Jak niania powinna dbać o bezpieczeństwo twojego dziecka

📅 poniedziałek 20.02.2017 do wtorek 28.02.2017
jak znaleźć dobrą nianię

Rodzice znają swoje dziecko od chwili narodzin. Dzień po dniu uczą się, co maluch lubi, co mu sprawia przyjemność, a gdy jest starszy – co umie i jaki to ma wpływ na jego bezpieczeństwo. Są dzieci pasywne, które nie sprawiają większych kłopotów i dzieci bardzo aktywne fizycznie, które w ciągu kilku sekund potrafią wspiąć się na stół, ze stołu na parapet i… nieszczęście gotowe. Dlatego nie dziwmy się niani, gdy w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zada nam mnóstwo szczegółowych pytań. W zasadzie dzwonek alarmowy powinien się odezwać w przypadku, gdy niania nie jest niczego ciekawa i uważa, że świetnie da sobie radę.

O co powinna zapytać niania?

1. Zakazane pokarmy

Maluchy nie zawsze chcą ściśle przestrzegać zaleceń rodziców i lekarzy. Bywa, że chcą wykorzystać okazję i poproszą o coś, czego im nie wolno ze względu na alergię. Odpowiedzialna niania zapyta i nauczy się na pamięć wszystkich produktów, których dziecku nie wolno jeść.

2. Umiejętności dziecka

Nie chodzi tu o posługiwanie się sztućcami czy samodzielne picie z kubeczka, ale sytuacje, w których dziecko nie umiejąc ocenić niebezpieczeństwa, zrobi sobie krzywdę. Przykładowo, jeśli niania wie, że dziecko potrafi samo wyjść z łóżeczka, albo wejść na komodę po krześle, to nigdy nie zostawi dziecka bez dozoru w łóżeczku, ani nie przystawi krzesła do komody. Warto także uprzedzić nianię, jeśli dziecko potrafi samo owo krzesło przysunąć.

3. Zachowanie poza domem

Są dzieci, które poza domem nie puszczają maminej ręki i takie, które na sekundę spuszczone z oka natychmiast uciekają. Co prawda obowiązkiem niani jest właśnie niespuszczanie dziecka z oka, ale lepiej, żeby wiedziała, z jakim dzieckiem ma do czynienia. W dużych miastach ryzyko wzrasta, dlatego opiekunka do dziecka w Łodzi, Krakowie, Warszawie, czy w innym dużym mieście, musi mieć szczególnie dokładne dane na temat zachowania dziecka na ulicy czy w dużym tłumie ludzi.

Ponadto profesjonalna niania (można taką znaleźć na www.niania.pl) stosuje się do zasad obowiązujących przy małych dzieciach, a więc nigdy nie zostawi w zasięgu dziecka przedmiotów niebezpiecznych (nie tylko zapałek, ale także kubka z kawą), będzie cierpliwie zbierała rozrzucone zabawki, by maluch się nie potknął, będzie pamiętała, by drzwi były zawsze zamknięte na zasuwę (jeśli kilkulatek umie otworzyć zasuwę, trzeba skorzystać z klucza i zamka podklamkowego), sprawdzi, czy wszystkie gniazdka elektryczne są zabezpieczone, a także zwróci uwagę na kilka rzeczy, które potrafią umknąć rodzicom, np. zaproponuje, by zakręcać główny zawór gazu, jeśli dziecko ma tendencję do grzebania przy kurkach od kuchenki. Nie trzeba chyba dodawać, że niania z doświadczeniem potrafi przewidzieć z wyprzedzeniem, co dziecko aktualnie planuje. W naprawdę skrajnych sytuacjach niania pomyśli najpierw o swoim podopiecznym, a potem o sobie.

Znalezienie niani jest stosunkowo proste. Wystarczy wybrać Google lub inną wyszukiwarkę i wpisać np.: niania łódź.