Namalować bezpieczeństwo

28. października 2008 r. wtorek - 1. marca 2009 r. niedziela

Szkoły podstawowe z całej Polski mogą wziąć udział w rozpoczynającym się właśnie edukacyjnym konkursie plastycznym "Bezpieczeństwo dla Wszystkich", w którym główną nagrodą jest wycieczka do Francji oraz udział w ogólnopolskiej billboardowej kampanii reklamowej.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu ilustrującego hasło przewodnie „Bezpieczna droga do szkoły". Uczestnicy konkursu mają pełną dowolność wyboru techniki plastycznej - mogą być to kolaże, wyklejanki lub też prace malarskie. Autorzy siedmiu najlepszych plakatów będą rywalizować o nagrodę główną podczas Finału konkursu w Warszawie. Zwycięska klasa stanie się reprezentantem naszego kraju na międzynarodowym Finale we Francji, a plakat jej autorstwa zawiśnie na billboardach Clear Channel, patrona programu, w całej Polsce. Organizatorem konkursu jest firma Renault Polska.

Aby zgłosić się do konkursu, wystarczy odwiedzić stronę internetową http://bezpieczenstwo.renault.pl pobrać formularz zgłoszeniowy i zapoznać się z „Pakietem konkursowym", który zawiera cenne wskazówki na temat przygotowania pracy konkursowej (szkoły, które zgłoszą się jako pierwsze otrzymają „Pakiet konkursowy" w wersji wydrukowanej). Termin nadsyłania prac upływa 1 marca 2009. Prace ocenia jury ekspertów, w którego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Policji oraz Instytutu Transportu Samochodowego a także doradcy metodyczni i przedstawiciele Renault Polska oraz patronów medialnych.

Konkurs plastyczny jest częścią programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo dla Wszystkich" i podobnie jak program, jest organizowany od 8 lat. Konkurs plastyczny służy nie tylko zabawie, ale i edukacji. Uczniowie, przygotowując prace, dzielą się swoimi doświadczeniami na drodze, analizują zagrożenia, poznają zasady i wyciągają wnioski. Konkurs jest też okazją dla nauczycieli do przeprowadzenia ciekawych lekcji wychowawczych, których zarys znajduje się w naszym „Pakiecie konkursowym" - mówi Agata Szczech, Dyrektor PR Renault Polska.

Udział w konkursie wyzwala także inicjatywę i obywatelską postawę. Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji konkursu - uczniowie IV klasy Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Skrzypnem - przeprowadzili akcję promującą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach pod kierunkiem swojej wychowawczyni mgr Moniki Peciak. Akcja objęła swoim zasięgiem kilka miejscowości na Podhalu i składała się z dwóch części: pierwsza z nich polegała na rozwieszeniu plakatów, jakie finaliści otrzymali od Renault Polska na zakończenie konkursu (plakaty prezentowały zwycięską pracę konkursową); w ramach drugiej części organizowane były wizyty w szkołach, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami i Policją promowali program „Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie odwiedzili też samorządowców i wzięli udział w sesji Rady Gminy Szaflary, podczas której podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa na drodze. W efekcie samorządowcy wyrazili wolę działania na rzecz poprawy infrastruktury - w Skrzypnem zostanie wybudowany chodnik, zostaną ułożone progi spowalniające, zostanie oznaczone przejście dla pieszych.

Program edukacyjny „Bezpieczeństwo dla Wszystkich", którego elementem jest konkurs plastyczny, to jedna z największych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci na drogach w Polsce i w Europie. Program jest realizowany po raz dziewiąty w 20 krajach i do tej pory wzięło w nim udział prawie 10 milionów dzieci, w tym 642 000 w Polsce.

Woosh - maskotka akcji

zostaw komentarz