Muzeum w Sosnowcu. Pałac Schöna

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY SCHÖNÓW

Siedzibą Muzeum w Sosnowcu jest Pałac Schöna wybudowany przez przedstawiciela rodziny fabrykantów z Werdau w Saksonii, Ernsta. Wraz ze swoim bratem Franzem przybył on do Sosnowca w 1875 roku. Osada ta, leżąca na zachodniej rubieży Imperium Rosyjskiego, była wówczas atrakcyjnym terenem dla zagranicznych inwestorów. Dogodne warunki do rozwijania działalności gospodarczej zadecydowały o osiedleniu się tutaj niemieckich przemysłowców branży włókienniczej.

Schönowie należeli do najbogatszych i najbardziej wpływowych obywateli. Zyski czerpali z dwóch wybudowanych przez siebie fabryk włókienniczych. Trzypokoleniowa rodzina mieszkała w Sosnowcu do 1945 roku i w ciągu tych kilkudziesięciu lat aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym miasta. Położyła ogromne zasługi dla jego rozwoju, między innymi starała się o nadanie praw miejskich, współfinansowała wiele przedsięwzięć publicznych i organizowała szereg akcji charytatywnych. Troszczyła się także o swoich pracowników budując dla nich osiedle mieszkaniowe. Podczas II wojny światowej wspierała polski ruch oporu i pomagała rodzinom aresztowanych.

Pałac Schöna – siedziba Muzeum

Okazały, reprezentacyjny pałac Ernst wzniósł wzdłuż północnego krańca przędzalni czesankowej, którą wybudował w 1886 r. Niestety autor projektu ani też dokładna data budowy obiektu nie są znane. Jego bryła zaznaczona jest już na planie Sielca (ówczesnej wsi) z lat 1884-1886, ale budowę ukończono prawdopodobnie dopiero dziesięć lat później.

Pałac, usytuowany na planie czworoboku z basztami w trzech narożach, reprezentuje styl neobarokowy. Posiada cztery kondygnacje, nakrywa go dach mansardowy, a baszty mają cebulaste hełmy. Partię przyziemia zaznaczono kamienną okładziną. Elewacje bogato ozdobiono sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem „S”. Widoczne są także płyciny dekorowane rocaille´ami i bogatymi girlandami.

DZIAŁ HISTORII I KULTURY MIASTA

Gromadzi pamiątki z przeszłości Sosnowca i regionu, takie jak archiwalia, druki, ikonografię, realia. Zebrane i stale uzupełniane zbiory ilustrują dzieje miasta od jego zarania do czasów najnowszych.

DZIAŁ SZKŁA

Eksponaty tworzące kolekcję polskiego szkła współczesnego powstały na przełomie lat 70. tych i 80.tych poprzedniego stulecia. Pochodzą z czynnych w tym czasie w Polsce hut szkła gospodarczego i kryształowego. Kolekcja liczy ok. 5000 sztuk, a składają się na nią wzory szkła sodowo-wapniowego i ołowiowego, stanowiące 3/4 ogólnej liczby zbioru oraz szkło artystyczne i unikatowe. Jest to jedyna tego typu kolekcja w Polsce.

DZIAŁ SZTUKI

Posiada kilkaset obiektów z zakresu polskiej sztuki nowoczesnej: malarstwo, grafikę i rysunek. Zbiór ma charakter wybitnie lokalny, reprezentuje przede wszystkim twórczość artystów sosnowieckich tutaj zamieszkałych czy też urodzonych.

DZIAŁ EDUKACYJNO-PROMOCYJNY

Zajmuje się upowszechnianiem wystaw stałych „Polskie szkło współczesne” i „Schönowie w Sosnowcu” oraz ekspozycji czasowych. Tematyka tych ostatnich wiąże się często z aktualnymi rocznicami dotyczącymi historii Sosnowca i regionu. Dział organizuje wykłady z cyklu „Akademia Wiedzy o Zagłębiu”, konkursy plastyczne, fotograficzne, historyczne, sesje popularnonaukowe.

linia tramwajowa nr 24 (przystanek Sosnowiec ul. Okrzei)

linia tramwajowa nr 21, 27 (przystanek Sosnowiec ul. Będzińska)

linia autobusowa nr 55, 116, 188 (przystanek Sosnowiec Środula ul. Okrzei)

linia autobusowa nr 154 (z Katowic ul. Korfantego; przystanek Sosnowiec Środula ul. Chemiczna)

wtorek – niedziela 10.00-15.00,

środa 10.00-17.00 poniedziałek – nieczynne

Opłata ulgowa za wstęp do Muzeum przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów:

uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentom oraz uczestnikom studiów doktoranckich;

emerytom, rencistom, inwalidom i osobom niepełnosprawnym;

nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wychowawcom placówek opiekuńczo – wychowawczych i resocjalizacyjnych;

osobom odznaczonym odznaką „Za opiekę nad zabytkami” lub odznaką honorową „Zasłużony działacz kultury”.

Wstęp bezpłatny do Muzeum przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów:

osobom odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, odznaka honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz osobom, które zostały wyróżnione tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej”;

pracownikom muzeów;

członkom Międzynarodowej Rady Muzeów i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków;