• Podróże
  • Ogród Bajek i Wodospad Wilczki w...

Ogród Bajek i Wodospad Wilczki w Międzygórzu

Nasza wyprawa zaczyna się w Międzygórzu, u stóp góry Iglicznej. Wypatrujemy dookoła żółtych i czerwonych krasnoludków, które mają zaprowadzić nas w niezwykłe miejsce…

O jest jeden! Drugi! Trzeci! Idziemy! Maszerujemy za nimi pod górę… “Daleko jesce?” pyta Julek, ale dzielnie wspina się dalej. Tym bardziej, że dokoła mnóstwo atrakcji – to trzeba przeskoczyć kałużę, to znów przenieść ślimaka w bezpieczne miejsce albo dokładnie obejrzeć wielkiego grzyba. Zatrzymujemy się na chwilkę przed ogromną skałą, która nagle wyrasta na naszym szlaku, a magiczna woda z zaczarowanego górskiego źródełka dodaje sił i “leczy” bolące nóżki.

Jeszcze tylko jedno strome podejście i…. Nareszcie! Dotarliśmy do…. Ogrodu Bajek.
To magiczne miejsce powstało już po I wojnie światowej. Stworzył je pracownik leśny – Izydor Kriesten, który w swoim ogrodzie poustawiał własnoręcznie wykonane z drzew, korzeni, kory i szyszek bajkowe postacie. Niestety, po 1945 roku część eksponatów bajkowych uległa zniszczeniu lub została skradziona. Od tamtej pory kilkakrotnie próbowano odrestaurować Ogród. Udało się to dopiero w 1986 roku, kiedy to uroczyście udostępniono Ogród Bajek zwiedzającym.
Kupujemy więc bilety i wchodzimy. Na zboczu góry, wśród drzew, krzewów i kwiatów, czekają na nas kilkupoziomowe ścieżki, schodki, ławeczki. Można pospacerować lub po prostu usiąść i odpocząć. Julek i Julka jednak ani myślą odpoczywać, podbiegają do kolejnych drewnianych figurek i na wyścigi rozpoznają bajkowe postacie: “Reksio!”, “Muminki!”, “Różowa Pantera!”, “Jaś i Małgosia!”. Są nawet Pszczółka Maja, Koziołek Matołek, Smerfy i Kubuś Puchatek. A oprócz tego mnóstwo zakamarków, małych jaskiń, źródełek, domków, do których można wejść… Dzieciaki bawią się lepiej niż w wesołym miasteczku…

Wracając naszym znajomym “krasnoludkowym” szlakiem zauważamy prowadzące stromo w dół kamienne schodki, tabliczka na drzewie informuje nas, że idziemy do kolejnego niezwykłego miejsca… schodki wydają się nie mieć końca… w miarę jak schodzimy w dół słyszymy coraz głośniejszy szum… “Co to może być?” – dziwi się Julka… w końcu przed nami ukazuje się… najprawdziwszy wodospad…

Wodospad Wilczki (bo to do niego prowadziły tajemnicze schodki) ma wysokość 22 m i jest drugim co do wielkości w Sudetach. Nad wodospadem znajduje się stalowy mostek dla zwiedzających, można też obserwować go ze specjalnej platformy widokowej. Spadająca z głośnym szumem woda robi wrażenie, zwłaszcza na dzieciakach, które aż wstrzymują oddech…

Na koniec kilka informacji praktycznych.
Auto można zostawić w Międzygórzu na jednym z kilku płatnych parkingów lub na bezpłatnym parkingu obok pensjonatu “Sarenka”. Stamtąd też najlepiej rozpocząć wędrówkę do Ogrodu Bajek. Prowadzą do niego specjalnie wytyczone szlaki dla dzieci oznaczone czerwonym i żółtym krasnalem. Żółte podejście jest łatwiejsze, można wybrać się nim nawet z rowerem czy wózkiem dziecięcym (ostatnie kilkadziesiąt metrów trochę bardziej strome). Ogród Bajek jest czynny w godzinach 10.00-18.00, wstęp do niego jest płatny.

Opis wycieczki otrzymaliśmy od Pani Joanny Żwirek, która zwiedzała Kotlinę Kłodzką wraz z dzielnymi wędrowcami – Julką i Julkiem. Zobacz także

1/6

Akwarium Gdyńskie

Akwarium Gdyńskie

zobacz

Dla wielbicieli cudów przyrody chciałam polecić Akwarium Gdyńskie. Natknęłam się na nie przypadkiem, zwiedzając Port ze swoją rodziną. Kupiliśmy bilety (dość drogie, ale warto!) i zatopiliśmy się w tym fantastycznym miejscu, na prawie dwie godziny.

2/6

Aquapark Tatralandia, Słowacja

Aquapark Tatralandia, Słowacja

zobacz

Tatralandia to całoroczny park wodny w centralnej Europie składający się z dwóch części: letniej odkrytej oraz zadaszonej, która funkcjonuje przez cały rok. Kompleks położony jest na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, z widokiem na Zachodnie Tatry. Kochacie wodne szaleństwa? To idealne miejsce na wakacje.

3/6

Arboretum kórnickie

Arboretum kórnickie

zobacz

Przepiękne, wyjątkowe miejsce na spacery o każdej porze roku. Mnóstwo tu ciekawych roślin: drzew i krzewów. Szczególnie polecam spacer przy stawie, który zachwyca koncertem kumkających żab.

4/6

Arboretum w Kopnej Górze

Arboretum w Kopnej Górze

zobacz

Podczas pobytu na Podlasiu, proponuję udać się całą rodziną do wyjątkowego miejsca. To Arboretum w Kopnej Górze, w Nadleśnictwie Supraśl, 30 km od Białegostoku. Arboretum to taki jakby ogród botaniczny na powietrzu. Ten jedyny we wschodnio - północnej Polsce znajduje się w centrum Puszczy Knyszyńskiej i można tam dojechać samochodem lub rowerem.

5/6

Arboretum Wojsławice

Arboretum Wojsławice

zobacz

Miejscem, które polecamy jest Arboretum Wojsławice, czyli filia wrocławskiego ogrodu botanicznego. Znajduje się około 50 km od Wrocławia. Godzinna wycieczka i już znajdujemy się w miejscu, które mieni się zielenią i innymi barwami przyrody.

6/6

Babice – Zamek biskupi Lipowiec

Babice – Zamek biskupi Lipowiec

zobacz

Lipowiec to jedno z najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspaniałe miejsce na chwilę oddechu od miejskiego zgiełku. Ruiny gotyckiego zamku stoją na zalesionym wzgórzu, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę.