Art Naif Festiwal, Katowice

Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
📅 czwartek 18.08.2016 do piątek 19.08.2016
Art Naif Festiwal Katowice

Tradycyjnie główną częścią festiwalu będzie wystawa sztuki naiwnej, na której zostaną zaprezentowane prace artystów z całego świata. W tym roku gościć będziemy blisko 300 twórców z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Hiszpanii, Francji, Włoch, Finlandii, Wenezueli, Chile czy nawet Australii. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Hiszpania. Oprócz wystawy, podczas festiwalu odbędą się także koncerty, pokazy filmowe i warsztaty.

Sztuka naiwna to spojrzenie na rzeczywistość artystów nieprofesjonalnych, którzy odwołują się do dziecięcego sposobu malowania, choć nie wszyscy naiwni twórcy to samoucy. Często również artyści wykształceni w zakresie sztuk plastycznych wybierają świadomie właśnie taką formę ekspresji – prostą w wyrazie, pełną kolorów, bez jednoznacznie zaznaczonej perspektywy.

Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie festiwal sztuki naiwnej. Każdego roku temu międzynarodowemu przedsięwzięciu przewodzi jeden kraj, który staje się, na tych kilka festiwalowych tygodni, gościem specjalnym Katowic. Tym razem motywem przewodnim jest Hiszpania i właśnie w nawiązaniu do kultury tego kraju odbędą się liczne tematyczne wydarzenia towarzyszące.

Wernisaż wystawy, zaplanowany na 10 czerwca o godzinie 18.15, uświetnią gorące rytmy flamenco połączone ze spektaklem cyrkowym w wykonaniu Varuma Teatro i Choni Cía Flamenca prosto z Sewilli. Grupy te pojawią się w Galerii Szyb Wilson na specjalne zaproszenie Prezydenta Miasta Katowice – koncert organizowany jest przez Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie autorów prac prezentowanych na wystawie, zarówno tych z Polski, jak i tych zagranicznych.

Oprócz bogatej wystawy głównej prezentowanej w Galerii Szyb Wilson festiwalowi towarzyszyć będą również ekspozycje towarzyszące związane tematycznie ze sztuką naiwną. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprosi na wystawę prac nieprofesjonalnych z własnych zbiorów, zatytułowaną „Na pograniczu światów”. W Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi będzie można nacieszyć oko ilustracją hiszpańską, a w trakcie trwania festiwalu będzie również okazja, aby zobaczyć wystawę „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” w Dziale Etnologii Miasta – Oddziale Muzeum Historii Katowic.

Organizatorzy dziewiątej edycji tego niezwykłego święta sztuki naiwnej zaplanowali na czas trwania festiwalu również warsztaty języka hiszpańskiego, pokazy filmowe, czy zajęcia flamenco.

Nie zabraknie też okazji do zapoznania się z tajnikami sztuki podczas warsztatów plastycznych dla dzieci. Tradycyjnie wystawie w Galerii Szyb Wilson będzie towarzyszyć ArtJarmark w Nikiszowcu, zaplanowany w tym roku na 10 lipca, i Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, który przeniesie nas w dniach 1–3 lipca z Katowic prosto na Czarny Ląd.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Festiwal odbędzie się pod patronatem honorowym Ambasadora Hiszpanii, Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czas: 10 czerwca–19 sierpnia 2016

Miejsce: Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice

Organizator: Fundacja Eko-Art Silesia

Wstęp bezpłatny

IX Art Naif Festiwal

10 czerwca – 19 sierpnia 2016

PROGRAM FESTIWALU

10 czerwca, godz. 18.15 Wernisaż Art Naif Festiwalu: otwarcie wystawy festiwalowej, wręczenie

Wilsonów – nagród przyznawanych przez Galerię Szyb Wilson, spotkanie z artystami z Polski i zagranicznymi gośćmi, koncert flamenco i spektakl cyrkowy organizowany przez Katowice Miasto Ogrodów.

11 czerwca, godz. 14.00-19.00

INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: dodatkowe atrakcje dla gości festiwalu, warsztaty dla dzieci, zwiedzanie z przewodnikiem dla dorosłych.

12 czerwca, godz. 12.00

Warsztaty plastyczne ze zwyciężczynią VIII Art Naif Festiwalu – Natashą Villone, Galeria Katowicka

15 czerwca-17 sierpnia, godz. 10.00 i 12.00 (każda środa Festiwalu)

Warsztaty plastyczne dla dzieci

18 czerwca, godz. 14.00-18.00

Tworzenie naiwnego malowidła wielkoformatowego przedstawiającego Katowice, plac Szewczyka/Galeria Katowicka

19 czerwca, godz. 16.00

Pokaz hiszpańskiego filmu „18 spotkań przy stole”, Kinoteatr Rialto, Katowice

21 czerwca, godz. 16.30

Warsztaty linorytu dla młodzieży i dorosłych

29 czerwca, godz. 12.00

Warsztaty dla dzieci – tworzenie papierowych wycinanek z Małgorzatą Ravn

1-3 lipca

Afrykamera – przegląd współczesnego kina afrykańskiego wraz z wprowadzeniem do tematyki, Kinoteatr Rialto, Katowice

10 lipca

Art Jarmark w Nikiszowcu: otwarty plener artystyczny, targi sztuki i rękodzieła, uliczne koncerty, zabawy dla dzieci i dorosłych

14 lipca, godz. 17.00

Warsztaty tańca flamenco

16 i 29 lipca, godz. 11.00

Warsztaty języka hiszpańskiego dla dzieci

19 lipca, godz. 16.30

Warsztaty kuchni hiszpańskiej ze Szkołą Języków Iberyjskich Porto Alegre w Katowicach, Dobra Karma, Katowice

26 lipca, godz. 11.00

Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci, Księgarnia Zła Buka, Katowice

18 sierpnia, godz. 11.00

Warsztaty linorytu dla dzieci

19 sierpnia, godz. 18.00

Zakończenie Festiwalu: ogłoszenie zwycięzcy Nagrody Publiczności oraz tematu przewodniego na kolejny rok.

Wystawy towarzyszące Wokół Mistrzów Grupy Janowskiej (Muzeum Historii Katowic)

Na pograniczu światów (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

Wystawa ilustracji hiszpańskiej (Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia

w Czeladzi )