Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie. Filia nr 4

Biblioteka ma charakter uniwersalny i posiada:

• wypożyczalnię książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży (ponad 18000 wol.)
  • bogatą ofertę czasopism pochodzących głównie z darów czytelników, w tym m. innymi: Angorę, M jak Mieszkanie, Na żywo, Newsweek Polska, Panią Domu, Party, Politykę, Poradnik Domowy, Rewię, Show, Sieci, Świat & Ludzie, Vivę!, Wiedzę i Życie, Wprost, Ziemię Łódzką, Życie na Gorąco i inne oraz prenumerowany Dziennik Łódzki.
  • wydzieloną część ze stolikami do korzystania na miejscu z wydawnictw informacyjnych i czasopism bieżących
  • stanowisko komputerowe z katalogami i kartoteki tradycyjne
  • około dwudziestu gier planszowych dla najmłodszych

Dzieciom korzystającym z biblioteki po lekcjach proponujemy zabawę w ponad dwadzieścia gier planszowych, w tym między innymi: w Chińczyka, Grzybobranie, Drakona, Eurobusiness, Kopciuszka, Labirynt, Super bingo i Wyspę piratów.

Biblioteka prowadzi działalność kulturalno – oświatową i organizuje między innymi:

wystawy okolicznościowe
Dwa razy w miesiącu zmieniane są wystawki książek w witrynie biblioteki i gablotce stojącej w przedsionku, oprócz tego w czytelni znajduje się stała ekspozycja prac plastycznych odwiedzających nas uczniów.

Również dorośli czytelnicy mogą korzystać z możliwości przedstawiania swoich prac. Poznaliśmy już rysunki dwóch pań ze Stowarzyszenia “Studio Integracji”, obrazy czytelniczki malarki p. Krystyny Raczkiewicz, Anny Ozgi i artysty malarza p. Andrzeja Stefana Wiśniewskiego. Czekamy prace następnych twórców.

lekcje biblioteczne
Na lekcjach bibliotecznych uczniowie zapoznają się z klasyfikacją książek, katalogami bibliotecznymi oraz uczą się, jak korzystać z księgozbioru podręcznego.

pogadanki tematyczne dla uczniów
W Filii odbywają się też lekcje uzupełniające naszą wiedzę z różnych dziedzin, np. w okresach przedświątecznych organizowane są pogadanki poświęcone tradycjom ludowym, w innych terminach proponujemy spotkania z baśnią i legendą lub pogłębienie wiadomości na temat historii naszego miasta.

zajęcia z przedszkolakami
Na zajęciach z najmłodszymi wykorzystujemy najróżniejsze książki – zabawki, puzzle a także bardzo pomysłowe książeczki do rozkładania. Oprócz tego mamy wierszyki i bajki wszystkich autorów, których dzieci w wieku przedszkolnym powinny znać.

spotkania z osobami zapraszanymi na okolicznościowe prelekcje
Biblioteka od zeszłego roku współpracuje z wykładowcą w Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi p. dr. Sławomirem Zamuszko i do tej pory odbyły się dwa niecodzienne spotkania propagujące inne spojrzenie na ciekawostki dziejące się w świecie muzyki.

Co pewien czas organizujemy prelekcje dla młodzieży dotyczące profilaktyki uzależnień. Zajęcia te prowadzone są przez osobę zapraszaną z “Monaru”.

przedstawienia kukiełkowe z udziałem aktorów teatru “Arlekin”
Od czytania … do inscenizowania c.d.

Zwykle pod koniec roku odwiedza nas p. Waldemar Presia ze swoim wędrującym teatrzykiem kukiełkowym, czym sprawia frajdę najmłodszym czytelnikom.

Kiermasz książek używanych

Książki za złotówkę. Ceny bardziej wartościowych książek można negocjować

Zachęcamy wytrawnych szperaczy oraz przygodnych przechodniów do odwiedzania naszej placówki. Prawie co tydzień pojawia się tu jakiś wyjątkowy rarytas. Jednocześnie prosimy okolicznych mieszkańców aby zamiast pozbywać się swoich lektur w sposób ostateczny przynosili je do nas. Przyjmiemy absolutnie wszystko !!!

Katalog filli można przeglądać pod tym adresem.

Z aktualnościami  z MBP Polesie można zapoznać się na blogu filii.

Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie. Filia nr 4

ul. Legionów 71/73