Jura Krakowsko-Częstochowska i jej legendy

Jura Krakowsko-Częstochowska i jej legendy

jura-krakowsko-czestochowska-i-jej-legendy

Trzeba zaopatrzyć się tylko w ciepłe ubranie (zwiedzanie jaskiń!), lornetkę, aparat fotograficzny i można ruszać w drogę. Cała trasa, oprócz walorów turystycznych, obfituje w punkty gastronomiczne i miejsca noclegowe.

Ojcowski Park Narodowy

Jadąc od Krakowa, skierujmy się w stronę Olkusza. Jeśli chcemy zrobić przerwę w podróży, można zatrzymać się np. przy Jaskini Wierzchowskiej znajdującej się 16 km od Krakowa. Znaleziono tu kości zwierząt żyjących w epoce lodowcowej m.in. kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Szczegóły dotyczące zwiedzania na stronie www.gacek.pl.

Chcąc dotrzeć do Ojcowskiego Parku Narodowego, należy skręcić w prawo w okolicach miejscowości Jerzmanowice. Na miejsce zaprowadzi nas kręta droga biegnąca przez wsie, pola i pastwiska, na których bystre oczy małych podróżników bez trudu wypatrzą konia czy krasulę.

Naszą wędrówkę przez piękną i malowniczą Dolinę Ojcowa rozpoczynamy na parkingu u podnóża skały, na której znajdują się ruiny zamku obronnego. Już z samochodu można dostrzec dostojną wieżę bramną. Zachowała się też głęboka (pierwotna głębokość 48 metrów!), wykuta w skale studnia.

Niedaleko stąd znajduje się najsłynniejsza Polska grota – Grota Łokietka. Tutaj według legendy ukrywał się, przed pościgiem króla czeskiego Wacława II, przyszły Król Polski, Władysław Łokietek. Miał przebywać w grocie sześć tygodni, żywiąc się podawanym przez okolicznych mieszkańców jedzeniem, a życie uratował mu… pająk, zasłaniając otwór pajęczyną i myląc w ten sposób pościg. W jaskini można obejrzeć kuchnię, sypialnię oraz salę rycerską. Zwiedzanie jest możliwe codziennie od 19 kwietnia do 30 października. Szczegóły na stronie www.grotalokietka.pl.

Pieskowa Skała

Samochodem udajemy się do kolejnej turystycznej atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym. Przez całą drogę towarzyszą nam skały wapienne o fantazyjnych kształtach. Są na wyciągnięcie ręki i sprawiają wrażenie, jakby za chwilę miały zatarasować przejazd. Godna uwagi jest także nietypowa budowla ze strzelistą wieżą. To kaplica św. Józefa tzw. kościół na wodzie. Jego wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego, a lokalizacja związana jest prawdopodobnie z omijaniem carskiego zakazu budowania „na ziemi ojcowskiej”.

Dojeżdżając do Zamku na Pieskowej Skale zobaczymy najbardziej charakterystyczną dla Ojcowskiego Parku Narodowego skałę. Maczuga Herkulesa ma wysokość 25 metrów, a jej szczyt zdobi krzyż umieszczony przez pierwszego zdobywcę w 1933 roku.

Średniowieczny zamek gotycki na Pieskowej Skale urzeka przybyłych turystów swym pięknem. Według legendy, w jego baszcie była więziona nieszczęśliwa Dorotka, zakochana w giermku, a wydana za mąż za starego Szafrańca. Ukochany chciał ją uwolnić, ale oboje zostali schwytani i skazani na śmierć. Dorotka umarła z głodu na wieży, a jeszcze długo potem widywano jej psa wdrapującego się na skałę i niosącego dla swej pani resztki jedzenia. Od tej pory skałę nazywa się Pieskową, a miejsce legendarnego więzienia nieszczęśliwej panny nazwano Skałą Dorotki.

Za wejście na dziedziniec zamkowy nie pobierane są opłaty. Wewnątrz Zamku mieści się Muzeum w Pieskowej Skale otwarte przez cały rok (w poniedziałki nieczynne). W piątki można je zwiedzać bezpłatnie. Informacje o opłatach i godzinach otwarcia są dostępne na stronie Zamku: www.pieskowaskala.pl.

Nocleg

Z noclegiem w Ojcowie i okolicach nie powinno być problemu. Wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje turystom noclegi i kusi domowym jedzeniem. Gratką dla dzieci mieszkających w mieście będą na pewno zwierzęta takie jak krowy, kozy czy konie hodowane w tych miejscach. W Ojcowie funkcjonuje także schronisko młodzieżowe oraz dom wycieczkowy.

Pustynia Błędowska

Kolejny dzień pobytu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto rozpocząć od wycieczki na jedyny w środkowej Europie obszar pustynny. Pustynia Błędowska rozciąga się na północny zachód od Olkusza. Jednym z wariantów wyprawy jest dojazd do miejscowości Klucze i wejście żółtym szlakiem na Kluczewską Górę, zwaną Czubatką (około 380 m n.p.m.). Na Czubatkę można się dostać także ścieżką przyrodniczą z ławkami i tablicami informacyjnymi. To półtorakilometrowy spacer.

Z Góry rozciąga się przepiękna panorama całej pustyni, która – niestety – stopniowo zarasta roślinnością i wkrótce nie będzie już przypominać pustynnego obszaru. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 50 lat temu można tu było zaobserwować zjawisko fatamorgany i burz piaskowych, a w czasie II wojny światowej odbywały się tu ćwiczenia przygotowujące do walk na Saharze.

Ogrodzieniec

Kierując się dalej na północ drogą 791 dotrzemy do Ogrodzieńca. W oddalonym od niego około 2 kilometry Podzamczu zachowały się ruiny zamku. Zarówno w porannej mgle, jak w pełnym słońcu i o zmroku robią na turystach kolosalne wrażenie. Ogromny, majestatyczny, umiejscowiony na wzniesieniu i wkomponowany w skałę zamek powstał w XVI wieku, a zniszczono go podczas najazdu szwedzkiego.

Na dziedzińcu można zobaczyć część dekoracji do filmu „Zemsta” Andrzeja Wajdy, którego fragmenty były kręcone w warowni.

Zamek ma „swojego” ducha. To wielki Czarny Pies o płonących oczach, który biega nocą po zamkowych murach, ciągnąc za sobą ciężki łańcuch.

Zamek można zwiedzać od kwietnia do listopada. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów na stronie: www.zamek-ogrodzieniec.pl.

Nieopodal zamku otwarto niedawno park linowy, a w nim 300 metrów powietrznych tras, które pokonywać można za pomocą latających belek, linowych mostków i kładek. Szczegóły na stronie www.adrenalinapark.pl.

Częstochowa

Z Ogrodzieńca kierujemy się trasą nr 78 na Siewierz i dalej tzw. Gierkówką do Częstochowy.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do tego miasta jest Jasna Góra. Słynny klasztor zakonu Paulinów z obrazem Matki Bożej i Dzieciątka Jezus jest tłumnie odwiedzany o każdej porze roku, a odsłonięcie obrazu (namalowanego – według legendy – przez św. Łukasza na desce stołu świętej rodziny) robi wrażenie na dorosłych i dzieciach.

Częstochowa to także jedyne w Europie Muzeum Produkcji Zapałek znajdujące się na ulicy Ogrodowej, w funkcjonującej do dzisiaj fabryce zapałek.

Małych i tych całkiem dorosłych chłopców zainteresuje zapewne Muzeum Historii Kolejnictwa, w którym zgromadzono m.in. lampy kolejowe, szyny, sprzęt teletechniczny, wyposażenie nastawni mechanicznej i kas biletowych, mundury, dokumenty, mapy i fotografie. Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca Częstochowa Stradom. Informacje dla zwiedzających na stronie: www.tpkww.one.pl.

Tekst i zdjęcie: Anna Perlińska-Supeł

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent