Ahoj przygodo! DSH idzie nad Wisłę!

📅 niedziela 26.07.2015
Ahoj przygodo! DSH idzie nad Wisłę!

Spacery i wycieczki odbywają się co niedziela od 5 lipca do 20 września.

• Niedziela, 26.07, godz. 16.00, SOLEC (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki), zbiórka: przed klubem
„Warszawa-Powiśle", dolny pawilon stacji PKP, ul. Kruczkowskiego 3B

Nadwiślański Solec ma długą i barwną historię, sięgającej czasów, gdy nie było jeszcze Warszawy. Prześledzimy różne etapy rozwoju Solca od średniowiecznej osady przez jurydykę, przedmieście, najważniejszą dzielnicę przemysłową Warszawy, modernistyczne budownictwo międzywojenne, ciężkie walki w czasie Powstania Warszawskiego, powojenne koncepcje odbudowy aż do współczesności.

• Niedziela, 2.08, godz. 12.00, WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka (WarsOff), zbiórka: przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2/skwer Dywizji Pancernej WP)

• Niedziela, 9.08, godz. 12.00, BIELANY (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper Gontar, zbiórka: przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesie Bielańskim

Prawie jedną trzecią obszaru Bielan zajmują lasy i parki. Podczas wycieczki dowiemy się m.in. dlaczego Bielany są Bielanami? Gdzie w XIX wieku warszawiacy urządzali niedzielne zabawy i biesiady? Kto mieszkał w eremach? Co jedli kameduli? Jaka była różnica między akademikiem żeńskim i męskim na AWF? Gdzie stoją działające do dziś przedwojenne latarnie gazowe?

• Niedziela, 16.08, godz. 12.00, STARA PRAGA (wycieczka rowerowa), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WarsOff), zbiórka: ul. Ratuszowa 2 (pod Café 8 Stóp)

Trasa wycieczki zaczyna się w sercu historycznej praskiej osady. Podczas wycieczki dowiemy się, gdzie mieściła się m.in. praska rzeźnia i Wilcza Wyspa. Wycieczka zakończy się nad Jeziorkiem Kamionkowskim, które według jednej z hipotez jest dawnym starorzeczem Wisły.

• Niedziela, 23.08, godz. 16.00, STARE MIASTO (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki), zbiórka: pod kolumną Zygmunta (między kolumną a mostem gotyckim)

Spacer wokół murów Starej Warszawy. Klasyka, czyli Stare Miasto, ale jednak trochę inaczej… Dowiemy się jak powstawały mury obronne i czy służyły tylko do obrony, co to było „piekiełko", jakie były fazy powstawania Barbakanu; poznamy, pozostającą nieco na uboczu, uroczą ulicę Brzozową oraz słynne Kamienne Schodki. Nie zabraknie też spojrzenia na Wisłę, której w opowieści o dawnej Warszawie pominąć nie można.

• Niedziela, 30.08, godz. 12.00, SASKA KĘPA (spacer), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WarsOff), zbiórka: pod pomnikiem Jerzego Waszyngtona przy rondzie Waszyngtona

Dawno temu Saska Kępa była wyspą na Wiśle i w pewnym sensie jest nią do dziś. Od XVIII wieku była miejscem zabaw i pikników. W dwudziestoleciu międzywojennym stała się dzielnicą willową z własną, prywatną plażą braci Kozłowskich i Poniatówką. Klimat tej części miasta tworzą nie tylko wille z zielonymi ogrodami, egzotyczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw, ale przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy sami nazywają siebie Saskersami.

• Niedziela, 6.09, godz. 12.00, WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka (WarsOff), zbiórka: przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2, skwer Dywizji Pancernej WP)

Historia warszawskich mostów jest burzliwa, podobnie jak dzieje miasta. Od wieków mosty na Wiśle dzieliły Warszawę na prawo- i lewobrzeżną i łączyły ich mieszkańców. Podczas wycieczki dowiemy się, który z mostów wybudowano w dwa, a który w sto dni, skąd wzięła się nazwa most Śląsko-Dąbrowski, kim był Stanisław Kierbedź i jaką funkcję pełniły mosty pontonowe i łyżwowe. Podczas wycieczki poznamy też historię nadwiślańskich plaż (Poniatówki i braci Kozłowskich) i dowiemy się, jak dawniej spędzano wolny czas nad wodą.

• Niedziela, 13.09, godz. 12.00, OTWOCK (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper Gontar, zbiórka: stacja PKP Otwock

To tu mieści się największy drewniany budynek w Europie, w którego ogrodzie rosły dawniej bananowce. To tu stoją do dziś dziesiątki „świdermajerów", stanowiące prawdziwe perełki drewnianej architektury. Przed wojną mieściły się w nich głównie sanatoria, pensjonaty i domy uzdrowiskowe.

• Niedziela, 20.09, godz. 12.00, KONSTANCIN JEZIORNA (wycieczka rowerowa), przewodnik: Mchał Fijka (WarsOff), zbiórka: brama główna dawnej Papierni w Mirkowie (ul. Mirkowska 45)

Wycieczka do jednego z najbardziej ekskluzywnych miejsc pod Warszawą, fragmentu mieszczańskiej Warszawy początku XX wieku i dzisiejszego uzdrowiska. W czasach Peerelu Konstancin musiał zapłacić za swój burżuazyjny, przedwojenny charakter wysoką cenę. Wiele willi finansistów i przemysłowców trafiło w ręce proletariatu. W latach 60. odkryto w mieście złoża solanki.

Więcej informacji:

Magda Lasia, m.lasia@dsh.waw.pl, 22 255 05 22, 533 134 000;

Małgorzata Purzyńska, m.purzynska@dsh.waw.pl, 22 255 05 20, 601 502 609;

Kinga Sochacka, k.sochacka@dsh.waw.pl, 22 255 05 21, 533 190 000.

ul. Karowa 20,

dsh@dsh.waw.pl