Ogród Bajek i Wodospad Wilczki w Międzygórzu

ogrod-bajek-i-wodospad-wilczki-w-miedzygorzu
O jest jeden! Drugi! Trzeci! Idziemy! Maszerujemy za nimi pod górę… „Daleko jesce?” pyta Julek, ale dzielnie wspina się dalej. Tym bardziej, że dokoła mnóstwo atrakcji – to trzeba przeskoczyć kałużę, to znów przenieść ślimaka w bezpieczne miejsce albo dokładnie obejrzeć wielkiego grzyba. Zatrzymujemy się na chwilkę przed ogromną skałą, która nagle wyrasta na naszym szlaku, a magiczna woda z zaczarowanego górskiego źródełka dodaje sił i „leczy” bolące nóżki.

Jeszcze tylko jedno strome podejście i…. Nareszcie! Dotarliśmy do…. Ogrodu Bajek.
To magiczne miejsce powstało już po I wojnie światowej. Stworzył je pracownik leśny – Izydor Kriesten, który w swoim ogrodzie poustawiał własnoręcznie wykonane z drzew, korzeni, kory i szyszek bajkowe postacie. Niestety, po 1945 roku część eksponatów bajkowych uległa zniszczeniu lub została skradziona. Od tamtej pory kilkakrotnie próbowano odrestaurować Ogród. Udało się to dopiero w 1986 roku, kiedy to uroczyście udostępniono Ogród Bajek zwiedzającym.
Kupujemy więc bilety i wchodzimy. Na zboczu góry, wśród drzew, krzewów i kwiatów, czekają na nas kilkupoziomowe ścieżki, schodki, ławeczki. Można pospacerować lub po prostu usiąść i odpocząć. Julek i Julka jednak ani myślą odpoczywać, podbiegają do kolejnych drewnianych figurek i na wyścigi rozpoznają bajkowe postacie: „Reksio!”, „Muminki!”, „Różowa Pantera!”, „Jaś i Małgosia!”. Są nawet Pszczółka Maja, Koziołek Matołek, Smerfy i Kubuś Puchatek. A oprócz tego mnóstwo zakamarków, małych jaskiń, źródełek, domków, do których można wejść… Dzieciaki bawią się lepiej niż w wesołym miasteczku…

Wracając naszym znajomym „krasnoludkowym” szlakiem zauważamy prowadzące stromo w dół kamienne schodki, tabliczka na drzewie informuje nas, że idziemy do kolejnego niezwykłego miejsca… schodki wydają się nie mieć końca… w miarę jak schodzimy w dół słyszymy coraz głośniejszy szum… „Co to może być?” – dziwi się Julka… w końcu przed nami ukazuje się… najprawdziwszy wodospad…

Wodospad Wilczki (bo to do niego prowadziły tajemnicze schodki) ma wysokość 22 m i jest drugim co do wielkości w Sudetach. Nad wodospadem znajduje się stalowy mostek dla zwiedzających, można też obserwować go ze specjalnej platformy widokowej. Spadająca z głośnym szumem woda robi wrażenie, zwłaszcza na dzieciakach, które aż wstrzymują oddech…

Na koniec kilka informacji praktycznych.
Auto można zostawić w Międzygórzu na jednym z kilku płatnych parkingów lub na bezpłatnym parkingu obok pensjonatu „Sarenka”. Stamtąd też najlepiej rozpocząć wędrówkę do Ogrodu Bajek. Prowadzą do niego specjalnie wytyczone szlaki dla dzieci oznaczone czerwonym i żółtym krasnalem. Żółte podejście jest łatwiejsze, można wybrać się nim nawet z rowerem czy wózkiem dziecięcym (ostatnie kilkadziesiąt metrów trochę bardziej strome). Ogród Bajek jest czynny w godzinach 10.00-18.00, wstęp do niego jest płatny.

Opis wycieczki otrzymaliśmy od Pani Joanny Żwirek, która zwiedzała Kotlinę Kłodzką wraz z dzielnymi wędrowcami – Julką i Julkiem. 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie