Dni Fantastyki 2011 we Wrocławiu

Data wydarzenia: piątek 24.06.2011 do niedziela 26.06.2011

Dni Fantastyki w Centrum Kultury “Zamek” – między science a fiction, 24-26 czerwca. Czekają fantastyczne gry, zabawy, Gwiezdne Wojny i specjalne atrakcje dla najmłodszych.

W ostatni weekend czerwca wrocławskie Centrum Kultury „ZAMEK" już po raz ósmy zostanie opanowane przez erpegowców, laprowców, bitewaników, starłorsowców, mangowców, miłośników literatury, gier, filmów oraz intelektualnych wycieczek poza granice nauki – 24 czerwca rozpoczynają się Dni Fantastyki, jeden z największych i najważniejszych konwentów w kraju. Organizatorzy przygotowali 14 boków programowych, w ramach których łącznie odbędzie się kilkaset spotkań, prelekcji, pokazów, paneli i konkursów. Gościem specjalnym będzie Stephen J. Sansweet – właściciel największej kolekcji przedmiotów związanych z uniwersum Gwiezdnych Wojen, odpowiedzialny za kontakty z fanami na całym świecie z ramienia LucasFilm.

Gadające psy, żywe latarnie i genetyczne elektrownie

VIII edycja Dni Fantastyki odbywa się pod hasłem „miedzy science a fiction" i właśnie relacjom nauki oraz fikcji, wzajemnym przenikaniom się tych porządków, będzie poświęcona duża część tegorocznego programu, przede wszystkim w blokach: popularno – naukowym, literackim oraz science-fiction. To tutaj będzie można wysłuchać prelekcji o humanoidach, androidach i arctoidach, sztucznej inteligencji, cybernetyce, biotechnologii czy bioetyce, podanych w formie przyswajalnej dla laików nie mających technicznego wykształcenia. Dla praktyków odbędą się m.in. warsztaty na temat programowania sztucznej inteligencji.

Goście, goście, goście

Wrocławskie Dni Fantastyki to konwent, który na tle innych tego typu imprez wyróżnia się dużym akcentem kładzionym na część literacką. Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku również oprócz gości polskich zobaczymy twórców z zagranicy. Stephen Sansweet to postać kultowa w środowisku fanów Gwiezdnych Wojen: Amerykanin posiadający największą kolekcję przedmiotów związanych z sagą Lucasa, autor 16 książek związanych z Gwiezdnymi Wojnami, do niedawna dyrektor do spraw kontaktów z fanami z LucasFilm, człowiek współdecydujący m.in. o wzorach, treściach i produktach wychodzących z LucasFilm, będzie największą gwiazdą bloku poświęconego Gwiezdnym Wojnom.
Do Wrocławia przyjedzie również Mirosław Zamboch – bardzo popularny czeski pisarz science – fiction, ponadto odwiedzi nas jeden z najbardziej obiecujących twórców s-f młodego pokolenia – Szkot Hal Duncan oraz Ramsey Campbell – brytyjski autor horrorów, którego twórczością zachwycali się Karl Edward Wagner i Stephen King. Przy okazji wizyty Campbella odbędzie się projekcja filmy pt.„Bezimienni" w reżyserii hiszpańskiego mistrza horroru, Jose Balaguero, twórcy kultowego już „[REC]", który oparty jest na prozie Ramseya Campbella. Listę gości uzupełniają polscy twórcy fantastyki: Łukasz Orbitowski, Andrzej Ziemiański, Andrzej Zimniak, Marcin Przybyłek, Jacek Inglot, Anna Brzezińska, Milena Wójtowicz, Stanisław Mąderek, Jakub Ćwiek, Paweł Ciećwierz, Dawid Kain, Jakub Żulczyk, Stefan Darda, Łukasz Śmigiel, Kazimierz Kyrcz, Robert Cichowlas.

Vader, Skywalker, Leia …….

Tradycyjnie blokiem cieszącym się olbrzymim zainteresowaniem jest ten poświęcony Gwiezdnym Wojnom. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro dzieło Georga Lucasa stało się największym fenomenem popkultury, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kilku pokoleń od ponad 30 lat. Na Dniach Fantastyki pojawią się przedstawiciele fanowskich organizacji: polski Rebel Legion oraz czeski Lion Outpost. Podczas trwania konwentu będzie można spotkać ponad dwadzieścia osób w profesjonalnych replikach kostiumów – od dzielnych rycerzy Jedi (Anakina i Luke′a Skywalkerów czy Jainy Solo), poprzez piękne rebeliantki i republikanki (senator Padmé Amidalę i kapitan Juno Eclipse), walecznych rebelianckich żołnierzy i złowrogich Ludzi Pustyni, po żołnierza-klona z Wielkiej Armii Republiki. Programowi tego bloku towarzyszyć będzie wystawa modeli statków z Gwiezdnych Wojen oraz dwumetrowa replika postaci Lorda Vadera.

Gry bitewne, gry planszowe, gry na konsole, komputery oraz oldskulowa retrogralnia

Pokaźna część programu Dni Fantastyki jest związana z wszelkiego rodzaju grami: zręcznościowymi, logicznymi, umysłowymi, strategicznymi, modelarskimi, planszowymi oraz multimedialnymi. Można tutaj po prostu przyjść i wspólnie ze znajomymi lub poznanymi na konwencie osobami zagrać razem lub też wziąć udział w licznych turniejach gier.

Największy turniej odbywa się w ramach bloku gier bitewnych – bitwy rozgrywane są przy pomocy własnoręcznie pomalowanych figurek na dużych planszach (blatach) w oparciu o ściśle określone zasady. Gracze przyjeżdżający z całej Polski rywalizują przez dwa dni w turnieju Władcy Pierścieni o nagrodę główną – certyfikowaną replikę miecza z filmu.
Miłośnicy planszówek w tym roku będą mieli do dyspozycji blisko 140 tytułów dla graczy w każdym wieku. Tutaj również odbędzie się turniej, będą to eliminacje do mistrzostw Polski w bardzo popularnych planszówkach – Carcassonne oraz Dominion.
W części multimedialnej do dyspozycji graczy oddajemy kilkanaście konsol oraz stanowisk komputerowych, do tego interaktywne muzycznie: Rock Band 3 oraz Guitar Hero.
Nowością podczas tegorocznego bloku gier będzie retrogralnia – czyli stanowiska z oryginalnymi komputerami z epoki sprzed Internetu: Amiga, Commodore, Atari, Nintendo, na których będzie można zagrać w najbardziej oldskulowe i jednocześnie kultowe gry lat 80. I 90. Np. River Raid, Super Mario Bros, Mortal Combat. Retrogralnia również zorganizuje turniej o „Złoty joystick"

Seriale science-fiction, azjatycka manga i anime oraz fabularne gry rpg

Dla miłośników seriali s-f przygotowaliśmy specjalny blok, pełen prelekcji połączonych z pokazami fragmentów najbardziej kultowych serii. Jednym z premierowych bloków podczas tegorocznej edycji będzie ten poświęcony popkulturze azjatyckiej – manga i anime, w programie znajdą się wykłady, pokazy, warsztaty oraz cos play – znajdujące korzenie w japońskiej kulturze wcielanie się w postaci z mangi, anime, gier wideo i filmów.
Połączenie zachowań parateatralnych oraz działania wedle określonych scenariuszowo zasad to elementy wyznaczające charakter gier fabularnych. W programie Dni Fantastyki znalazło się 17 larpów, podczas których będzie można wcielić się w role elfów, krasnoludów, ale także gangsterów, mafiosów, wilkołaków czy magów.

Specjalnie dla najmłodszych

Fascynacja fantastyką zaczyna się często w okresie przedszkolnym, dlatego podczas Dni Fantastyki dzieci będą mogły uczestniczyć w działaniach przygotowanych specjalnie dla najmłodszych fanów. Będą to m.in. fantastyczne kolorowanki, nauka orgiami, fantastyczne kalambury, malowanie farbkami do ciała, gra fabularna ′Wyspa′ – specjalnie dla dzieci oraz konkursy fantastyczne i Gwiezdno Wojenne.

Szczegóły: www.dnifantastyki.pl

 

 

Zapisz się na newsletter !


Centrum Kultury ZAMEK we Wrocławiu

Centrum Kultury „ZAMEK" jest instytucją miejską, która oferuje przestrzeń do poszukiwania, odnajdywania i rozwijania swoich pasji, to miejsce spotkań i twórczej samorealizacji. Nasza siedziba mieści się w wyjątkowym obiekcie: zabytkowym pałacu o barokowej bryle i …

Więcej

Adres:

pl. Świętojański 1, WrocławKontakt:

(71) 349 32 81
centrum@zamek.wroclaw.pl
http://www.zamek.wroclaw.pl
facebook

sobota
29.04
2017
Wydarzenia |

Brzdąc na Zamku: Mali przyrodnicy – Ptasie śpiewy

Podczas najbliższego spotkania z cyklu “Brzdąc na Zamku – mali przyrodnicy” poznamy ptaki Parku Leśnickiego, poszukamy możliwości rozpoznania “ptasiego języka” oraz nauczymy się jak stworzyć ptasi zegar. Na zajęcia zapraszamy do Centrum Kultury “Zamek” w sobotę 29 kwietnia – obowiązują zapisy. Na kolejnych zajęciach wyruszymy śladami, a raczej głosami ptaków Parku Leśnickiego. Nauczymy się wsłuchiwać […]

Więcej
sobota
22.04
2017
Wydarzenia |

Zrób sobie sztukę – Rene Magritte dla najmłodszych

Magiczny świat Rene Magritte’a stanowi inspirację do kolejnego spotkania dla najmłodszych w cyklu “Zrób sobie sztukę”. Podczas warsztatów dzieci poznają surrealistyczną twórczość Magritte’a, a następnie wykreują własny świat w oparciu o bogaty zasób rekwizytów pozornie do siebie niepasujących. Na zajęcia, dzieci w wieku 5-12 lat, zaprasza wrocławskie Centrum Kultury “Zamek”, w sobotę 22 kwietnia na […]

Więcej
sobota
01.04
2017
Wydarzenia |

Zrób sobie sztukę – warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców

Podczas najbliższych zajęć z cyklu “Zrób sobie sztukę” najmłodsi poznają tajniki twórczości Henri Matisse’a. Warsztaty “Zrób sobie sztukę” odczarowują wyobrażenie o “niezrozumiałej” sztuce współczesnej oraz umożliwiają dzieciom zanurzenie się w obszary nieskrępowanej kreacji. Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat i 8-12. Wprowadzimy Was i Wasze Dzieci i w świat sztuki XX wieku; przedstawimy artystów, którzy […]

Więcej
sobota
18.03
2017
Wydarzenia |

Brzdąc na Zamku: Mali przyrodnicy

Mali przyrodnicy, to nowa odsłona edukacyjnego cyklu dla najmłodszych “Brzdąc na Zamku” w Centrum Kultury “Zamek”. Tym razem mali badacze wcielą się w role przyrodników. Na pierwszych zajęciach poznają tajniki życia owadów w mieście i zbudują dla nich domek. Przyroda otacza dzieci i fascynuje. Odkrywanie tajemnic tego co jest dostępne na wyciągniecie ręki jest dla […]

Więcej
sobota
25.02
2017
Wydarzenia |

Zrób sobie sztukę – warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców

“Zrób sobie sztukę” to nowy cykl warsztatów skierowanych do dzieci i ich rodziców, które od 25 lutego startują we wrocławskim Centrum Kultury “Zamek”. Zajęcia mają odczarować wyobrażenie o “niezrozumiałej” sztuce współczesnej oraz umożliwić dzieciom zanurzenie się w obszary nieskrępowanej kreacji. Warsztaty skierowane są do dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 5-8 lat i 8-12. Wprowadzimy […]

Więcej
pon-pt
13.02-24.02
2017
Wydarzenia |

Zima małych odkrywców!

Codziennie od godziny 8 do 16 uczestnicy “Zimy małych odkrywców” wezmą udział w zajęciach artystycznych,  grach edukacyjnych,  prowadzonych przez doświadczonych instruktorów oraz wolontariuszy z różnych krajów i kontynentów. Podczas zajęć dzieci poznają elementy tradycji, języka, kultury i sztuki poszczególnych krajów. Warsztaty z dziećmi, poza polskimi instruktorami, poprowadzą również goście z Włoch, Macedonii, Palestyny i Turcji. […]

Więcej
sobota
11.02
2017
Wydarzenia |

Kowboje kontra Indianie – bal karnawałowy

„Kowboje kontra Indianie” – będą etniczne rytmy, strzelanina i gonitwa by razem połączyć się we wspólnym korowodzie. Dzieci poznają tańce każdej ze stron, odgadną odgłosy naszych zwierzęcych przyjaciół oraz zmierzą się w zabawach ćwiczących refleks. Bal Karnawałowy to przede wszystkim zabawa taneczna i taki przebieg proponują organizatorzy, z przeplatanymi zadaniami sprawnościowymi i zagadkami do wykonania. […]

Więcej
sobota
28.01
2017
Wydarzenia |

Brzdąc na Zamku: Kacperiada

Trzy odcinki “Kacperiady”, wielokrotnie nagradzanego serialu dla najmłodszych, obejrzą uczestnicy najbliższej edycji spotkań edukacyjnych “Brzdąc na Zamku” we wrocławskim Centrum Kultury “Zamek”. Po projekcji rodzice wraz z dziećmi wezmą udział w rodzinnych warsztatach plastycznych inspirowanych serialem, stworzą własnego superbohatera oraz okładkę do książki o nim. Na Brzdąca organizatorzy zapraszają w sobotę 28 stycznia, start projekcji […]

Więcej
niedziela
18.12
2016
Wydarzenia |

Manufaktura świąteczna na Zamku

Zimowe widoki zamknięte w szkle, zdobienie bombek, artystyczne lukrowanie pierników oraz malowanie szablonów renifera – to warsztaty, na które zaprasza wrocławskie Centrum Kultury “Zamek” podczas tradycyjnej “Manufaktury świątecznej”. Zajęciom będzie towarzyszył  mini-jarmark świąteczny, na stoiskach znajdziemy m.in.: produkty spiżarni miodowej, regionalne wędliny, bakaliowe babeczki, ręcznie wytwarzaną biżuterię, czy artystycznie zdobione tkaniny. Zamkowa manufaktura to świetna […]

Więcej
niedziela
02.10
2016
Wydarzenia |

Jarmark Jadwiżański 2016 – atrakcje dla dzieci

Warsztaty budowania łodzi Wikingów, domków dla skandynawskich Trolli, geo-zabawy, historyczne gry planszowe oraz konkurs “Osiedle Gnomów” to atrakcje specjalne przygotowane dla najmłodszych uczestników Jarmarku Jadwiżańskiego, który odbędzie się we wrocławskim Centrum Kultury “Zamek” w niedzielę 2 października w godz. 12:00 – 19:00, wstęp wolny. Poza tym w programie między innymi: Obozowiska Słowian i Wikingów, pokazy […]

Więcej
sobota
10.09
2016
Wydarzenia |

Drzwi otwarte pracowni w Centrum Kultury ZAMEK

Już 10 września między godziną 10:00, a 14:00 będzie można bezpłatnie wziąć udział w zajęciach tanecznych, ceramicznych oraz matematycznych. Pierwsze spotkanie w nowym sezonie to doskonała okazja do zapoznania się z bogatą ofertą warsztatów w Centrum Kultury Zamek, a także zadania indywidualnych pytań naszym instruktorom. Zamkowe pracownie artystyczne oferują cykliczne warsztaty z pogranicza sztuk plastycznych, […]

Więcej