Bajeczka ze skrzyneczki w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze

Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego, aleja Niepodległości, Zielona Góra
📅 sobota 11.02.2017 do niedziela 12.02.2017
bajeczka ze skrzyneczki Zilona Góra

Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr  marionetkowy – parawan. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Metoda teatru ilustracji Kamishibai pozwala opowiadać historie i pokazywać atrakcyjne obrazy.  Jest to niezmiernie interesujące dla dzieci, które słuchają jak zaczarowane nie mogąc doczekać się kolejnej części opowieści. Każda bajka pozwala dzieciom na efektywne zaangażowanie oraz przyswojenie wiedzy, a przy okazji na wspaniałą zabawę. Jest to nowo-odkryta forma pracy, która zdobywa coraz większe rzesze fanów, bo daje różnorakie możliwości. W Lubuskiem jest to nowość!

8 stycznia
BAJKA ABORYGEŃSKA

„Bajka o gąsienicy, która zamieniła się w motyla oraz o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”
Mała gąsienica pomaga dobremu duchowi Barabajowi malować świat. Marzą jej się skrzydła, tak by mogła zobaczyć wszystko z góry i jeszcze lepiej pomagać w malowaniu. Czy ptak Wilii Szybki Ogonek pomoże małej gąsienicy? Czy może chce ją oszukać? W tej bajce poznajemy wiele ciekawych rzeczy. Część legendy aborygeńskiej o powstaniu świata. Podanie o tym dlaczego gąsienice zanim staną się motylem chowają się w kokon i dlaczego ptaki wiją gniazda. Morał bajki jest również bardzo widoczny – warto być dobrym.

Po bajce zapraszamy na warsztaty. Dzieci namalują kropeczkową techniką Aborygenów sylwetki zwierząt australijskich.
Bajka dla dzieci od lat 3
Wydawnictwo Stowarzyszenie Zielona Grupa, opracowanie graficzne i tekstowe Ula Ziober, prowadząca Kalina Patek

22 stycznia
BAJKA INDIAŃSKA

„Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem”
Stara indiańska legenda opowiada o jajku orła, które znalazło się w kurniku. Orzeł został wychowany jako jeden ze stada. Traktowany był jako zwykły kogut, tak też czuł się przez całe swoje życie. Aż do pewnego momentu. Tego dnia zobaczył na niebie szybującego orła. Serce szybciej mu zabiło i sam zapragnął lecieć. Tak bardzo chciał się wzbić w niebo i poczuć tę wolność. Matka kura wyjaśniła mu jednak, że jego życie to twarde stąpanie po ziemi, a nie głowa w obłokach. Jego obowiązki to opieka nad innymi i to jest najważniejsze. Orzeł żył do końca życia w przeświadczeniu, że nigdy nie poleci. Tutaj historia mogłaby się urwać. Natomiast jest alternatywne zakończenie, które można wybrać – jeśli dzieci będą sobie tego życzyć. Orzeł może jednak pójść za głosem serca i za swoimi marzeniami. Wzbije się w niebo i odnajdzie swoją prawdziwą naturę. Ta bajka, to jedna z najpiękniejszych legend indiańskich. Pozwala również wybrać jedno z dwóch zakończeń. A dzieci pozostawić w przeświadczeniu, że należy marzyć i spełniać swoje pragnienia.

Po bajce zapraszamy dzieci do zrobienia pióropuszy. Kolorowe ozdoby głowy, czyli jeden z najbardziej charakterystycznych symboli kultury Indian, przeniosą dziecięcą fantazję na amerykańską prerię.
Bajka dla dzieci od lat 4

LEGENDA O SKARBNIKU

Odświeżona, intrygująco zilustrowana, najsłynniejsza śląska legenda o duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem. Wynagradza trud, dwagę, uczciwość. „Legenda o Skarbniku” powstała dzięki współpracy z Wydziałem Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.  Ekspresywne i doskonale oddające klimat Śląska ilustracje przeniosą dzieci w świat górników, który często jest postrzegany zupełnie inaczej.

Po bajce zapraszamy wszystkie dzieci na warsztaty, podczas których będą mogły poznać technikę frotażu i za pomocą węgla wyczarować własne dzieła.

Bajka dla dzieci od lat 5
Autor Julian Brudzewski
Ilustracje Adam Wójcicki
Wydawnictwo Tibum
Prowadząca Kalina Patek

LEW W PARYŻU

Bajka ta zabiera dzieci w inspirującą podróż. W podróży tej słuchacze towarzyszą Lwu, który postanowił opuścić rodzinna sawannę, aby zyskać „pracę, miłość, przyszłość.” Lew przybywa do Paryża i odkrywa miasto tak inne od tego co zna…. Pierwsze jego oceny są stonowane, ponieważ pomimo swojego imponująco lwiego wyglądu nie przyciąga niczyjej uwagi. Dzięki kilku ważnym spotkaniom i obserwacjom w końcu udaje mu się znaleźć swoje miejsce w nowym świecie – w samym sercu miasta. Historia o Lwie kryje w sobie jednak również inną opowieść, opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Dużą zaletą bajki są oryginalne ilustracje, które łączy rysunek – rysowane postacie, portrety, oraz wstawione zdjęcia i plany, przywodzą na myśl pocztówkę, dziennik z podróży, dzięki którym odkrywamy wraz z podróżnym uroki miejskiego krajobrazu.

Po bajce odbędą się warsztaty z tworzenia kolażu. Dzieci poznają technikę oraz będą mogły stworzyć kolaż inspirowany paryskimi klimatami.

Bajka dla dzieci od lat 6
Ilustracje Beatrice Alemagna