Perełki ziemi łódzkiej

perelki-ziemi-lodzkiej
Wycieczkę najlepiej rozplanować na dłuższy weekend, bo atrakcji jest dużo, a każdej warto poświęcić nieco czasu.

Rezerwat „Niebieskie Źródła”

Pierwszy przystanek weekendowej wycieczki znajduje się w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, a właściwie przy jego południowo-wchodniej granicy. Do Tomaszowa z Łodzi prowadzi droga nr 713. W Tomaszowie należy kierować się w prawo, do rezerwatu prowadzą kierunkowskazy. Parking znajduje się za mostem na Pilicy, po lewej stronie.

W rezerwacie zobaczyć można nietypowe zjawisko: krasowe źródła o niebieskim zabarwieniu. To dwa wywierzyska oddzielone wyspą. Pulsuje w nich kilkanaście gejzerów, w których drga piasek. Oglądany przez taflę wody, w zależności od pory dnia i pogody, przybiera różne odcienie błękitu. Temperatura w źródłach jest przez cały rok niezmienna i wynosi około 9 stopni stopni Celsjusza. Dotrzemy do nich idąc szeroką, obsadzoną drzewami aleją.

Spacer po rezerwacie to szansa na relaks dla rodziców i okazja do pozbycia się nadmiaru energii dla dzieci. Dzięki temu, że nie jest to miejsce turystyczno zatłoczone, bez trudu można natknąć się na kaczki, łabędzie czy kolorowe zimorodki.

Powierzchnia rezerwatu to prawie 29 ha, wstęp do niego jest bezpłatny.

Skansen Rzeki Pilicy

Przy parkingu utworzono kilka lat temu skansen starej Pilicy czyli muzeum poświęcone rzece Jego zbiory są bardzo zróżnicowane. Zobaczymy tu stare młyny wodne, 100-letnią barkę roboczą, przeciwdesantową minę kotwiczną, wojskowy kuter holowniczy czy niewielki budynek służący carowi za … toaletę. Dużych i małych chłopców zainteresuje zapewne dział militariów wydobytych z Pilicy, a wśród nich opancerzony artyleryjski ciągnik nazywany potocznie „Lufcikiem” i wydobyty z rzeki 54 lata po zatonięciu. To jedyny zachowany pojazd tego typu na świecie. Po ponad półwiecznym pobycie pod wodą i gruntownym remoncie pojazd jest całkowicie sprawny.

Zwiedzanie skansenu to jednocześnie spacer na powietrzu. Maluchy powinien ucieszyć fakt, że obok znajduje się plac zabaw, a w sezonie letnim istnieje możliwość przejażdżki na kucyku.

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim
ul. A. Frycza Modrzewskiego 9/11
97-200 Tomaszów Mazowiecki
tel. (44) 723 00 03
info@skansenpilicy.pl
Oficjalna strona Skansenu: www.skansenpilicy.pl.

Wielka piaskownica

Każde dziecko powinno to zobaczyć! Przy trasie prowadzącej do Smardzewic rozciągają się ogromne, piaskowe obszary powstałe w wyniku eksploatacji złóż piasków kwarcowych przez kopalnię „Biała Góra”. Ich wydobycie pokrywa 50% zapotrzebowania krajowego. Surowiec ten wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu m.in. szklarskim, motoryzacyjnym, ceramicznym, maszynowym, hutniczym, energetycznym czy rolniczym.

Imponujący rozmiar „piaskownicy” i nieskazitelna biel piasku, kontrastująca z błękitem nieba, robi na turystach ogromne wrażenie.

Ośrodek Hodowli Żubrów

Jadąc w stronę Smardzewic, natrafimy na tablice kierujące do Ośrodka Hodowli Żubrów. Od parkingu trzeba przejść około 3,5 km.

Rezerwat powstał w latach 30. XX wieku, a jego pierwszych czterech mieszkańców sprowadzono z Kanady jako dar od Polonii dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego. Z tego okresu zachowała się wieża obserwacyjna, z której swoje zwierzęta obserwował prezydent Mościcki.

Znajduje się tu około 20 żubrów, a w 2002 roku został wydzielony taras i zagroda widokowa dla turystów. Spotkanie „żubrzej” rodzinki to wspaniała lekcja przyrody i niezapomniane przeżycie dla najmłodszych wycieczkowiczów.

Zalew Sulejowski

W Smardzewicach znajduje się jeszcze jedna turystyczna atrakcja. Zalew Sulejowski to sztuczny zbiornik wodny o długości około 20 km, a zapora w Smardzewicach stanowi nie lada atrakcję turystyczną, ponieważ ma 1200 m długości i 16 m wysokości.

Jeśli pogoda dopisuje, a my nacieszyliśmy już wzrok pięknym widokiem jeziora widzianego z zapory, można udać się na jedną z plaż, do wypożyczalni sprzętu wodnego lub na przystań żaglówek. Dobra zabawa gwarantowana, bo… które dziecko nie lubi spędzać czasu nad wodą!

http://sulejowski.pl/

Nocleg

W sezonie letnim nocleg można zaplanować nad samym Zalewem. Znajdują się tu wydzielone pola biwakowe, ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne. Przenocować można też w Tomaszowie Mazowieckim lub Spale.

Część domków i hoteli ma swoje strony www, łatwo je znaleźć przez internetowe wyszukiwarki i serwisy poświęcone turystyce (www.eholiday.pl, www.spanie.pl, www.nocuj.com.pl).

Jeśli wybierzemy nocleg w Spale, warto przejść się po tej, otoczonej lasami, miejscowości znanej polskim sportowcom, którzy właśnie tutaj regenerują siły przed kolejną rywalizacją. Spała istniała już w XVI wieku, a legenda mówi, że jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego mieszkańca, młynarza – Marcina Spały. Bywali tu prezydenci: Mościcki i Wojciechowski, pozostawiając po sobie m.in. modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej zbudowany na życzenie Stanisława Wojciechowskiego w 1923 roku. W Spale spotkać można też… żubra, który pozwoli nawet się pogłaskać. Imponujący posąg zwierzęcia został sprowadzony z Białowieży w 1929 roku.

http://www.spala.pl/

Rogów

Kolejnym przystankiem wycieczki będzie Rogów. Dotrzemy tam z Tomaszowa Mazowieckiego kierując się drogą nr 713 (W Tomaszowie ulicami: Warszawską i Ujezdzką). W miejscowości Ujazd należy skręcić w prawo na trasę 715 i kierować się na Brzeziny, a z Brzezin trasą 72 na Rogów.

Można też w miejscowości Zagórze zjechać z drogi 715 kierując się na północ – do Jeżowa, a stamtąd do Rogowa.

Rogowskie atrakcje zainteresują wszystkich wielbicieli przyrody. Można spędzić czas zarówno spacerując w otoczeniu pięknych drzew oraz kwiatów tutejszego arboretum, jak i zgłębiając zoologię podczas zwiedzania Muzeum Lasów i Drewna. W jego głównym dziale – „Zoologia leśna i łowiectwo” zgromadzono ponad 250 okazów ptaków i ich gniazda, około 50 okazów ssaków i zbiór poroży. Nawet zagorzali przeciwnicy łowiectwa przyznają, że obejrzenie takiej kolekcji uczy dzieci więcej niż przestudiowanie – kilku nawet – podręczników biologii.

Na uwagę zasługuje też wystawa poświęcona tajemniczym zwierzętom, jakimi są nietoperze, zorganizowana na specjalnie skonstruowanym „strychu” oraz wystawa „Owady z bliska”. Można się tu dowiedzieć ile oczu ma pszczoła lub jak wysoko skacze pchła…

Muzeum Lasu i Drewna
ul. Akademicka 20
tel. 46 874 83 74
www.cepl.sggw.waw.pl

Arboretum

Rogowskie Arboretum to specyficzny rodzaj ogrodu botanicznego. Ponad 2500 gatunków drzew oraz krzewów i aż 53 hektary powierzchni to wystarczająco dużo, żeby dzieci mogły się do woli wyszaleć, a rodzice znaleźli jakiś cichy zakątek i zrelaksowali się, słuchając szumu drzew. Miejsce to ma charakter parku leśnego, bez dużych trawnikowych powierzchni i otwartych przestrzeni. Pełne jest urokliwych zakamarków ukrytych wśród licznych alejek. Chowają się tam niezwykłe rośliny, dzięki którym każdy – bez względu na wiek – może stać się odkrywcą.

Warto też czasem spojrzeć w górę. Szkielet Ogrodu stanowią stare dęby, graby i sosny będące pozostałością po lasach rosnących w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu. To między innymi dzięki nim, spacer po arboretum to jak spacer po lesie, z tym, że pełen zaskakujących spotkań z pięknymi, egzotycznymi roślinami. Warto odetchnąć w tak miłym otoczeniu!

Ogród podzielony jest na dwie części: arboretum zasadnicze (kolekcje dendrologiczne i leśne powierzchnie doświadczalne) i alpinarium (rośliny pochodzące z gór całego świata). Można tu tez zobaczyć różne gatunki roślin wodnych i nadwodnych, gdyż przez alpinarium przepływa strumień z kilkoma oczkami wodnymi, zakończony stawem. Przy zakupie biletów zwiedzający otrzymują folder z planem Ogrodu.

Arboretum w Rogowie
tel. (046) 874 81 36
arbor@wp.pl
www.arboretum.sggw.pl

Skansen kolejowy w Rogowie (łódzkie)Skansen kolejowy

Kilka lat temu utworzono w Rogowie skansen kolejowy, którym zgromadzono ponad 120 sztuk taboru wąskotorowego. Można tu obejrzeć m.in. parowozy, lokomotywy spalinowe i dziesiątki wagonów. Najstarsze pochodzą sprzed I wojny światowej.

Organizowane są przejazdy turystyczne Rogowską Koleją Wąskotorową do Głuchowa, połączone ze zwiedzaniem owianego legendami, zabytkowego kościoła św. Wacława. Kursy odbywają się w sezonie wiosenno-letnim, w niedzielne popołudnia.

Aktualny rozkład jazdy dostępny na stronie www.kolejrogowska.pl

Szczegóły:
tel. (46) 874 80 23
fpkw@wp.pl
www.fpkw.pl

Dinopark

Ostatnim punktem weekendowej wyprawy jest park jurajsko-botaniczny w Kołacinku. Położony 17 km od Rogowa jest doskonałym miejscem na rodzinną naukę i zabawę. Jeśli nie lubimy ryzyka podróżowania podrzędnymi, nie zawsze dobrze oznakowanymi drogami, skierujmy się trasą nr 72 do Brzezin, a stamtąd na północ, drogą 704.

Zwiedzenie Dinoparku dostarczy mnóstwa wrażeń. Można przenieść się wiele milionów lat wstecz, spacerując ścieżką ery mezozoicznej oraz zwiedzając muzeum ze skamielinami i jajami wielkich gadów. Można aktywnie spędzić czas w ogrodzie jordanowskim otoczonym rekonstrukcjami dinozaurów lub wziąć udział w jednej z edukacyjnych gier dotyczących „mieszkańców” parku. Można też obejrzeć projekcje multimedialne o życiu dinozaurów, albo po prostu… przytulić jakiegoś przyjaznego prehistorycznego stworka.

Dzieci będą zachwycone tym, że ze stawu wychyla się głowa wielkiego gada i że w piaskownicy można wykopać „kości” dinozaura (warto zabrać własną łopatkę). Proponujemy zastanowić się nad zwiedzaniem Parku w towarzystwie przewodnika, który opowie mnóstwo ciekawostek i odpowie na pytania małych naukowców.

Na terenie Dinoparku istnieje możliwość noclegu.

Godziny otwarcia i ceny biletów.

Park Jurajsko-Botaniczny „Dinopark”
Kołacinek 21
95-061 Dmosin
tel. 046 874 76 86
centrala@dino-park.pl
www.dino-park.pl

Tekst i zdjęcie: Anna Perlińska-Supeł

Zdjęcie  ze skansenu kolejowego autorstwa p. Andrzeja Świderka pochodzi ze strony www.kolejrogowska.pl. 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent