Brzydkie kaczątko, spektakl dla dzieci w Opolu

Miejsce wydarzenia: Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Data wydarzenia: piątek 24.03.2017 do sobota 25.03.2017

„Brzydkie kaczątko” to jedna z najpiękniejszych baśni wszystkich czasów. Hans Christian Andersen zawarł w niej opowieść o dojrzewaniu do samodzielności. O wielkiej przemianie brzydoty w piękno, do której niezbędna jest wiara, że w każdym istnieniu piękno drzemie. Wędrówka w dorosłe życie wymaga niezłomnej woli, dzielności ducha, ale i cierpienia.

W spektaklu Krystiana Kobyłki świat otwiera się przed dziecięcą publicznością tak jak przed Brzydkim Kaczątkiem. Ono jest w środku jaja, które pęka i odsłania rzeczywistość. Publiczność siedzi w środku magicznego pokoju, którego wszystkie ściany stają się światem za sprawą zjawiskowych animacji – filmowych i teatralnych. Otaczają widzów podwodne odmęty pełne pływających stworzeń – kaczy raj. Są szuwary, bagienne grzęzawiska i podchmurne przestworza dla ptasich lotów. Jest kolorowe lato z bujnymi liśćmi łopianu i skuta lodem zimowa pustka. A na końcu z nieba spływa na ziemię łabędzi puch.

Brzydkie Kaczątko przybiera postać szarej dziewczynki, która zwierza się z trudnych przypadków życia i wygrywa radości i smutki na oboju. Czasami staje się małym szmacianym ptaszkiem. Aktorka z czułością trzyma go w dłoniach, animuje, albo przyczepia do ramienia, kiedy krąży wśród widzów i opowiada im baśń. Bywa też lalką w teatrze cieni, który rozgrywa się w scenerii wyczarowanej na magicznych ścianach.

Komediowym kontrapunktem dla wizyjnej poetyki spektaklu są efektowne sceny lalkowej animacji w chatce – z udziałem kocio-kurzej spółki produkującej jaja bez opamiętania oraz w kurniku – z udziałem indyczo-kaczego baletu z widokiem na pysznie udekorowane aktorskie nogi.

Na estetyczną moc przedstawienia składają się harmonijnie: scenografia Pavla Hubički, filmowe animacje Wojciecha Świątkiewicza i muzyka Marcina Mirowskiego – pomysłowe, sugestywne, poruszające.
Inscenizator i reżyser przedstawienia, Krystian Kobyłka, dowiódł po raz kolejny, że najważniejsza w jego teatrze jest umowność i poezja.

Brzydkie kaczątko nosimy w sobie, w swojej głowie i czasem w sercu też. Ale ono może się przeobrazić w pięknego łabędzia. Naprawdę! Szara dziewczynka z obojem staje się piękną tancerką w białej sukni – ze skrzydłami anioła.

17 zł Ulgowy / 19 zł Normalny / 16 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 5 lat
czas trwania: 1 godz.

KIEDY:

21 marca, godz. 9.00 i 11.00
22 marca, godz. 9.00 i 11.00
23 marca, godz. 9.00 i 11.00
24 marca, godz. 9.00 i 11.00
25 marca, godz. 11.00
28 marca, godz. 9.00 i 11.00
29 marca, godz. 9.00 i 11.00

Zapisz się na newsletter !


ZOBACZ TAKŻE:baśnieteatr

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Opolski Teatr Lalki i Aktora zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce – doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów …

Więcej

Adres:

ul. Augustyna Kośnego 2a
45-056 Opole


Kontakt:

77/ 454 23 36
biuro@teatrlalki.opole.pl
http://www.teatrlalki.opole.pl
facebook

pt-sob
24.03-25.03
2017
Wydarzenia |

Brzydkie kaczątko, spektakl dla dzieci w Opolu

„Brzydkie kaczątko” to jedna z najpiękniejszych baśni wszystkich czasów. Hans Christian Andersen zawarł w niej opowieść o dojrzewaniu do samodzielności. O wielkiej przemianie brzydoty w piękno, do której niezbędna jest wiara, że w każdym istnieniu piękno drzemie. Wędrówka w dorosłe życie wymaga niezłomnej woli, dzielności ducha, ale i cierpienia. W spektaklu Krystiana Kobyłki świat otwiera […]

Więcej
sob-nie
17.12-18.12
2016
Wydarzenia |

Malowanie aniołów w Opolskim Teatr Lalki i Aktora

Po raz kolejny Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki wraz z firmą Stegu Sp. z o.o. z Jełowej włączają się w akcję wsparcia działań promujących ideę odnowy Katedry Opolskiej. Tym razem zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do malowania gipsowych płaskorzeźb aniołów, które później ozdobią choinki bożonarodzeniowe w Katedrze i w OTLiA. Malowanie aniołów […]

Więcej
poniedziałek
30.01
2017
Wydarzenia |

Kolorowi ludzie, Opole

Tajemnicza szafa- archiwum świata kryje w sobie wiele tajemnic. Dwaj Strażnicy pilnują w niej ładu i porządku. Kiedy otworzy się pierwsza szuflada dowiemy się co było na początku, jeszcze przed stworzeniem wszystkiego. Zobaczymy jak pojawiły się lądy i morza i kiedy pojawił się człowiek. Jaki był. Czy z początku wszyscy ludzie byli jednakowi? Może wszyscy […]

Więcej
sobota
12.11
2016
Wydarzenia |

Idziemy po skarb, Opole

Ukochani przez dzieci na całym świecie, Miś i Tygrysek, bohaterowie niezliczonych książek znakomitego, współczesnego niemieckiego pisarza śląskiego pochodzenia – Janoscha (Horsta Eckerta), przybywają do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora! Tu, na naszej scenie, Ireneusz Maciejewski – reżyser znany ze swoich przezabawnych i kolorowych przedstawień – prezentuje ich pocieszne wyczyny w przedstawieniu „Idziemy po skarb”. Zabawne […]

Więcej
wt-pt
24.01-27.01
2017
Wydarzenia |

Mała Mysz i Słoń do pary, Opole

Nie trzeba nikogo przekonywać, że małe jest piękne… i ważne! Ale co zrobić, kiedy to małe – w przypadku naszego spektaklu rezolutna, choć strasznie zakompleksiona Mysz – w ogóle nie chce wierzyć w tę mądrość!?

Więcej
sobota
05.11
2016
Wydarzenia |

TEATR. Poczuj to! Czytanie – Działanie, Opole

Cykliczny projekt  z zakresu pedagogiki teatru realizowany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. W myśl założeń projektu teatr to nie tylko spektakle, lecz przede wszystkim miejsce spotkania, dlatego powinien być przestrzenią dyskusji, rozwoju i doskonalenia umiejętności oraz poszerzania wiedzy widzów. Planowane w ramach projektu warsztaty, dyskusje i spotkania, poza sięganiem do narzędzi teatralnych, koncentrują się […]

Więcej
wt-pt
10.05-13.05
2016
Wydarzenia |

35 maja, spektakl dla dzieci w Opolu

Takich przygód jeszcze w teatrze nie przeżyliście! „35 maja” to barwna, pełna dynamicznych zwrotów akcji i zabawnych historii opowieść o chłopcu, który wraz ze stryjem Nagietkiem i przyjaznym koniem Negro Kaballo ruszył w drogę w poszukiwaniu Mórz Południowych.

Więcej
wt-sob
10.05-14.05
2016
Wydarzenia |

Bajka o szczęściu, Opole

Czy pieniądze, bogactwo, majątek mogą przynieść prawdziwe szczęście? W świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i chęć posiadania odpowiedź na to pytanie okazuje się niezwykle ważna.

Więcej
niedziela
12.02
2017
Wydarzenia |

Trzej Muszkieterowie, spektakl, Opole

Szybkie zwroty akcji, intryga, pojedynki, humor – klasyka literatury wiecznie żywa. Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to powieść, która może połączyć pokolenia – zwłaszcza, gdy powieściowe wątki misternie splecie w teatralną całość jedna z najlepszych współczesnych dramatopisarek dla dzieci – Marta Guśniowska. Literackie poczucie humoru autorki, połączone z nieprzemijającymi zaletami pisarstwa mistrza literatury płaszcza i szpady, […]

Więcej
pt-sob
13.01-14.01
2017
Wydarzenia |

Smacznego, proszę Wilka. Opole

Wilk i Zająć – znamy tę parę wszyscy – z kreskówek, bajek, baśni i opowiadań, ale takie przygody tej charakterystycznej pary, mogła wymyślić tylko pisarka o nieposkromionej wyobraźni, czyli Marta Guśniowska. Bo tutaj nie chodzi o to, by gonić króliczka… tzn. Zajączka, lecz się nim zaopiekować.

Więcej
pt-nie
16.12-18.12
2016
Wydarzenia |

Mr. Scrooge w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

Inscenizacyjny rozmach, wysmakowana plastyka, kabaretowo-muzyczna forma i aktorski temperament gwarantują powodzenie temu niezwykłemu spektaklowi. Na scenie pojawia się ośmioro aktorów w pięknych kostiumach, zmieniających się w trakcie akcji teatralnej.

Więcej
pt-nie
16.12-18.12
2016
Wydarzenia |

Koziołek Matołek w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

Wesoła podróż przez świat z fantazją i Koziołkiem Matołkiem. Kto by nie chciał poznać chińskiego Cesarza, zaklinacza węży z Bombaju, Mohikanina o walecznym sercu, który poluje na niedźwiedzie, albo kowbojów na Dzikim Zachodzie, ujeżdżających narowiste rumaki?

Więcej