Folkowe Inspiracje – wielkie etnoświęto w Manufakturze

Manufaktura
📅 piątek 23.06.2017 do niedziela 25.06.2017
Folkowe Inspiracje
Od czwartku (22.06) w Manufakturze będzie można wziąć udział w wielkim święcie folku i kultury grup etnicznych z całego świata! VII edycja Festiwalu Folkowe Inspiracje jak co roku będzie kolorową, międzynarodową fiestą, pełną muzyki, sztuki i zabawy.

Przez cztery dni na rynku Manufaktury działać będzie ogromne, kolorowe, pełne międzykulturowych wydarzeń edukacyjno-artystycznych Folkowe Miasteczko. Od czwartku do niedzieli (22-25.06) w miasteczku zaplanowano warsztaty, koncerty, spotkania z ludźmi ze świata kultury, pokazy mody, wystawy, projekcje filmowe, działania rękodzielnicze, instalacje plastyczne oraz gry, zabawy i tańce z publicznością.

Na rynku stanie scena, podest do tańca, a także strefy tematyczne. Na scenie ETNO-FOLK wystąpią uczestnicy festiwalu i gwiazdy estrady folkowo-rokowej i etnicznej, będą też konkursy wokalne i taneczne „ZŁOTA ŁÓDKA 2017”.

W strefie edukacyjnej będą warsztaty edukacji międzykulturowej wybranych kultur oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Ciekawie zapowiada się Strefa Fashion, a w niej – warsztaty modowe inspirowanych folklorem, spotkania z projektantami, pokazy mody i spektakle teatrów mody. Miłośników zabaw tanecznych zaprasza TANC-PLAC na pokazy tańców tradycyjnych i integracyjnych, opartych na charakterystycznych rytmach etnicznych i ludowych – będzie tu można nauczyć się m.in. arabskiego tańca zespołowego dabka oraz rodzimego poloneza.

W Strefie Rękodzieła będzie można np. utkać na krośnie wspólną wielokulturową tkaninę.

Na pamiątkowe zdjęcie i spotkanie z fotografią inspirowaną folklorem zapraszać będzie atelier FOLK-FOTO, gdzie zaplanowano warsztaty fotograficzne oraz spotkania z autorami prac eksponowanych na wystawach. Tradycje związane z kulturami swoich regionów uczestnicy festiwalu z różnych krajów prezentować będą szerokiej publiczności w STREFIE WIELU KULTUR. Będzie także Strefa Animacji, a w niej spotkania z twórcami sztuki inspirowanej tradycjami, folklorem i tematami etnicznymi.

Specjalne atrakcje, związane ze słowiańską tradycją Nocy Świętojańskiej przygotowano na piątek (23.06) – będzie m.in. lodowa rzeźba kwiatu paproci, a w Strefie Edukacyjnej będzie można dowiedzieć się więcej o tej tradycji. O godz. 22:30 będzie można wziąć udział w niesamowitym taneczno-wokalnym polsko-ukraińsko-białoruskim widowisku „Opowieść o Nocy Świętojańskiej”.

W sobotę na scenie zaplanowano wieczory tematyczne: arabski oraz ukraiński. O godz. 19:30 wystąpi zespół taneczny ZABABDEH z Palestyny oraz polsko-palestyńska BUKRA. Od godz. 21 będzie można posłuchać tradycyjnych dźwięków ukraińskich.

W niedzielę od godz. 18:30 na scenie Zespół Pieśni i Tańca Poltex zaprezentuje swój koncert jubileuszowy z okazji 55-lecia istnienia grupy. Wieczorem, o 20:30 – łyk prawdziwej egzotyki, czyli widowisko grupy Ballet Njiinga MBANDE z Angoli, a na finał, o godz. 21 wystąpi grupa „LALKI CORPORATION” z Białorusi.