Ruchoma szopka w kościele Kapucynów

Obraz Narodzenia Pańskiego

Ruchoma szopka znajduje sie w podziemiach kościoła Kapucynów w Warszawie i znają ją chyba wszyscy mieszkańcy stolicy. Szopka przedstawiająca Świętą Rodzinę i towarzyszące scenki rodzajowe to obowiązkowy punkt rodzinnej wycieczki po Starówce w okresie Bożego Narodzenia.

Wielu warszawiaków odwiedzało szopkę w dzieciństwie, potem przyprowadzali tutaj swoje dzieci, dziś ich wnukom szopka dostarcza niezapomnianych wrażeń. Rokrocznie szopkę odwiedzają tłumy ludzi – w 2010 roku oglądających było ponad 60 tysięcy w ciągu 2 tygodni (od połowy stycznia do 2 lutego).

Szopka powstała w 1948 r. Ważną rolę w budowie szopki odegrała siostra niepokalanka, Rafaela Gąsiorowska, która opracowała dekorację. Skonstruowali ją zaś bracia Pius Janowski i Konrad Wyczawski.  Każdego roku do szopki dodawane są nowe drewniane figurki. Silnik elektryczny został zamontowany dopiero na początku lat pięćdziesiątych, po zakończeniu odbudowy kościoła.

Z uwagi na dużą liczbę zwiedzających, na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego, na początku lat 50. ubiegłego wieku szopka została przeniesiona do podziemi kościoła, zwanych dzisiaj kościołem dolnym.

Centralnym punktem szopki jest stajenka ze Świętą Rodziną, towarzyszą jej różnorodne scenki rodzajowe. Między drewnianymi figurkami dzieciątka w żłóbku, św. Józefa,  Maryi, przechodzą postaci z Pisma świętego, historii Polski i historii Kościoła.

 

Szopkę można oglądać od 26 grudnia do 2 lutego
codziennie w godzinach 10.00 – 18.00.

Warszawa, ul. Miodowa 13

Wstęp wolny.

 

Zobacz filmik przedstawiający szopkę, zrealizowany w 2011/2012

https://www.kapucyni.pl/Zobacz także

1/6

Akwarium Gdyńskie

akwarium-gdynskie

Akwarium Gdyńskie

zobacz

Dla wielbicieli cudów przyrody chciałam polecić Akwarium Gdyńskie. Natknęłam się na nie przypadkiem, zwiedzając Port ze swoją rodziną. Kupiliśmy bilety (dość drogie, ale warto!) i zatopiliśmy się w tym fantastycznym miejscu, na prawie dwie godziny.

2/6

Aquapark Tatralandia, Słowacja

Rodzina z dziećmi w Tatralandii na Słowacji

Aquapark Tatralandia, Słowacja

zobacz

Tatralandia to całoroczny park wodny w centralnej Europie składający się z dwóch części: letniej odkrytej oraz zadaszonej, która funkcjonuje przez cały rok. Kompleks położony jest na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, z widokiem na Zachodnie Tatry. Kochacie wodne szaleństwa? To idealne miejsce na wakacje.

3/6

Arboretum kórnickie

magnolia

Arboretum kórnickie

zobacz

Przepiękne, wyjątkowe miejsce na spacery o każdej porze roku. Mnóstwo tu ciekawych roślin: drzew i krzewów. Szczególnie polecam spacer przy stawie, który zachwyca koncertem kumkających żab.

4/6

Arboretum w Kopnej Górze

arboretum-w-kopnej-gorze

Arboretum w Kopnej Górze

zobacz

Podczas pobytu na Podlasiu, proponuję udać się całą rodziną do wyjątkowego miejsca. To Arboretum w Kopnej Górze, w Nadleśnictwie Supraśl, 30 km od Białegostoku. Arboretum to taki jakby ogród botaniczny na powietrzu. Ten jedyny we wschodnio - północnej Polsce znajduje się w centrum Puszczy Knyszyńskiej i można tam dojechać samochodem lub rowerem.

5/6

Arboretum Wojsławice

rośliny arboretum w wojsławicach

Arboretum Wojsławice

zobacz

Miejscem, które polecamy jest Arboretum Wojsławice, czyli filia wrocławskiego ogrodu botanicznego. Znajduje się około 50 km od Wrocławia. Godzinna wycieczka i już znajdujemy się w miejscu, które mieni się zielenią i innymi barwami przyrody.

6/6

Babice – Zamek biskupi Lipowiec

Zamek biskupi Lipowiec

Babice – Zamek biskupi Lipowiec

zobacz

Lipowiec to jedno z najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspaniałe miejsce na chwilę oddechu od miejskiego zgiełku. Ruiny gotyckiego zamku stoją na zalesionym wzgórzu, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę.