Festiwal Dzieci Koralowa Małopolska

📅 środa 29.06.2016 do środa 06.07.2016
Koralowa Małopolska
Małopolska to wciąż teren nieodkryty dla wielu mieszkańców jej stolicy. Przybliżenie kultury Małopolski mieszkańcom Krakowa poprzez zaproszenie do spotkania się z nią „na żywo” podczas festiwalu, to znakomita okazja do jej popularyzacji a co za tym idzie „obrania kierunku” na nowe nieznane kulturalne przygody.

Nazwa projektu nie bez powodu nawiązuje do korala. Sznur czerwonych paciorków (charakterystyczny dla wszystkich strojów grup etnograficznych Małopolski) wykonany z szlachetnego koralowca lub drewna to symbol Małopolski, przez który przemawia wielobarwna i niepowtarzalna  kultura Małopolski.

Festiwal skierowany jest do najmłodszego pokolenia. Wspierać ich będą rodzice i dziadkowie.  Staną się oni równoprawnymi  współtowarzyszami wyprawy w głąb fascynującego świata kultury i sztuki Koralowej Krainy. Jednak to dzieci staną się głównymi  podróżnikami i jej odkrywcami. Bogactwo kulturowe Małopolski jest ogromne. Dlatego program festiwalu pełny jest  ciekawych propozycji muzycznych i warsztatowych, intelektualnych zagadek i ciekawostek zachęcających do wspólnej zabawy. Rodzice, dziadkowie w trakcie organizowanych zajęć będą pomagać dzieciom, współpracując z nimi i współtworząc pozytywny klimat festiwalu.

Projekt przewiduje dwudniowe działania na terenie Domu Kultury ,,Podgórze”  w Krakowie. Warsztaty tematyczne m. in.: wikliniarskie, soli, witrażu, strojów regionalnych, biżuterii, haftu, tworzenia bukietów ludowych, bibułkarskie, zielarskie, budowy instrumentów, zabawki z drewna, filcowania, ikonograficzne, pieczenia chleba, kulinarne, tańca góralskiego, medycyna na ludowo, podróżnicze, teatralne, nauka gwary, chemiczne-magiczne Mistrza Twardowskiego, literackie, plastyczne, warsztaty w kręgu mitów i legend. Spotkania z małopolskimi artystami, rzemieślnikami, pokazy ginących zawodów (m.in. bednarz, mincerz, kowal, kuśnierz), prezentacja legend i podań w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, koncerty dziecięcych zespołów regionalnych, koncert finałowy wspaniałego zespołu z góralskimi tradycjami.  prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, koncerty w plenerze.

Poprzez zabawę, chcemy przybliżyć najmłodszym najcenniejsze tematy związane z Małopolską. Rozpoczniemy podróż od kuchni poznając smaki Małopolski, będziemy podążać przez magiczne i owiane legendami miejsca, zaglądać do domów gdzie kolor i artystyczne detale mają ogromne znaczenie oraz uczestniczyć w powstawaniu unikatowych wyrobów z drewna, metalu i skóry.

Festiwal ma za zadanie umacniać tożsamość kulturową, zaszczepić chęć do odkrywania niepowtarzalnych zakątków i pielęgnowania tradycji w swoich domach.

Festiwal podzielony jest na 3 bloki tematyczne:

1. ,,Pióro, konik, anioł” – folklor i rzemiosło
  2. ,,Ciupaga, ogień, siarka” – legendy, podania
  3. ,,Jabłuszka, oscypek, miód” – smacznie i zdrowo

Pragniemy pokazać dzieciom, że spędzanie czasu z historią w tle nie jest takie nudne, a co więcej może zainspirować do wspaniałej zabawy. Świadome uczenie poprawnych nawyków i ich promowanie, powinno zostać zaszczepione od najmłodszych lat. Dzieci nie tylko stają się odpowiedzialne za swoje działania, ale mają niezbędne informacje jak dbać o tradycje i miejsca w których żyją. Poprzez drobne kroki, są wstanie wypracować nawyki, które w dorosłym życiu przyniosą wiele dobrego. Projekt wpłynie pozytywnie na kształtowanie osobowości dzieci opartej na odpowiedzialności i szacunku do tradycji, historii. Dziedzictwo Kulturowe należy traktować jako dobro wspólne, które bez naszej pomocy i aktywności społecznej z biegiem lat odejdzie w zapomnienie. Zadanie spełnia funkcje edukacyjne i rozwojowe. Wpływa na kształtowanie pozytywnych zachowań wśród dzieci oraz dorosłych. Pełni funkcję integracyjną, zespalającą.