III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt. Mamy zaproszenie!

Teatr Lalek Arlekin i inne miejsca w Łodzi
🗺 mapa
📅 piątek 29.09.2017 do czwartek 05.10.2017
III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to największe i jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, poświęcone kompleksowo sztuce animacji – zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Jego trzecia edycja, największa z dotychczasowych, odbędzie się w Łodzi w dniach 29 września – 5 października 2017 roku.

Animacja to sztuka i rzemiosło, talent i cierpliwość, to dziedzina, która w dobie cyfryzacji i mediów staje się zagrożona odejściem w zapomnienie. Misją festiwalu AnimArt jest prezentowanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnej animacji oraz konfrontowanie dokonań artystów polskich i światowych, związanych z teatrem lalek i filmem animowanym.

W tym roku siedem festiwalowych dni wypełnią widowiska plenerowe w przestrzeniach miejskich, teatralne pokazy mistrzowskie, spektakle konkursowe, dziesiątki projekcji filmów animowanych, panele dyskusyjne, spotkania z wybitnymi gośćmi, bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz ANIMARKT – wydarzenie dla profesjonalistów z branży filmowej. – Naszą ambicją jest pokazanie widzom różnych obliczy tradycyjnej sztuki lalkarskiej w teatralnym i filmowym wcieleniu, która ma wiele do zaoferowania zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sztuki, w której lalki mogą bawić i wzruszać, ale też wyśmiewać, przerażać i skłaniać do refleksji – mówi Paulina Zacharek, współorganizatorka sekcji filmowej festiwalu z Momakin.

UWAGA! Zaproszenie rozdane!

Mamy do rozdania 1 podwójne zaproszenie na spektakl „Prosta historia” na 4 października, godz. 17 (o spektaklu poniżej)!

LALE.TEATR
POLSKA POLAND
PROSTA HISTORIA/SIMPLE STORY
Reżyser/Director: Tomasz Maśląkowski, Radosław Kasiukiewicz
Adresat/Audience: 4+/dzieci/children
Czas trwania/Duration: 45 minut/45 minutes
Język/Language: bez słów/no words
SPEKTAKL KONKURSOWY W RAMACH CYKLU RE//ANIMACJE
Na początku był Raj: Dom. Ogród. Tata, mama, dziecko. Świeciło słońce. Szczekał pies. Wszystko działało. Później pojawiła się chmura. Czarna chmura. Gdzieś daleko, nikt tego nie zauważył. Mijał czas. Chmur przybywało i nagle rozpętała się burza. Trzęsienie ziemi. Nastąpiła Zmiana. Wreszcie wszystko zniknęło. Nastało Nic. Pustka. Jak sobie z tym poradzić? Czy na niebie jeszcze kiedyś pojawi się słońce? A na twarzy dziecka – uśmiech? 
„Prosta historia” to opowieść, jakich wiele. Trochę smutna, a trochę wesoła. O emocjach, które przychodzą i odchodzą. I o tym, co pozostaje. 
Pozbawiony słów spektakl czerpie ze środków teatru formy. Dwóch aktorów, kameralna przestrzeń, lalki i dekoracje à la planchette, muzyka – wszystko to składa się na teatralne laboratorium, w którym dziecko dostaje szanse na oswojenie własnych emocji. Spektakl jest koprodukcją Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek.

http://animart.pl/speakers/lale-teatr/

TEATRALNIE I FILMOWO

Festiwal rozpocznie się w piątek, 29 września pokazem gospodarzy, czyli „Księgą dżungli” – ostatnią premierą Arlekina. Potem przez tydzień, każdego dnia, od rana do wieczora, na widzów dziecięcych i dorosłych czekać będzie kilkanaście wydarzeń w kilku miejscach Łodzi – w Teatrze Arlekin, Łódzkim Domu Kultury, EC1, Muzeum Kinematografii, Manufakturze.

W części teatralnej zobaczymy 26 grup teatralnych, z czego 15 pochodzić będzie z zagranicy z 12 krajów świata, i w większości nigdy w Polsce nie prezentowały wcześniej swojej sztuki. 11 zespołów przyjedzie do Łodzi z Polski. W sumie pokażą się w 33 prezentacjach teatralnych na trzech scenach Teatru Lalek Arlekin oraz w kilku miejscach Rynku Manufaktury.

Z kolei w części filmowej festiwalu organizatorzy zaplanowali ponad 30 projekcji filmowych w pięciu różnych lokalizacjach, 20 warsztatów animacji dla dzieci, rodzin i profesjonalistów, kilkanaście spotkań z twórcami filmów animowanych, wiele wydarzeń uświetniających 70-lecie polskiej animacji, konkurs projektów krótkometrażowych filmów lalkowych oraz ANIMARKT – forum skierowane do osób zawodowo związanych z branżą animacji.

Na czas festiwalu do Łodzi przyjedzie około 180 wykonawców, szefów teatrów, reżyserów zaproszonych przez Teatr Arlekin oraz blisko 80 gości  związanych z filmową częścią festiwalu.

RÓŻNORODNE WYDARZENIA, TECHNIKI, MIEJSCA

W ramach części teatralnej odbędą się pokazy mistrzowskie, przedstawienia w cyklu konkursowym, przedstawienia plenerowe, weekendowe rodzinne miasteczko animacji w Manufakturze i panel dyskusyjny, któremu towarzyszyć będzie zjazd szefów polskich teatrów lalkowych.

Przed widzami zaprezentują się artyści, m.in. z Włoch, Chile, Argentyny, Francji, Indii, Izraela i Polski. Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem „Proch” dla dorosłych, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną lalkową wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust.

Z kolei tegoroczna filmowa część festiwalu AnimArt jest hołdem złożonym wszystkim twórcom filmów animowanych i współczesnym spojrzeniem na ich wkład w rozwój tej sztuki w Europie. Otwarciu festiwalu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy poświęconej Danielowi Szczechurze – wybitnemu twórcy filmów animowanych, od lat związanemu z Łodzią. Wieczorne seanse w Kinie Szpulka w ramach cyklu „NCKF i AnimArt zapraszają…” będą pretekstem do przedstawienia współczesnych osiągnięć polskiej animacji lalkowej (m.in. „Locus”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi), jej roli w europejskim kinie. Podczas Festiwalu prezentowane będą zarówno najnowsze, premierowe produkcje familijne („Nazywam się Cukinia”, reż. C. Barras; „O czym szumi las”, reż. R.A. Sivertsen), klasyczne dzieła animacji (wspomnienie twórczości Ray Harryhausen’a),  jak i wyrafinowane dzieła Niki Lindroth von Bahr.  Najmłodsi widzowie festiwalu będą mogli nie tylko obejrzeć najciekawsze animacje stop-motion ostatnich lat (jak choćby: odcinek specjalny serialu o przygodach wróbelka Dimitriego), ale przede wszystkim spróbować swoich sił na profesjonalnym planie filmowym (podczas warsztatów animacji trwających przez cały okres AnimArtu). Festiwalowi, już tradycyjnie, towarzyszy wydarzenie branżowe ANIMARKT, podczas którego będzie można posłuchać, jak i dlaczego powstają animacje.

AnimArt to idealne miejsce, by zobaczyć przeszłość i przyszłość polskiej i europejskiej lalki, doświadczyć trudów jej tworzenia, a przede wszystkim świetnie bawić się wśród teatralnych i filmowych dzieł – mówi Paulina Zacharek

JEDYNY TAKI FESTIWAL W EUROPIE

– Chcemy, aby nasz festiwal był nie tylko pokazem osiągnięć animacji, ale także aby  poszukiwał takich dzieł, w których osobne dziedziny sztuki – film i teatr, przenikają się, czerpiąc z dokonań i rozwiązań technicznych tej drugiej dziedziny. Wierzymy, że taka konfrontacja i poszukiwanie wspólnych płaszczyzn twórczych czyni AnimArt wydarzeniem interdyscyplinarnym i unikatowym, nie tylko w skali Polski, ale także Europy –  mówi Waldemar Wolański, dyrektor artystyczny festiwalu.

W zakresie animacji filmowej dominującą techniką będzie tzw. animacja poklatkowa (ang. stop motion), która jest najbliższa technikom teatralnym. Filmowany obraz powstaje w przestrzeni rzeczywistej, a animowane formy swój rodowód wywodzą z technik teatralnych. W części teatralnej technik animacyjnych będzie sporo więcej. Zróżnicowanie grona zaproszonych artystów zarówno pod względem doświadczenia, specjalizacji czy kręgu kulturowego pozwoliło na stworzenie programu, w którym zobaczymy marionetki, różne wersje teatru cieni, oryginalne interpretacje lalek bunraku, lalki żyworękie, maski, lalki stolikowe, kukły, mupety, pacynki a także animacje animantów nieoczywistych, takich jak np. przedmioty codziennego użytku, czy zwykłe dziecięce zabawki.

ZASZCZEPIĆ PASJĘ DO ANIMACJI

Na Rynku łódzkiej Manufaktury w weekend 30 września – 1 października stanie wspólne teatralno-filmowe festiwalowe miasteczko animacji, gdzie każdy będzie mógł dotknąć historii, magii i niezwykłości sztuki animacji, poprzez warsztaty oraz seanse filmowe udać się w wędrówkę do źródeł animacji, porozmawiać z twórcami na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej dziedzinie sztuki. Będą minispektakle, warsztaty, zabawy, tworzenie lalek. Oraz plebiscyt na ulubionego bohatera polskiej animacji.

Festiwal ANIMART – szczegóły części teatralnej

W części teatralnych prezentacji zobaczyć będzie można zespoły, które w większości nigdy nie gościły w Polsce, z tak odległych krajów, jak Indie, Izrael, Argentyna, Chile, czy Norwegia.  Bogaty repertuar przedstawień skierowany jest w połowie dla najmłodszych widzów, a w połowie do widzów dorosłych. Zebraliśmy w nim, w jednym tygodniu najciekawsze spektakle ze świata i zaprezentujemy też to, co najbardziej wartościowe powstało w polskim teatrze lalkowym w ostatnich sezonach. 

W 2017 roku powracamy do pierwotnej idei konkursu. Stąd spektakle będzie można oglądać w kilku nurtach. Cykl prezentacji widowisk Re//Master – to nasze pokazy mistrzowskie. Zespoły, które w Europie i na świecie, cieszą się już ogromnym uznaniem i wyznaczają nowe kierunki sztuki lalkarskiej. Będzie to więc jedyna możliwość, żeby zobaczyć międzynarodowy zespół francuskiego teatru Plexus Polaire z przedstawieniem dla dorosłych „Cendres/Ashes/Proch”, wyprodukowanym przy współudziale jednego z najgenialniejszych lalkarzy świata Philippe`a Genty oraz rewelacyjną wersję „Mahabharaty” hinduskiego teatru Katkatha Puppet Arts Trust, wykorzystującą różnego rodzaju lalki, maski, taniec i grę w żywym planie. Oba zespoły zostały w tym i poprzednim roku wyróżnione specjalnymi grantami na produkcję teatralną przez największy festiwal teatrów lalkowych na świecie – w Charleville-Mezieres.

Re//Animacjach, czyli cyklu konkursowym, zobaczymy nie mniej uznane przedstawienia i teatry. Są wśród nich m.in. rewelacyjny teatr Silencio Blanco z nagrodzonym wielokrotnie przedstawieniem „Cisza węgla”, wrażliwy włoski UnterWasser z przedstawieniem „Na zewnątrz”, przewrotny, wykorzystujący zwykłe dziecięce zabawki, ale tworzący spektakle dla dorosłych – Ariel Doron, czy balansujący na granicy filmu i teatru kolektyw artystyczny Cinema Sticado. Wiele z zaproszonych zespołów z pozytywnym artystycznym skutkiem i całkiem swobodnie miesza gatunki, style, techniki – teatralne i filmowe.

Z polskich zespołów do konkursu wyłoniono spektakle nie tylko teatrów instytucjonalnych (Teatr Lalek Kubuś z Kielc, Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry), ale także niezależnych, profesjonalnych grup teatru formy jak Teatr Coincidentia, LALE.teatr (z lalkami planszetowymi), Teatr Animacji FalkoShow (wykorzystujący np. lalki wykonane ze starego drewna, pochodzącego z okolic Lanckorony) czy genialny krakowski Teatr Figur, z przedstawieniem „Huljet, huljet”. Ta wzruszająca instalacja teatralna inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z getta, zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego; a każda jej opowieść prezentowana jest na innej „scenie”, w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, dziecięcym łóżeczku, stole.

W plenerze planujemy nasze Re//Akcje, czyli kilkukrotnie wyjdziemy do widzów z teatrem w przestrzenie miejskie – po dwa występy dadzą uliczne zespoły – Teatr Amanitas, Los Fuegos i The Wallers. Ponieważ ta część jest jednocześnie częścią towarzyszącą Light. Move. Festival, który odbywa się dokładnie w tym samym czasie – postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej wielkiej imprezie, i w plenerowej części tematycznie połączyć siły. Tym samym nasze spektakle – odnoszą się w dużej miejsce do roli światła w teatrze ulicznym. Będą widowiskowe spektakle ogniowe, pokazy animacji świetlnej przy użyciu najnowszych technologii LED, będzie też audiowizualne widowisko łódzkich artystów – tancerzy, aktorów i muzyków skupionych w grupie The Wallers, dla których nietradycyjną, bo horyzontalną sceną jest… pionowa ściana. Spektakl odbędzie się na jednym z budynków Manufaktury i będzie połączeniem teatru tańca w powietrzu, z udziałem muzyki i projekcji multimedialnych.

W ciągu dnia, w inauguracyjny weekend zaprosimy najmłodszych do naszej Re//Publiki, czyli festiwalowego AniMiasteczka Animacji – na Rynku Manufaktury, gdzie każdy będzie miał okazję porozmawiać z twórcami, na co dzień pracującymi z lalkami i spróbować swoich sił w tej atrakcyjnej i wymagającej dziedzinie sztuki.

Dla zainteresowanych szerzej problematyką współczesnej animacji razem z PolUnimą przygotowujemy Re//Aktywacje, czyli panel dyskusyjny pt. „Polski teatr lalek a awangarda”, z udziałem dużej grupy gości, polskich szefów i reżyserów teatrów lalkowych i teatrów animacji. 

ZAPRASZAMY!

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronach www.animart.pl oraz www.facebook.com/FestiwalAnimart

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent