egmont_belka_080216
powrót
Piosenki Piosenki zimowe i świąteczne

Piosenki zimowe i świąteczne

Kolędnicy - wędrownicy Kolędnicy - wędrownicy
Czy do Was do domów przychodzą kolędnicy? Z szopką i pięknym śpiewem? To wspaniała tradycja, coraz rzadziej już spotykana.
Spojrzały aniołki Spojrzały aniołki
Aniołki przed Świętami też robią porządki. A co jest efektem takiego sprzątania?
Kolędujemy Kolędujemy
Radosne pieśni nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia to właśnie bardzo lubiane przez nas kolędy. Kolędy śpiewane są na całym świecie, a najsłynniejsza jest "Cicha noc".
Choinka zielona Choinka zielona
Czy wiecie, że dawnymi tradycyjnymi ozdobami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, czerwone rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek czy też słomy i źdźbeł traw? Współczesna choinka już nieco inaczej wygląda.
Idzie kolęda Idzie kolęda
Już nastał grudzień, coraz bliżej Święta. Czas czynić przygotowania, zbliża się kolęda.
Jedzie grudzień Jedzie grudzień
Grudzień sprowadza do nas zimę,a wraz z nią śnieg i mróz. Ale to też radosna pora, bo świąteczna - z choinką i prezentami.
Bałwan Grubasek Bałwan Grubasek
Kto może zatańczyć zimowy taniec z sarenką? Tylko bałwanek, jeśli nie pomyli kroków.
Zimowa polka Zimowa polka
Czy na łyżwach, czy na nartach - każdy zjazd to taniec z zimą, każda figura jest figurą taneczną.
Gawron Gawron
Gawrony są ptakami stadnymi. Nie jest trudno zauważyć obecność gawronów, bowiem bez przerwy kraczą - głośne "kra kra" lub ciche "grab grab".
Śniegowy Bałwanek Śniegowy Bałwanek
Bałwan stoi, ozdobiony węgielkami, z marchewkowym nosem i z miotłą za pazuchą. A ile było radości przy toczeniu kul! Czyja kula największa? Przy okazji zapewne nie obyło się bez bitwy na śnieżki.
Przyjedź do nas Mikołaju Przyjedź do nas Mikołaju
Przybądź Mikołaju! Czekamy na Ciebie! Przynieś wór prezentów - tych wymarzonych, starannie opisanych lub narysowanych w liście wcześniej wysłanym.
Kulig Kulig
Na hasło "Kulig!" pewnie niejeden z Was wydałby okrzyk radości. Kulig kojarzy się z końmi, saniami, śniegiem, mrozem, pędem i takim nieuchwytnym zapachem dzikości.
Choinkowa zabawa Choinkowa zabawa
Bombki, sople, dzwonki, aniołki, cukierki, pierniczki - ozdoby na naszej choince mogą być przeróżne. Każda jest piękna, niepowtarzalna i co roku inna.
Wigilijny wieczór Wigilijny wieczór
Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to dzień obchodzony świątecznie i chyba najbardziej rodzinny dzień w roku. Na wigilijnym stole, przykrytym białym obrusem z siankiem pod spodem, zwyczajowo ustawiamy jedno nakrycie więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa.
Wigilia Wigilia
Zestaw wigilijnych potraw jest różny w zależności od regionu i tradycji rodzinnych, ale na pewno potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej tradycyjnych należą: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, ryby przyrządzane na różne sposoby, kapusta z grochem, pierogi z kapustą, kluski z makiem i kompot z suszonych owoców.
Grudzień Grudzień
Zimowe miesiące są przez dzieci wyczekiwane. Wówczas z nieba lecą śnieżki przysypując ziemię. A na saniach przyjeżdża sam Mikołaj z prezentami.
Wieczór wigilijny Wieczór wigilijny
Wigilia to magiczny dzień, jedyny taki w roku. Zasiadamy wówczas do wieczerzy wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Kolację rozpoczynamy modlitwą, a następnie łamiemy się opłatkiem z równoczesnym składaniem sobie nawzajem życzeń.
Srebrne kolczyki Srebrne kolczyki
Czy wiecie, że ozdoby choinkowe to symbole, które mają swe korzenie w tradycji ludowej? Przykładowo jabłka zawieszane na gałązkach symbolizują rajski owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. A zawijane w sreberka orzechy mają nieść dobrobyt i siłę.
Odwiedziny Świętego Mikołaja Odwiedziny Świętego Mikołaja
Dzieci z niecierpliwością oczekują wizyty Świętego Mikołaja. Tęsknie wypatrują przez okno pobrzękujących dzwoneczkami sań z reniferami. Jakie przywiezie prezenty?
Zielona choinka Zielona choinka
Choinka to nieodłączna ozdoba w czasie Świąt Bożego Narodzenia, symbol życia i odradzania się. A pod choinką zapewne znajdą się prezenty przyniesione przez Świętego Mikołaja.
Spotkanie z choinką Spotkanie z choinką
Każde dziecko z utęsknieniem czeka na chwilę ubierania świątecznej choinko. Potem z namaszczeniem wybiera ozdoby do powieszenia. Uwieńczeniem jest założenie gwiazdy na czubek choinki.
Na strunach igieł Na strunach igieł
Wystrojona w bombki, łańcuchy, świeczki, jabłuszka i orzechy choinka wygląda przepięknie. A wiedzieliście, że może dla nas wygrywać uroczą melodię?
Już blisko kolęda Już blisko kolęda
Jakie znaki świadczą o zbliżaniu się Świąt Bożego Narodzenia? Czy pojawienie się w domu choinki? Zapach pieczonych ciast? Pierwsza gwiazdka na niebie?
Sopelkowa melodia Sopelkowa melodia
Nasłuchujmy dźwięków melodii wygrywanej przez wiatr zimą! Do rytmu grają sopelki, a pod butami miarowo skrzypi śnieg.
Rzeka Rzeka
Zimą, gdy siarczysty mróz, wszystko zamarza - także rzeki i jeziora skute są lodem. Lecz nie traćmy nadziei, wraz z przyjściem wiosny z coraz cieplejszymi dniami znów będziemy mogli się cieszyć wodnymi kąpielami.
Ślizgawka Ślizgawka
Narty, sanki, łyżwy - wybór należy do Ciebie. Zimową porą możemy pojechać w góry lub pójść na ślizgawkę!
Zima zimie nierówna Zima zimie nierówna
W zimie musi być zimno, zimą musi być śnieg! Bo zima z deszczem i pluchą to nie jest zima.
Choinka Choinka
Czy sami robicie dekoracje na choinkę? Wieszacie pieczone ciasteczka, zawijacie cukierki w kolorowe papierki? Owijacie własnoręcznie zrobionym łańcuchem?
Choinka (stała pod śniegiem) Choinka (stała pod śniegiem)
Niezmiernie miłym zajęciem jest wybieranie zielonej, pachnącej, rozłożystej choinki, którą po przyniesieniu do domu pięknie przystrajamy.
Zima Zima
Zima to pora roku, która ma swoich amatorów, zwłaszcza wśród dzieci. Obrzucanie się śnieżkami, lepienie bałwanów i gonienie w śnieżnych zaspach to ich żywioł.
Choinka w lesie Choinka w lesie
Jak to się dzieje, że w lesie wyrastają piękne, zielone choiny? Chcecie się dowiedzieć?
Zima zła Zima zła
Któż nie zna piosenki "Zima zła"? Nasza zima zła! Naprawdę taka zła?
Noworoczny oberek Noworoczny oberek
Tańcowali wspólnie Stary Rok z Nowym Roczkiem. Nie przeszkadzała im różnica wieku.
Kulig Kulig
Dzyń, dzyń, dzyń sanki dzwonią dzwoneczkami, a my podziwiamy konie w kuligu. Co za wspaniała przygoda!
Mroźna zima Mroźna zima
W mroźny dzień chętnie skrywamy się we własnych cieplutkich domach i najlepiej w ogóle nie wyściubialibyśmy nawet czubka nosa na dwór.
Grudniowa ballada Grudniowa ballada
To w grudniu jest ten magiczny dzień, w którym zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Warto się zatrzymać i je zauważyć - na pewno coś ważnego mają nam do powiedzenia.
Choinka z lasu Choinka z lasu
Prawdziwa choinka to ta przywieziona z lasu, pachnąca igliwiem i żywicą. Dla wielu tylko taka choinka dopełnia magię świąt.
Choinka Choinka
Choinka dla wielu z nas jest symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Chętnie stroimy ją w bombki, łańcuchy i światełka.
Mikołaj Mikołaj
Święty Mikołaj nocą wędruje - to jedna z pierwszych piosenek, której dzieci uczą się w przedszkolu i którą wciąż mam w pamięci. Jest urocza i wpada w ucho.
Wróbelki zimą Wróbelki zimą
Nie tak łatwo znaleźć w zimie coś do jedzenia. Z tym problemem borykają się też wróbelki z piosenki.
Biały walczyk Biały walczyk
Czy walczyk to tylko taniec towarzyski? A kto na śniegu pomyka? Kto w karmniku tańczy białego walczyka?
Choinka Choinka
Nie wiem, jak Wy - ale ja bardzo lubię patrzeć na ustrojoną choinkę. Lubię, gdy migoczą na niej światełka i ich blask rozświetla kolorowe bombki.
Dzyń, Dzyń, Dzyń Mikołaju Święty Dzyń, Dzyń, Dzyń Mikołaju Święty
Wielkimi krokami zbliża się ... Kto, zapytacie? Oczywiście długo wyczekiwany Święty Mikołaj!
Śnieżne wianki Śnieżne wianki
Wzory na szybach w siarczysty mróz urzekają swoim pięknem. Można w nich zobaczyć zarówno wiosenne kwiaty, jak i zimowe motywy.
Zapasy na zimę Zapasy na zimę
Zbliża się zima, najwyższy czas poczynić zapasy. Zebrać korzonki, ziarna zbóż, orzechy czy też miód.
Wigilia
Autorką bożonarodzeniowego wierszyka jest pani Urszula Kowalska.

Piosenki dla dzieci.

Śpiewamy, nucimy, mruczymy... Zdarza się to każdemu z nas świadomie i nieświadomie. Ulubione piosenki "mieszkają" w naszych głowach zawsze i przychodzą na myśl często w najmniej spodziewanych chwilach.

Już nawet kilkumiesięczne maluszki potrafią śpiewać! Taki "śpiew" to nie tylko najpiękniejszy dźwięk dla uszu rodziców, ale też bardzo potrzebne ćwiczenie strun głosowych. Nie zdajemy sobie często sprawy, że śpiewanie wpływa na rozwój fizyczny dzieci - usprawnienie układu oddechowego i krążenia oraz dotlenienie. Dzieci śpiewając tańczą, skaczą, klaszczą, podrygują ćwicząc w ten sposób mięśnie, kształtując prawidłową postawę oraz wyczucie rytmu. Pozytywne aspekty śpiewania nie kończą się także tylko na umuzykalnianiu małych piosenkarzy. Bo ucząc się piosenek dzieci ćwiczą koncentrację, pamięć i umiejętności rozumienia słyszanego tekstu. I oczywiście ćwiczą wymowę! Śpiewając dziecko wyrzuca złe emocje i poprawia nastrój. Przyzwyczaja się do wyrażania emocji na głos, do braw zachwyconych słuchaczy:), co pomaga pokonać lęk związany z występami przed szerszą publicznością oraz przyczynia się do łatwiejszego nawiązywania kontaktów społecznych.

Naukowcy, badacze i wychowawcy twierdzą, że wspólne śpiewanie z dzieckiem nie tylko wzmacnia rodzinne więzi. Pokazanie maluchom, że nie wstydzimy się brzmienia swojego głosu, że potrafimy śmiać się z własnych pomyłek, uczy je dystansu do siebie i swoich niedoskonałości. Wspólne, wieczorne śpiewanie kołysanek wycisza, uspokaja, zmniejsza napięcie, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Śpiewanie w większej grupie (np. przedszkolnej) ma pozytywny wpływ na wszystkich jej członków, bo oprócz tego, że integruje i zmniejsza agresję, przyczynia się do lepszej współpracy. Doskonałą okazją do wspólnego śpiewania są nasze tradycyjne święta.

W bazie Miasta Dzieci znajdują się teksty piosenek i kolęd bożonarodzeniowych. Są też piosenki wielkanocne i - związane ze znacznie nowocześniejszym świętowaniem - piosenki walentynkowe. Nudzicie się w czasie długich, wakacyjnych podróży? Śpiewajcie "Jedziemy na wakacje", "Lato", "Gdzie strumyk płynie z wolna" czy "Jedzie pociąg z daleka". Teksty czekają w Mieście Dzieci.Nic tak nie ucieszy mamy czy babci jak odśpiewana uroczyście piosenka z okazji ich święta - Dnia Mamy, Dnia Babci, Dnia Kobiet... Teksty znanych piosenek i mniej znanych wierszyków znajdziecie w naszym dziale Piosenek i rymowanek. Zapomnieliście tekstu ulubionej piosenki, którą w dzieciństwie śpiewała Wam babcia? Podpowiedzi szukajcie w Mieście Dzieci - "Ta Dorotka", "Rudy rydz", "Na Wojtusia z popielnika", "Krakowiaczek jeden" i wiele innych.

Zatem do śpiewania gotowi? Start!
Nowości wydawnicze
Absolutnie fantastyczne labirynty

Ponad 100 wystrzałowych, rewelacyjnych, kapitalnych labiryntów! Dla początkujących i zaawansowanych. Każdy labirynt to prawdziwa przygoda – schwytanie zbiegłych zombiaków i odprowadzenie ich na cmentarz, pomoc pingwinkowi kaskaderowi, wyprawa po skarb z Jednoooką Wioletką, walka ze smokiem, rajd terenowy czy spływ Aleją Aligatorów! Jeśli traficie na ślepy zaułek lub przeszkodę, nie poddawajcie się! Dobrej zabawy! Tylko się nie zgubcie...

Kim był Charles Darwin? Seria: Wielki i sławni

W jaki sposób Charles Darwin zmienił poglądy ludzi na temat rozwoju życia na Ziemi? Co tak naprawdę oznacza słowo ewolucja? W jaki sposób jego książka "O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego" zmieniła bieg historii? Dlaczego jego kolejna książka, "O pochodzeniu człowieka", wywołała ogromny sprzeciw tak wielu ludzi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce "Kim był Charles Darwin?".

wszystkie
NA KAŻDĄ OKAZJĘ...


Konkursy
Muzyczny konkurs Miasta Dzieci Muzyczny konkurs Miasta Dzieci

Wszędzie dookoła wyprzedaże i "wietrzenie magazynów", nadszedł czas również na zimowe porządki w "magazynie" Miasta Dzieci! Różnica polega na tym, że u nas nagrodę można zdobyć bez wychodzenia z domu i nic to nie kosztuje :) A takich prezentów mamy dla Was aż 15!!!!

Bajki ze śniegu. Konkurs Bajki ze śniegu. Konkurs

Zimową porą zapraszamy na konkurs, w którym nagrodą jest pozycja "Bajki ze śniegu dla dzieci i tych, którzy dziećmi być nie przestali". Ta książka powstała o tej porze roku, kiedy pada śnieg, słońce kryje się za horyzontem i nie ma ochoty wyjrzeć i rozjaśnić smutku ludzi mieszkających na dalekiej Północy - zatem na czasie :)

wszystkie