98. Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Gdynia Śródmieście
📅 piątek 11.11.2016
98. Gdyńskie Urodziny Niepodległej
11 listopada Gdynia tradycyjnie bardzo uroczyście świętuje rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gdyńskie Urodziny Niepodległej będą jak zawsze patriotyczne, wzruszające i zarazem radosne.

Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów jest Wielka Parada Niepodległości. Rozpocznie się ona o godz. 12.00. Przejdzie tradycyjną – od czasów przedwojennych – trasą od ul. 10 Lutego aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz Miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Na bogaty program wydarzeń towarzyszących Paradzie złoży się prezentacja zabytkowych samochodów, pokaz filmowy i warsztaty. W dniu 11 listopada zapraszamy także do otwartych muzeów – Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica, które będzie można odwiedzić nieodpłatnie. Miłośników sportu zachęcamy do udziału w Biegu Niepodległości.

PROGRAM:

10.00 | Kościół NMP Królowej Polski | Msza Święta

10.00-18.00 | Otwarte Muzea: Muzeum Emigracji [10-18], Muzeum Miasta Gdynia [10-17], Muzeum Marynarki Wojennej [10-17], ORP Błyskawica [od godz. 14.00]
10.00-14.00 | Gdynia InfoBox |
Warsztaty kotylionowe

12.00-13.00 | ul. Dworcowa>>>10 Lutego>>> Skwer Kościuszki | Wielka Parada Niepodległości

13.00-14.00 | Skwer Kościuszki | Oficjalne uroczystości
13.00-16.00 | Parking przy ul. Jerzego Waszyngtona z boku Gdynia Waterfront | Prezentacja zabytkowych pojazdów + strefa dla mieszkańca

15.00 | centrum Gdyni | start Bieg Niepodległości
16.00 | Gdyńskie Centrum Filmowe | Projekcja filmu „Mogiła nieznanego żołnierza” reż. Ryszard Ordyński

Zapraszamy do samochodowej Strefy Gastronomicznej z kawą, ciepłymi przekąskami i słodkościami

12.00-16.00 | Parking przy ul. Jerzego Waszyngtona z boku Gdynia Waterfront

Punkt INFO:

CultureBox | ul. Świętojańska 30

Czynny w dniu 11.11 w godz. 10.00-16.00

Szczegółowe informacje: www.paradagdynia.pl

Kontakt: info@paradagdynia.pl

Organizator: Miasto Gdynia
Partnerzy: Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdynia Sport, Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia InfoBox, Centrum Kultury w Gdyni, Ratusz, Gdynia Waterfront

OPIS WYDARZEŃ:

WIELKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

Śladem poprzednich edycji wydarzenia Wielka Parada Niepodległości zostanie podzielona na dwie części – artystyczną i społeczną. Czoło parady zostanie uformowane w przemyślany i wyreżyserowany sposób, tworząc artystyczną całość, na którą złożą się aktorzy, statyści, muzycy oraz elementy ruchomej scenografii inspirowane hasłem „Wolność-Niepodległość-Jedność”. Część społeczna przemarszu zostanie ustawiona w pewnym odstępie za artystyczną wedle przygotowanego wcześniej planu powstającego na bazie napływających do organizatorów zgłoszeń. W tej części znajdą się szkoły, instytucje, organizacje społeczne oraz wszyscy Ci, który nie podlegają wyreżyserowanym działaniom. Całość przemarszu będzie komentowana na żywo przez konferansjera / narratora – Tomasza Podsiadłego, który przedstawi krótki rys historyczny, koncepcję Parady oraz biorące w przemarszu grupy.

Zgłoszenia do udziału w paradzie przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną do dnia 4 listopada (włącznie) na adres: info@paradagdynia.pl

Czy i jak motywować dzieci

Regulamin oraz formularz zgłoszenia znajdują się na www.paradagdynia.pl

Gdyński Kurier Niepodległej

Gazeta okolicznościowa będzie rozdawana w czasie parady jej uczestnikom oraz widzom przez gazeciarzy. Jej treść to najciekawsze wyimki historyczne oraz literackie dotyczące odzyskania niepodległości.

OTWARTE MUZEA

W dniu 11 listopada zapraszamy do nieodpłatnego odwiedzenia najważniejszych gdyńskich muzeów –

Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP Błyskawica.

Muzeum Emigracji – czynne 10-18
Muzeum Miasta Gdyni – czynne 10-17
Muzeum Marynarki Wojennej – czynne 10-17
ORP Błyskawica – czynne od godz. 14.00

PROJEKCJA FILMOWA

Organizacja: Gdyńskie Centrum Filmowe

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana, godz. 16.00

GCF zaprasza na wyjątkową projekcję filmu „Mogiła nieznanego żołnierza” (reż. Ryszard Ordyński), 1927 r. (wersja zrekonstruowana cyfrowo z muzyką Rafała Rozmusa). Wyświetlony zostanie także wykład prof. Małgorzaty Hendrykowskiej dot. tego filmu.

Kapitan Łazowski wyrusza na front pierwszej wojny światowej. Po bitwie przegranej z siłami rosyjskimi, dostaje się do niewoli. Zawiłe koleje losów kapitana przeplatają się z historią jego żony i córki, które utraciwszy wszelką nadzieję, muszą poradzić sobie z tęsknotą i smutkiem.

Obsada:

Jerzy Leszczyński (kapitan Łazowski), Maria Malicka (córka kapitana), Nina Olida (żona kapitana), Konstancja Bednarzewska (matka kapitana), Maria Gorczyńska (księżna Turchanowa), Leokadia Pancewiczowa (Ksienia), Władysław Walter (Ożóg, ordynans Łazowskiego), Jerzy Marr (profesor Piotr Głowiński)

Bilety w promocyjnej cenie: 10 zł

WARSZTATY KOTYLIONOWE
Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty kotylionowe, podczas których wspólnie przygotujemy specjalne ozdoby niepodległościowe, niezbędne w tym wyjątkowym dniu. Animatorki wprowadzą w tajniki wykonania własnoręcznych kotylionów, które pzypinamy tego dnia jako dowód naszej pamięci i patriotycznego zaangażowania. Wstęp wolny.

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Organizacja: Gdyńskie Centrum Sportu

Organizowany w ramach obchodów Święta Niepodległości Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim wieńczy biegowy cykl PKO Grand Prix Gdyni. Więcej informacji – www.gdyniasport.pl