się z książką jako przedmiotem, który może mu przynieść równie wiele radości i pomóc przyjemnie spędzić czas wolny, jak komputer czy internet.Dziecko z książką. Zachęcenie do czytania

O tym, jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki to kolejny tytuł serii Tappi i przyjaciele. Opowieści o wesołym wikingu Tappim, jego sąsiadach i przyjaciołach, z którymi przeżywa niezwykłe przygody są pełnymi ciepła i humoru historiami z mądrym przesłaniem. Główny bohater, dobroduszny wiking, stara się wszystkim pomagać, pozytywnie patrzy na świat, ale kiedy trzeba, potrafi stanąć do walki z groźnym olbrzymem albo sprzeciwić się złemu czarownikowi. Powyższy tytuł to tzw. książka z wyborem – w treści pojawiają się pytania, które mogą skierować akcję na różne tory. Dziecko samo decyduje, jak ma postąpić wybrany bohater i dzięki temu czuje się po części autorem danej opowieści. Tym razem ma okazję spotkać w Szepczącym Lesie trzy małe smoki i poznać ich opiekunkę. Wybierając konkretne odpowiedzi może wysłać Tappiego po radę do Dęba Starodzieja albo w zupełnie innym kierunku…

Zielona sowa seria tappi

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Małgorzata Woźniak

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent