Dwie wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie

Dwie wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie

📅 piątek 03.10.2014 do poniedziałek 10.11.2014
Dwie wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie

od 3 do 15 października
Filia nr 28 MBP w Lublinie zaprasza na rocznicową wystawę o Oskarze Kolbergu
Wystawa opracowana przez pracowników Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i zrealizowana wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga.

Wystawa prezentuje najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Ilustruje okresy życia i aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud", okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami i instytucjami nauki i kultury polskiej.
W formie wystawy planszowej przedstawiono i opisano materiały rzadko eksponowane ze względów konserwatorskich, pozostające w zasobach archiwalnych i muzealnych, nie udostępniane czytelnikom i zwiedzającym w postaci oryginałów.

  • wystawa o Kolbergu znajduje się w Filii nr 28, ul. Nadbystrzycka 85,
  •   od 17 -31 października – będzie eksponowana w Filii nr 37, ul. Bazylianówka 85,
  •   od 3-20 listopada czytelnicy na Czubach będą mogli ją obejrzeć w Filii nr 35, ul. Bursztynowa 20,
  • od 21 listopada do 4 grudnia  będzie eksponowana w Filii nr 38, ul. Relaksowa 25

od 14 października do 10 listopada
Galeria OKNA (Miejskiej Biblioteki Publicznej) zaprasza na wystawę prezentującą sylwetkę oraz twórczość malarza, pisarza i poety Josefa Čapka
– brata słynnego czeskiego pisarza, Karla Čapka.

Josef Čapek (1887-1945) – jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy literackiej ze swoim bratem – Karelem Čapkiem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu (1910-11) zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, między innymi w Lidovych novinach.
Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka.
Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

Ekspozycja prezentuje twórczość literacką i malarską Josefa Čapka, jak również opowiada o jego życiu, młodości, okresie studiów, początkach twórczości, czasie przedwojennej awangardy, pracy zawodowej oraz walki z totalitaryzmem zakończonej tragicznie w obozie koncentracyjnym.
Autorem graficznego rozwiązania paneli jest Pavel Bosák, scenariusz wystawy stworzył zespół Muzeum Karla Čapka w Starej Huti, tłumaczenie na język polski zapewniło Czeskie Centrum w Warszawie.

Czeskie Centrum jest współorganizatorem wydarzenia.

Wystawa będzie prezentowana w korytarzu Biblioteki na I piętrze budynku Centrum Działań Artystycznych przy ul. Peowiaków 12.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent
 
 

Polecamy