60. Lekcja Śpiewania – Majowa Jutrzenka

📅 wtorek 03.05.2016
3 maj w Krakowie

Koncert poprowadzą: Kazimierz Madej i Waldemar Domański. Kancelaria Prezydenta Krakowa, jak co roku, przygotowała 4 tysiące bezpłatnych śpiewników.

Lekcja Śpiewania – to typowy „krakowski produkt”, bo jak inaczej wytłumaczyć zjawisko, jakim jest śpiewanie przez tysiące ludzi, często na deszczu i mrozie archaicznych piosenek na Rynku Głównym, Małym Rynku, czy na placu Szczepańskim.

Wszystko to zaczęło się 13 lat temu, kiedy do Magistratu przyszło dwóch „pozytywnie zakręconych” Panów i zaproponowało zmianę sposobu obchodów Święta Niepodległości ze smutnych – ich zdaniem, na radosne. Hasła: ”precz ze smutkiem…” i „patriotyzm nie musi być cierpieniem…” budziły obawy, ale mimo to wydano zgodę na zorganizowanie pierwszego koncertu pt. „Radosna Niepodległości”. 11 listopada 2002 roku pod Sukiennicami rozdano kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie dwutysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści „pięknych i wesołych piosenek”. Od tej pory wzruszenie i radość to typowe „objawy” wspólnego śpiewania, a pojawianie się na koncertach całych rodzin to norma.

Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z „lekcjami” krakowski kabaret Loch Camelot, choć de facto wykonuje koncert, umownie „wspiera” i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści. Rekord frekwencji to 30 000 uczestników podczas koncertu 11 listopada 2008 r.

Lekcja Śpiewania to inicjatywa dwóch krakusów. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański. Drugim „pozytywnie zakręconym” jest dyrektor Kabaretu Loch Camelot Kazimierz Madej, który realizuje od kilku lat hasło: „Kraków – najbardziej rozśpiewane Miasto w Europie”.

Waldemar Domański – Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, a jednocześnie Szef Pogromców Bazgrołów poprosi publiczność, aby ta wsparła działania Pogromców Bazgrołów. O godzinie 16:50, tuż przed Lekcją Śpiewania zostanie nagrana wypowiedz zgromadzonej publiczności, która powtórzy do kamery zdanie z kampanii promującej miasto bez bohomazów: „Kochasz ten kraj to… po nim nie bazgraj!!!”. Zarejestrowany materiał Pogromcy będą rozpowszechniać wśród polityków, w Ministerstwie Sprawiedliwości i rozsyłać do mediów. Więcej na temat akcji w najnowszym śpiewniku 60. Lekcja Śpiewania.

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent