„Dzieci i zwierzęta proszą: nie pal w ZOO!”

zoo Warszawa konkurs

Gdzie: Warszawskie ZOO;

Kiedy: 01.05. – 30.05.2017r.

Regulamin konkursu zamieszczony jest na stronie www.zoo.waw.pl w zakładce Edukacja.

Obecnie nikt już nie kwestionuje szkodliwości palenia papierosów. Szkodliwe, choć zdecydowanie mniej od tradycyjnych, są także papierosy elektroniczne. Wiadomo, że bierni palacze są także narażeni na działanie substancji uwalnianych podczas palenia papierosów. Nie wszyscy jednak przyjmują te fakty do wiadomości i pomimo obowiązującego w Warszawskim ZOO całkowitego zakazu palenia, używają papierosów.

W ZOO przebywa dużo małych dzieci, młodzieży, kobiet w ciąży i oczywiście zwierząt. Substancje chemiczne zawarte w dymie sieją spustoszenie nie tylko w organizmie palacza. Wrażliwe na dym papierosowy są osoby towarzyszące i zwierzęta – i to nie tylko te oddychające zadymionym powietrzem, ale ze względu na to, że nikotyna jest rozpuszczalna w wodzie – także rybki! U wszystkich zwierząt dym z papierosów może powodować choroby – np. serca i płuc oraz alergie.

Nie wszyscy też wiedzą, że trucizny obecne w dymie papierosowym mogą osiadać na powierzchniach i przedmiotach, albo na ubraniu, włosach czy sierści i zalegać tam jeszcze długo po zgaszeniu papierosa. Jest to szczególnie groźne dla małych dzieci albo zwierząt, które mogą zlizywać te toksyny. Groźny jest także popiół z papierosów – po jego zlizaniu przez zwierzę mogą pojawi

się problemy żołądkowe.

Dlatego ZOO, dbając o swoje zwierzęta, jednocześnie promuje zdrowy styl życia i chce, by rodzinne spacery po ZOO były wolne od dymu papierosowego. Osoby palące nie mogą zapominać, że w ZOO korzystają ze wspólnej przestrzeni publicznej razem z dziećmi i młodzieżą, że pomimo przebywania na powietrzu, dym jest odczuwany przez innych i przeszkadza.

Odwiedza nas ok 400 tys. dzieci rocznie. Chcemy stworzyć im przyjazną i zdrową przestrzeń dla poznawania przyrody i zabawy. Dlatego do zaprojektowania tablicy informacyjnej zapraszamy wszystkich zaangażowanych i posiadających pomysły – bez ograniczeń wiekowych. Projekty mogą być też przygotowane przez grupy.

Miejski Ogród Zoologiczny, założony w 1928 r., w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 90-lecia. Na powierzchni 40 ha eksponowanych jest ponad 12 000 zwierząt, należących do 534 gatunków, z których 47 jest objętych programami ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem. Są wśród nich zarówno zwierzęta żyjące w Polsce – wydry, niedźwiedzie brunatne, czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie afrykańskie, żyrafy Rothschilda, nosorożce indyjskie, gibony, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb. Większość zwierząt można oglądać na wybiegach, a zimą – wewnątrz pawilonów (na terenie ZOO znajduje się 10 obiektów, które umożliwiają komfortowe zwiedzanie o każdej porze roku).

W centrum Ogrodu znajduje się plac zabaw i polana piknikowa. Na terenie Ogrodu zlokalizowane są punkty gastronomiczne, bezpłatne toalety oraz sklepiki z pamiątkami. Pawilony są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na terenie ZOO obowiązuje zakaz palenia tytoniu.

Stołeczny Ogród przyczynia się do ratowania zagrożonych gatunków poprzez rozmnażanie ich w swoich kolekcjach, reintrodukcję do naturalnego środowiska oraz działania na rzecz ich ochrony w naturze i poprzez edukację. Warszawskie ZOO jest wyjątkowe, gdyż jako jedyny polski ogród i jeden z bardzo nielicznych w Europie ma stworzony Dział Rehabilitacji Zwierząt Dzikich z Azylem dla Ptaków i ośrodkiem CITES. Naszą misją jest więc nie tylko jak najlepsze wykonywanie statutowych obowiązków jako członka prestiżowego europejskiego stowarzyszenia EAZA, ale także praktyczne działanie na rzecz ochrony rodzimej przyrody.

Historia ZOO, szczególnie z okresu II wojny światowej jest bardzo ciekawa, ale też dramatyczna. ZOO najpierw zostało zbombardowane, a później ograbione z cennych zwierząt, które wywieziono w głąb II Rzeszy. Podczas okupacji Niemcy prowadzili na terenie ZOO tuczarnie świń i ogródki działkowe. Jan Żabiński, dyrektor ogrodu zoologicznego w tamtym czasie, wraz ze swoja żoną Antoniną Żabińską organizowali ucieczkę z getta i kryjówkę dla Żydów w piwnicach własnego domu. Azyl, przystań, arka – tak o warszawskim ZOO mówili ci, którzy dzięki pomocy państwa Żabińskich przetrwali II wojnę światową. Willa, w piwnicach której była kryjówka przetrwała wojnę i obecnie można ją zwiedzać.

Warszawskie ZOO jest czynne we wszystkie dni roku, zawsze od godziny 9.00.

Adres: ul. Ratuszowa 1/3, Warszawa

www.zoo.waw.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent