Inspiracje dla mam: jak urozmaicić dziecku drugie śniadanie do szkoły?

📅 piątek 23.02.2018 do sobota 03.03.2018
naleśniki, śniadanie do szkoły

Dlaczego drugie śniadanie jest ważne?

Dzienna ilość kalorii, których potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju zależy od wieku i masy ciała. Ogólnie przyjmuje się, że dziecko w wieku przedszkolnym 4-6 lat potrzebuje 1700 kcal, w pierwszych latach wieku szkolnego, czyli 7-10 lat – 2400 kcal. Ilość ta utrzymuje się w wieku dojrzewania, ale u chłopców wzrasta nawet do 2800 kcal. Część zapotrzebowania organizmu na substancje energetyczne jest pokrywana przez pierwsze śniadanie, które powinno być przygotowywane i jedzone w domu, przed wyjściem do szkoły. Kolejną dawkę składników odżywczych dziecko powinno otrzymać właśnie w postaci drugiego śniadania.

Biorąc pod uwagę, że dzieci w wieku szkolnym wykazują się dużą aktywnością (przypomnijmy sobie korytarze szkół podstawowych w czasie przerwy), ważne jest zapewnienie dziecku stałego dopływu energii pochodzącej z pożywienia – komentuje dietetyk Anna Matusik.

Często młody człowiek spędza w szkole kilka godzin, a powszechnie wiadomo, iż prawidłowo zbilansowana dieta powinna opierać się o wskazane odstępy pomiędzy posiłkami. Brak drugiego śniadania powoduje spadek energii wynikający z obniżenia poziomu glukozy we krwi. Dziecko staje się osłabione, apatyczne bądź rozdrażnione. Obniża się też sprawność intelektualna i koncentracja. Zbyt długa przerwa pomiędzy śniadaniem a obiadem spowoduje, że dziecko zje naraz dużo więcej pożywienia. Innym zagrożeniem wynikającym z braku przygotowanego w domu, smacznego drugiego śniadania jest sięganie po niezdrowe przekąski typu batony czy drożdżówki. Nieodpowiednie zwyczaje żywieniowe prowadzą w konsekwencji do nadwagi, a później otyłości.

Co więc przygotować dziecku na drugie śniadanie? Oto kilka wskazówek, które pomogą w szybkim rozwiązaniu tego porannego dylematu.

Kanapki na drugie śniadanie

Najłatwiejszą i najszybszą propozycją zdrowego drugiego śniadania dla dziecka jest przygotowywanie mu kanapek z naturalnych, świeżych i lubianych przez niego produktów. Jeśli mamy czas, możemy poprosić dziecko o pomoc w przygotowywaniu kanapek na drugie śniadanie, co zwykle oznacza, że takie śniadanie będzie zawierało produkty, na które dziecko naprawdę ma ochotę i potem chętnie je zje. Doskonałą opcją będą kanapki przygotowane z razowego chleba lub żytniej bułki z dodatkiem wędliny, pomidora oraz kremowych serków topionych Hochland, które zachowują swój smak oraz strukturę przez cały dzień. Dzięki swojej kremowej konsystencji mogą zastąpić popularne smarowidła i stanowić alternatywę dla masła czy margaryny. Ponadto są dostępne w różnych formatach i smakach, dlatego pozwalają stworzyć niepowtarzalne kompozycje i tym samym urozmaicić codzienne posiłki dzieci.

Drugie śniadanie – pudełka śniadaniowe

Oprócz kanapek, sprawdzonym sposobem na zdrowe drugie śniadanie dla dziecka są lunch boxy. W sklepach dostępnych jest wiele pojemników śniadaniowych dostosowanych do potrzeb i gustów najmłodszych. Warto podarować dziecku taki pojemnik, ponieważ przyjemność z jedzenia rozpoczyna się dla niego już na etapie otwierania pudełka. Równie ważne jest, aby jego zawartość odpowiadała gustom dziecka – zapytajmy je rano, co chciałoby zjeść na drugie śniadanie.

Przepisy na lunch box

Dbajmy o różnorodność produktów w pudełkach, niech oprócz tradycyjnych kanapek, zawierają także warzywa, owoce, naleśniki czy tortille. Oto kilka propozycji na drugie śniadanie – lekkie i proste przekąski, które można zapakować do pudełka śniadaniowego naszego dziecka.

Kotleciki z kaszy gryczanej i serka

kotlety, śniadanie do szkoły
  • szklanka kaszy gryczanej
  • 3 jajka
  • 10 dag startych pieczarek
  • 2 łyżki startego żółtego sera
  • 2 trójkąciki kremowego serka z ziołami Hochland
  • sól, masło klarowane

Kaszę ugotować w lekko posolonej wodzie, aż nabierze miękkiej, kleistej konsystencji, pieczarki lekko podsmażyć. Połączyć oba składniki, dodać 2 jajka i kremowe serki topione Hochland z ziołami. Wszystko dokładnie wymieszać, formować kotleciki, smarować jajkiem, obtoczyć w mące i smażyć na niewielkiej ilości klarowanego masła. Podawać na ciepło lub na zimno jako przekąskę.

Tortille z warzywami i łososiem

tortille, śniadanie do szkoły
  • 2 placki żytniej tortilli
  • 100 g wędzonego łososia (najlepiej dzikiego)
  • kremowy serek śmietankowy Hochland w bloczku
  • papryka czerwona, pomidor, sałata masłowa

Rozłożyć placki tortilli, posmarować kremowym serkiem śmietankowym, położyć sałatę, plasterki łososia, cienkie paski papryki i pomidora. Można skropić cytryną, posolić, dodać pieprz do smaku. Placki ciasno zwinąć jak naleśniki i pokroić na plastry o grubości ok. 3 cm.

Naleśniki z szynką i serkiem

naleśniki, śniadanie do szkoły
  • 2 naleśniki
  • 100 g wędzonej szynki
  • kremowy serek w plastrach Hochland Cheddar lub Tost
  • pomidor
  • sałata masłowa

Usmażyć naleśniki według sprawdzonego przepisu, położyć najpierw plastry wybranego serka kremowego Hochland, następnie sałatę masłową, plastry szynki i cienkie plasterki pomidora, dodać sól do smaku. Naleśniki ciasno zwinąć i pokroić na kawałeczki o grubości ok. 3 cm.

Marchewka z dipem z serka topionego

marchew, śniadanie do szkoły
  • 2 średnie marchewki
  • Kremowy serek śmietankowy Hochland w bloczku z ziołami
  • ½ szklanki mleka
  • sól i pieprz – opcjonalnie

Marchewkę pokroić w słupki. Mleko z serkiem kremowym zmiksować tak, aby dip miał konsystencję gęstej śmietany. Dodać do smaku sól i pieprz. Jeść marchewki maczając w dipie.

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy