Jak dbać o dobre nawyki i rytuały mycia zębów dziecka. Rozmowa z lekarzem

Jak dbać o dobre nawyki i rytuały mycia zębów dziecka. Rozmowa z lekarzem

📅 środa 21.02.2018 do czwartek 01.03.2018
Jak dbać o zęby dziecka

Program Mleczne-Stałe-Zdrowe ruszył pełną parą! Pierwsze warsztaty odbyły się tuż po feriach. Pani Doktor, proszę powiedzieć jakie są Pani wrażenia? Czy coś Panią szczególnie zaskoczyło? Być może poruszyło?

Tak to prawda, pierwsze warsztaty w ramach Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego „Mleczne-Stałe-Zdrowe” mamy za sobą. Cieszę się bardzo, że miałam możliwość spotkania się z dziećmi i porozmawiania na tematy związane z codzienną higieną i profilaktyką jamy ustnej. Zaskoczyło mnie wiele rzeczy, szczęśliwie większość pozytywnie! Przede wszystkim jestem niezwykle zbudowana tym, że Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tworząc go zdawaliśmy sobie sprawę, że jest on potrzebny i wartościowy – zarówno dla samych dzieci, jak również dla rodziców i nauczycieli. Niemniej jednak liczba placówek, która zgłosiła swój udział jest naprawdę imponująca! Bardzo się z tego faktu cieszę, gdyż pokazuje to, że MY DOROŚLI chcemy aktywnie uczestniczyć w dbaniu o zdrowie DZIECI. Podczas warsztatów miałam okazję rozmawiać z nauczycielami, którzy widzą w edukowaniu najmłodszych również i swoją rolę – chętnie słuchają, zadają pytania, planują wdrażanie zmian w dotychczasowych nawykach. To bardzo istotne, bo każda prawidłowa postawa w zakresie nawyków higienicznych, z którą dziecko ma styczność, wpływa na jego nastawienie, a następnie na działanie.

Miłym zaskoczeniem jest entuzjazm dzieci, z jakim podeszły do warsztatów. Ze swojej wieloletniej praktyki wiem, że generalnie młodzi pacjenci chętnie współpracują, trzeba tylko znaleźć na to właściwy sposób. Pragnę podkreślić, że dzieci to fantastyczni uczestnicy – są otwarte i zainteresowane. Chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, chwalą tym co potrafią i co robią samodzielnie. To, co mnie zaskoczyło najbardziej to upodobanie dzieci do nitkowania zębów. Tym bardziej, że dorośli nie lubią tej czynności. Dzieci natomiast mając do wyboru kolorowe szczotki, klepsydry i inne wesołe gadżety wolą po prostu kawałek białej, pachnącej miętą nitki. Nawet te najmłodsze z zapałem ćwiczą nitkowanie przed lustrem.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zapał, również ten największy, potrafi minąć. Zwłaszcza kiedy czynność, nawet ta z początku fascynująca, staje się rutyną. Wierzę jednak, iż wspólnie, RODZICE i DZIECI, mogą ten zapał pielęgnować. Niech mycie i nitkowanie zębów stanie się wspólnym rytuałem. Takie kilka minut bez telewizora czy telefonu, bez pośpiechu i nerwów.

Taki wspólny czas może być nie tylko dobry dla budowania relacji opartych na bliskości, ale również może przyczynić się znacząco do poprawy stanu naszego uzębienia. Cóż, jeśli już jesteśmy przy tym temacie, proszę powiedzieć czy podczas warsztatów i rozmów z dziećmi zauważyła Pani coś niepokojącego?

Zaniepokoiło mnie, iż nadal, mimo ogólnodostępnej wiedzy na temat higieny i profilaktyki, różnica w nawykach higienicznych dzieci jest ogromna. Niestety, następstwem tego jest rzeczywistość kliniczna, która jak wiadomo jest alarmująca. Ponad 50 proc. 3 – latków ma zęby dotknięte chorobą próchnicową. Wskaźnik ten zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając punkt krytyczny już u 15 – latków: choroba próchnicowa dotyczy blisko 100% nastolatków w tym wieku!

Z moich obserwacji wynika, że różnice te wynikają w dużej mierze z nawyków zaczerpniętych z domu. I nie chodzi o to, że rodzice i dzieci nie myją zębów. Chodzi o to, że robimy to w niewłaściwy sposób. Na warsztatach porównuję mycie zębów do czyszczenia zabłoconego buta z zamkniętymi oczami. Przykład ten jest oczywiście zaskoczeniem dla wszystkich. Ale proszę sobie wyobrazić, czy mając zamknięte oczy jesteśmy w stanie dokładnie go wyczyścić? Z zębami jest tak samo – każdy ząb ma pięć płaszczyzn, które muszą być dokładnie umyte. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego szykując drugie śniadanie do szkoły lub pakując plecak.

Myślę, że w tym miejscu powinniśmy jeszcze raz przypomnieć jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej?

Jak dbać o zęby dziecka rozmowa ze stomatologiemPrawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej to przede wszystkim szczotkowanie zębów – min. 2 razy dziennie – po śniadaniu i po ostatnim posiłku przed pójściem spać – po 3 minuty. Wieczorne szczotkowanie dodatkowo powinno być uzupełnione nitkowaniem WSZYSTKICH powierzchni międzyzębowych. Zasada  ta dotyczy również maluchów, nawet tych 2 czy 3-letnich.
Do ósmego roku życia zabiegi higieniczne muszą być wykonywane przy wsparciu dorosłych. Dziecko, mimo najszczerszych chęci, nie ma takich zdolności manualnych, aby dokładnie doczyścić wszystkie powierzchnie zębów.

Jeśli natomiast chodzi o samą szczoteczkę do zębów – powinna być  dobrana do wieku i możliwości manualnych dziecka. Taką informację znajdziemy na opakowaniu.

Jeszcze raz oczywiście zachęcam do tego, aby mycie zębów było wspólnym rytuałem, podczas którego najpierw zęby myją wszyscy samodzielnie, a potem rodzic tylko poprawia to, czego nie udało się doczyścić dziecku. Zęby myjemy w łazience, przed lustrem, pod kontrolą wzroku. Tylko wtedy można to zrobić właściwie.

Czy dobrze zrozumiałam, że 8-latkowi też trzeba pomóc umyć zęby? A mogłoby się wydawać, że 8- czy 9-letnie dziecko potrafi tę czynność wykonać samo..

Każdy, nawet dwulatek, potrafi włożyć szczotkę z pastą do ust i wykonywać nią ruchy zbliżone do szczotkowania. Niestety ma to niewiele wspólnego z właściwym szczotkowaniem! Ta umiejętność nie przychodzi sama, tak jak chodzenie czy mówienie. Są pewne rzeczy, których trzeba się nauczyć, dowiedzieć, uświadomić. Podstawowym źródłem wiedzy dla dziecka w zakresie higieny, nie tylko jamy ustnej, jest jego dom rodzinny.

Zabiegi higieniczne powinny być wykonywane już od pierwszego zęba! Wraz z pojawieniem się kolejnych, powinny być systematycznie rozszerzane. Dlatego tak ważne są wczesne wizyty adaptacyjne, których głównym celem jest poinformowanie rodziców o właściwym postępowaniu. Dziecko, które od początku ma myte i nitkowane zęby, w wieku 8-9 lat będzie te zabiegi kontynuowało. Uchwycenie momentu, w którym dziecko jest w stanie wykonywać je samodzielnie należy do rodziców. To oni znają swoje dziecko najlepiej i wiedzą jakie są jego możliwości.
Pragnę podkreślić to, że podstawą zdrowych zębów są prawidłowe nawyki wyniesione z domu. Dzięki temu wysyłając 9-latka na dwutygodniowy obóz, mamy pewność, że będzie on w stanie zadbać o higienę jamy ustnej.

W życiu dziecka są takie okresy, kiedy nie chce myć zębów. Nie wynika to z niechęci do samego zabiegu, tylko z momentu rozwoju w jakim się znajduje, ogólnej postawy na „NIE” do wszystkich pomysłów rodziców. Na to też są sposoby!  2-3latki mimo wiecznego „nie!” albo „ja sam” również mogą chodzić z czystymi i zdrowymi zębami.

Osobnym tematem jest rola przedszkola, czy szkoły w budowaniu prawidłowych nawyków. Stworzenie odpowiedniej przestrzeni, czasu, asysty personelu ma ogromny wpływ na postawę dzieci względem zabiegów higienicznych. Nadal jednak nie zdejmuje to obowiązku z rodziców. Nawet najpiękniejsze łazienki w placówkach nie dadzą nic jeśli w domu nie będzie rytuału mycia zębów, nie będzie szczotki, pasty czy nitki.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa. Należy pamiętać jednak o wizytach u stomatologa. Jak często powinny odbywać się kontrole uzębienia?

Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Ta częstotliwość jest indywidualnie ustalana, w zależności od ryzyka próchnicy, nawyków higienicznych i żywieniowych.

Każdy uczestnik warsztatów przeprowadzanych w ramach  Programu „Mleczne-Stałe-Zdrowe” dostaje  swój własny Paszport Stomatologiczny. Można go zabrać ze sobą na wizytę do stomatologa i odnotować każdy wykonany zabieg, czy zalecenie, a także zapisać datę kolejnego spotkania. Zachęcam wszystkich rodziców do tego, aby jak najwcześniej odwiedzić z dzieckiem gabinet stomatologiczny. Niech wizyta u dentysty stanie się czymś tak oczywistym jak wizyta u pediatry.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy