Artstrefa w ŁSSE zaprasza!

📅 niedziela 29.05.2011
Artstrefa w ŁSSE zaprasza!

29.05.11
godz. 11.00 – 18.00

„Dzień Dziecka w Republice Książki" –
Artstrefa w ŁSSEoraz Muzeum Książki Artystycznej zapraszają dzieci i dorosłych!

Miejsce: Hydrofornia i Willa Henryka Grohmana w Łodzi, przy ulicy Tymienieckiego 22/24

Warto zabrać: ulubioną książkę, kocyk, materiały piśmienne, zmysły do słuchania i czytania, chęci do zabawy z książką, siły do robót artystycznych, itp.

"Szczególnie zapraszamy na stoisko książki ęŁódzkie Czary Mary". Tam oprócz czytania będzie minikonkurs wiedzy o Łodzi, a w nim do wygrania książeczka p. Urszuli Kowalskiej – "Tęczowe fantazje". Dodatkową atrakcją tego stanowiska będzie obecność p. Witolda Smętkiewicza – fraszkopisarza, który będzie czytał specjalnie na tę okazję przygotowane fraszki.

Program:

11.00 – 16.30 WARSZTATY CZYTANIA I TWORZENIA ŚLADÓW KSIĄŻKI Z DZIEĆMI – organizatorem akcji jest Barbara Baklińska z Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
11.00 – 14.00 WÓZ METAFIZYCZNY NA KSIĘŻYM MŁYNIE, w którym będzie miało miejsce czytanie książek dla dzieci przez aktorów Teatru PINOKIO
11.30 – 12.00
CZYTANIE „SŁONIĄTKA" i WARSZTATY „KAŻDEMU PO SŁONIĄTKU"- autor Adam Jaromir, ilustracje Gabriela Cichowska (zdobywczyni wyróżnienia Opera Prima na tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii), wydawnictwo: Muchomor, warsztaty dla dzieci (3-5 letnich) prowadzone będą przez Gabrielę Cichowską
12.00-13.00 CZYTANIE „TSATSIKI I MAMUŚKA" oraz „TSATSIKI I TATA POŁAWIACZ OŚMIORNIC „ Moni Nilsson (wydawnictwo Zakamarki) oraz CZESANIE IROKEZÓW przez fryzjerów z Wojewoda Studio

11.00 – 17.00 „ŁÓDZKIE CZARY MARY" – promocja książki dla dzieci i młodzieży szkolnej popularyzującej historię miasta Łodzi – redaktor: Beata Śniecikowska, konsultant Ryszard Bonisławski, autorki: Grażyna Bąkiewicz, Jolanta Jaśkiewicz, Joanna Jaworska, Mariola Klink, Urszula Kowalska, Małgorzata Skwarek-Gałęska, wydawca: Stowarzyszenie Kobiety.Lodz.Pl
11.00 – 17.00 „WEŹ KSIĄŻKĘ DO RĘKI" bookcrossing – bezpieniężny obrót książkami przynoszonymi przez uczestników pikniku zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56, które zajmuje się koordynacją akcji „Uwalnianie książek".
11.30 – 16.00 prezentacja książki „RADOŚĆ PISANIA", co roku wydawanej przez Zespół Szkół "Twoja Szkoła". Zawiera ona twórczość i ilustracje uczniów. Udzielane będą porady jak zrobić podobne wydawnictwa w innych szkołach. Prowadzenie: Magda Piwońska
11.30 – 16.30 „CUDNE CUDAKI" – czyli bliskie spotkanie z książką artystyczną. Katarzyna Szpilkowska prezentuje książki, które jeżdżą na kółkach, książki fontanny, książki z kamienia i książki z poduch. Oprócz prezentacji slajdów będą warsztaty twórcze książek, jakich świat nie widział.

12.00 – 16.00 „PODRÓŻ DO CAŁKIEM INNEGO WSZECHŚWIATA"– warsztat inspirowany jednym z pierwszych komiksów dla dzieci „Trzynaste piórko Eufemii" autorstwa Macieja Wojtyszko, który ilustrowała prowadząca warsztat Grażyna Dłużniewska. W czasie jego trwania w parku powstanie alternatywny Odlotowy Wszechświat.
12.00 – 16.00 „ZAPISANE NA GLINIE" – warsztat fundacji PRZYCHODNIA CERAMICZNA prowadzą Klaudia Gawin i Łukasz Orfi niak dla dzieci powyżej 8 lat. Glina jest materiałem, w którym każdy ślad jaki odciśniemy, nawet najdrobniejsze faktury, linie papilarne pozostaje. To jest punkt wyjścia do „pisania księgi".
12.00 – 16.30KSIĄŻKI LEPIONE Z GLINY" – warsztaty Joanny Apanowicz i Witolda Ziemiszewskiego. W tle znajdować się będzie „GILGAMESH" (książka 3D wydawnictwa Correspondance des Arts inspirowana glinianymi tablicami, które zapisano pismem klinowym 5 tysięcy lat tamu.
12.30 – 16.30 WARSZTATY ARTETERAPII – prowadzone przez Ludmiłę Gałkiewicz zajęcia pokazują, że robione na wspólnym „podkładzie" książki dzieci mogą bardzo się różnić – każdy egzemplarz tego nakładu jest indywidualnym – osobistym dziełem. Po warsztatch – wystawa.

13.00 „JAK PACHNIE I SMAKUJE KOLOR? OTWIERAMY WYOBRAŹNIĘ" -.warsztaty na bazie książki „The Black Book of Colours" (Czarna książka o kolorach) Prowadzenie: Anna Mrozińska – blog o literaturze dla dzieci www.pozarozkladem.blogspot.com .
13.00 – 17.00 „OPOWIEŚĆ O STARYM MŁYNIE" – warsztat dla dzieci powyżej 3 lat.. Celem warsztatu jest rozwój kreatywności, samodzielności i umiejętności łączenia w całość różnych mediów oraz w niekonwencjonalny sposób zainteresowanie historią Księżego Młyna. Prowadzenie: Ludmiła Gałkiewicz Dorota Kotynia, www.linie.org.pl

14.00- 15.00 NOWE KSIĄŻKI AUTORSKIE – warsztaty Iwony Chmielewskiej dla dorosłych, twórców i wszystkich zainteresowanych teorią książki autorskiej i zagadnieniem picture book.
17.00 – 18.00 „PIOSENKI DO GRANIA NA NOSIE"- rockowy koncert dla wszystkich dzieciaków w wykonaniu aktorów Teatru PINOKIO (Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29)

Przez caly dzień:

„DO POŁOWY PEŁNE CZY DO POŁOWY PUSTE? – książka dla dziecka – pierwsze dzieło sztuki" – wystawa projektów książek Iwony Chmielewskiej – laureatki nagrody „Bologna Ragazzi Award 2011" i „Złotego Jabłka BIB"11.00 – 17.00 „KSIĄŻKI PIĘKNE,MĄDRE, POMYSŁOWE… Zobacz co czytać dziecku" – wystawa ze zbiorów Anny Mrozińskiej książek intrygujących i godnych uwagi lektur nie tylko dla dzieci.

„KSIĄŻKOŻERCY" i inne nadruki na podkoszulkach nowych i starych według projektu Katarzyny Szpilkowskiej i wykonania sitodrukiem w Muzeum Książki Artystycznej,

„NIESPODZIANKA W 3D" – interaktywna projekcja multimedialna w Muzeum Książki Artystycznej dla dzieci i dorosłych.