Cykl warsztatów „Oswoić miejskie nieużytki”

Cykl warsztatów „Oswoić miejskie nieużytki”

Pływalnia Letnia W Parku Kasprowicza Jarochowskiego, 60-791 Poznań
🗺 mapa
📅 sobota 22.10.2016 do niedziela 23.10.2016
warsztaty
Serdecznie zapraszamy na wydarzenie podsumowujące cykl warsztatów OSWOIĆ MIEJSKIE NIEUŻYTKI / BIENNALE NIEUŻYTKÓW / realizowanych w Poznaniu w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

/////////////////////////////
22 października
/////////////////////////////

////// 12.00
WARSZTATY
KOLEKTYW KĄPIELISKO
Meblujemy letnie kąpielisko. Z materiałów recyklingowych stworzymy elementy wyposażenia, poznamy mniej znany Łazarz i porozmawiamy o lokalnych nieużytkach… niekoniecznie przez płot. Dobrze jest mieć sąsiada:)

////// 13.00
M I K R O I N T E R W E N C J E
oprowadzanie

////// 15.00
W E R N I S A Ż W Y S T A W Y
DO TRZECH RAZY S Z T U K A

/////////////////////////////
23 października
/////////////////////////////

////// 13.00
M I K R O I N T E R W E N C J E
oprowadzanie

////// 13.00 – 17.00
W Y S T A W A
DO TRZECH RAZY S Z T U K A

/////////////////////////////
M I K R O I N T E R W E N C J E
/////////////////////////////

////// Marta Adamska ////// SZYLDY //////
Szyld ma być tym elementem, który powoduje, że dla przechodnia miejsce jest użyteczne. Marta Adamska oznaczy jeden lub kilka nieużytków szyldem wzorowanym na sklepowym, który zwróci uwagę użytkownikom drogi na to, że dla kogoś ten nieużytek jest funkcjonalny lub może się takim stać.

////// Arek Pasożyt ////// SPRZEDANE! //////
Wiele rzeczy w przestrzeni miejskiej jest ciągle sprzedawane i kupowane. Zarządzanie nimi odbywa się poza opinią publiczną, a jednak niektóre z nich są bardzo istotne dla lokalnej społeczności, także ze względu na dziedzictwo kulturowe. Nieruchomości przechodzą z rąk do rąk prywatnych właścicieli, nie patrząc na to jakie koło zatacza historia, jaki jest ich kontekst historyczny. Sołtysówka, to jedyna pozostałość po wsi Łazarz, która w 1902 została dołączona do Poznania. Na przestrzeni ostatnich lat budynek podupadał w ruinę, był wielokrotnie podpalany, zmieniał właścicieli.
Działanie Arka Pasożyta ma na celu unaocznić problem nieużytków jako karty przetargowej w grze pomiędzy administracją, a przedsiębiorcą. W grze, której jedynym celem jest osiągnięcie maksymalnego zysku, nie bacząc na pozafinansowe aspekty transakcji – pozbawienie mieszkańców potencjalnej przestrzeni aktywizacji społecznej / zabytku kultury wiejskiej / symbolu starego systemu zarządzania kapitałem. Działanie to, ma także uruchomić wyobraźnię mieszkańców Łazarza związaną z tym “kto, komu, po co, za ile i jaką będzie miał z tego korzyść”. Zwrócić uwagę na fakt, iż dialog dotyczący przestrzeni, w której mieszkają toczy się ponad ich głowami.
www.parasite.pl/


////// Yuliia Andriichuk ////// DOBRA DESTRUKCJA //////
Często się zdarza, ze oglądając kolejną zniszczoną fasadę kamienicy odnajdujemy kontury obiektów, wzorów lub ludzkich twarzy na poniszczonej warstwie tynku. Nierzadko takie budynki są zawieszone w czasie, czekając na decyzje konserwatora zabytków, lub znajdują się poza interesem kogokolwiek, kto mógłby wnieść pożyteczne zmiany. Zaniedbane kamienice są przepełnione niezbyt estetycznym i mało przyjemnym graffiti, podczas gdy same w sobie zawierają o wiele bardziej interesujące walory. Używając zdjęć i przez komputerowe nakładanie na nie prostych elementów rysunkowych, autorka uwidoczni te walory i przedstawi mieszkańcom oraz gościom Łazarza. Zwracając się do estetyki destrukcji, ma zamiar zwrócić uwagę na stan codziennego naszego otoczenia, ponownie przejrzeć się miejskiej sztuce muralu i granicom w niej, a także przypomnieć, że piękno jest bardzo rozmytym pojęciem. W celu przeniesienia akcji w wymiar fizyczny i włączenia w działania lokalnych mieszkańców zostanie przeprowadzona mini-inwazja na obiekty zaniedbane i dostępne dla przetworzeń. Uwalniając fantazje dzieci na temat miejsc z ich codziennego otoczenia, zostaną stwożone instalacje, zwracające uwagę na miejsca niezadbane i możliwe potencjalnie niebezpieczne, a krajobraz dzielnicy na krótki okres czasu będzie ożywiony wyrazistymi kolorowymi elementami.

////// Martyna Cziszewska ////// PRZEJĘCIE //////
Porzucone przez człowieka obiekty, przestrzenie, miejsca zostają pochłaniane i przeobrażane przez naturę. Dzika roślinność przejmuje opuszczone tereny nadając im nowego znaczenia, nowego wyglądu. Instalacja PRZEJĘCIE zwraca uwagę na niezwykłą samoistną sztukę natury, która tworzy spontaniczne mikrodzieła w tkance miejskiej.

Partnerzy:
Inkubator Kultury – Pireus
AKprint.pl
lazarz.pl
Kolektyw Kąpielisko
Arena Park Poznań

 

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent