Dętka na majówkę

Łódź, Plac Wolności 2
📅 niedziela 01.05.2016 do wtorek 03.05.2016
Muzeum Kanału Dętka w Łodzi - wnętrze

Dwoma koncertami kwartetu smyczkowego Guerreros w dniu 28 kwietnia o godz. 18:00 i 19:30 zainaugurowany zostanie sezon letni w Muzeum Kanału „Dętka”. Na każdy z koncertów do sprzedaży trafi jedynie 30 biletów, które będzie można nabyć od 13 kwietnia w cenie 25 zł w kasie Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

W programie koncertu zaplanowano wykonanie utworu na kwartet smyczkowy F-dur Maurice’a Ravela i dodatkowe muzyczne niespodzianki. Kompozycje zostały dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości akustyczne „Dętki”. To pierwszy koncert muzyki klasycznej w oryginalnej przestrzeni Muzeum Kanału.

Muzeum Kanału „Dętka” odwiedza rocznie ponad 13 tysięcy osób, oczywiście większość w sezonie wiosenno-letnim – od maja do października” – mówi Michał Gruda, koordynator tego Oddziału Muzeum Miasta Łodzi. „Jest to jedyne miejsce w Polsce, które kiedyś było częścią sieci kanalizacyjnej, a które dziś można regularnie zwiedzać. Trasa „Dętki” liczy 142 metry, a wrażenia z przebywania pod ziemią w owalnym, ceglanym tunelu są zawsze niezapomniane”- dodaje.

Oprócz prowadzenia działalności muzealnej, „Dętka” regularnie animuje życie kulturalne na placu Wolności i włącza się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne. W ciągu siedmiu lat działalności na płycie placu lub we wnętrzu kanału odbyło się wiele koncertów i wydarzeń z pogranicza różnych dziedzin sztuki i kultury.

Muzeum Kanału jest także chętnie wykorzystywane jako plan zdjęciowy przez filmowców. Kręcono w nim wiele etiud studenckich, reklam czy teledysków. Regularnie odbywają się tu także sesje ślubne i gry miejskie.

W nadchodzącym sezonie Muzeum Kanału „Dętka” planuje kolejne nietypowe wydarzenia, jak chociażby występ Kamili Jaskrowskiej z jazzowym projektem Live Session, który odbędzie się 27 maja.

O kwartecie

Kwartet smyczkowy Guerreros tworzą studentki Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi: Magdalena Gonos (I skrzypce), Joanna Sikorska (II skrzypce), Martyna Susek (altówka) i Anna Furkałowska (wiolonczela). Artystki koncertowały wspólnie w Polsce, Niemczech, Luxemburgu, na Węgrzech i w Japonii. Brały udział w wielu mistrzowskich kursach kameralnych i orkiestrowych. Nie ograniczają swoich zainteresowań do muzyki klasycznej, ale chętnie wykonują muzykę rozrywkowa.

Zwiedzanie Muzeum Kanału „Dętka”

Długi weekend majowy to pierwsza tegoroczna możliwość, by odwiedzić Muzeum Kanału „Dętka”. Będzie ono otwarte przez cztery kolejne dni wg następujących godzin:

30 kwietnia (sobota) 12-20,

1 maja (niedziela) 12-20,

2 maja (poniedziałek) 11-19,

3 maja (wtorek) 11-19

4 środa – zamknięte.

Natomiast od 5 maja muzeum będzie działać zgodnie z tradycyjnymi godzinami otwarcia: czwartek, piątek 11-19 oraz sobota, niedziela 12-20. Ceny biletów to: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy.

Sezon letni w „Dętce” potrwa do 30 września.