Karnawa³owy czas - do zabaw zaprasza nas
Propozycja balu karnawa³owego dla dzieci zg³oszona na konkurs pt.: "Bal Karnawa³owy Dla Dzieci". Autork± scenariusza jest Pani Beata Weilandt nauczycielka Przedszkola Samorz±dowego w Redle.
SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWA£OWEJ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
TEMAT ZAJÊÆ: ,,KARNAWA£OWY CZAS - DO ZABAW ZAPRASZA NAS”- zabawy muzyczno – ruchowe z elementami muzykoterapii z zastosowaniem piêciu etapów sesji muzykoterapeutycznej wg dr Macieja Kury³o (OZURA)
PODSTAWA PROGRAMOWA:
I.Poznawanie i rozumienie siebie i ¶wiata:
Pkt. 1. Budzenie zaciekawienia otaczaj±cym ¶wiatem i dostarczanie rado¶ci odkrywania
Pkt. 6. Odczytywanie sensu i przeznaczenia rzeczy
II. Nabywanie umiejêtno¶ci poprzez dzia³anie:
Pkt. 7. Tworzenie warunków sprzyjaj±cych spontanicznej i zorganizowanej aktywno¶ci ruchowej dziecka
Pkt. 9. Wspieranie dzia³añ twórczych w ró¿nych dziedzinach aktywno¶ci
III. Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówie¶niczej, wspólnocie:
Pkt.1. Uczenie nawi±zywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi osobami.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie wra¿liwo¶ci s³uchowej i umiejêtno¶ci odbierania muzyki;
- usprawnianie umiejêtno¶ci dokonywania analizy i syntezy s³uchowej wyrazów;
- rozbudzanie i ukierunkowanie aktywno¶ci dzieci;
- wp³ywanie na stan pobudzenia psychomotorycznego dzieci.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- potrafi uwa¿nie wys³uchaæ wiersza pt.,,Karnawa³” G.Koby;
- umie w³asnymi s³owami opowiedzieæ o tre¶ci wiersza i wie, jakie przedmioty s± potrzebne na balu;
- wyodrêbnia g³oski w nag³osie i wyg³osie podczas zabawy,,Pêkanie balona”;
- poprawnie reaguje na zmiany rytmiczne i dynamiczne poprzez aktywny udzia³ w 5-etapowym uk³adzie æwiczeñ: odreagowania, zrytmizowania, uwra¿liwienia, relaksacji, aktywizacji-stymulowanych muzyk±;
- potrafi wspó³dzia³aæ z innymi uczestnikami zabawy;
- umie bawiæ siê weso³o przy muzyce.
METODA: muzykoterapia wg M.Kiery³o - Mobilna Rekreacja Muzyczna
FORMY: indywidualna i grupowa
¦RODKI DYDAKTYCZNE:
- pianino, magnetofon, p³yty CD z nagraniami do æwiczeñ i zabaw( Bellini-Samba De Janiero, Filipinki –Bal Arlekina, Zamfir – Ocean Relaxing, Budzik –Kocie oczy, La Cucaracha , Romeo et Juliette – les Rais Du Monde, Relaks – Mika – Take It Easy, Dirty Dancing,
- balony z zadaniami – ponumerowane od 1-8, balony do malowania, ma³e gumowe pi³eczki, maski –,,Kocie oczy”, pompony wykonane z krepy w 2 kolorach: ¿ó³te i pomarañczowe;
- ró¿nego rodzaju czapki-nakrycia g³owy - jako element stroju na bal, serpentyny, ¶wieczka,
- plakat z Arlekinem oraz balonem, na którym umieszczone bêd± litery z napisem – Karnawa³, balony z literami
PRZEBIEG ZAJÊÆ:
FAZA I – odreagowanie: (Cel: zmniejszanie napiêcia psychofizycznego)
1. Dzieci wchodz± wraz z nauczycielem na salê z za³o¿onymi na czole maskami "kocich oczu”, przy rytmicznej piosence pt. „La Cucaracha” wprowadzaj±cej w nastrój zabawy – wymachy, klaskanie, tupanie w rytmie muzyki.
2. Siadaj± w kole – powitanie grupy. Nauczyciel ¶piewa i zaprasza dzieci do powtarzania, w³±czania siê w ¶piew i rytmicznego klaskania, uderzania, wystukiwania:
- O Benoje ( Dzieci powtarzaj±: – O Benoje)
- Oje Benoje (Oje….)
- Umba ja, um baje, ba go ba, ba go je (Umba ja…)
- T± piosenk± (t± piosenk±)
- Witam, witam Was (Witam.….)
- Z nami b±d¼, w kole si±d¼ zaczynamy ju¿ czas(Z nami……….).
3. S³uchanie wiersza pt.,,Karnawa³”G.Koby – rozmowa na temat tre¶ci wiersza:
,,Karnawa³” - Gra¿yna Koba
- Czapki! Maski! Chod¼cie z nami!
Karnawa³ zaprasza nas!
Pewnie dzi¶ tu zobaczymy
Przebrany ca³y las!
- Las? – to ma³a pestka!
Bajki pójd± w ruch!
¯eby tylko nie wyskoczy³, jaki¶ bia³y duch!
- Uwaga! Wchodzi lis!
Za nim lew i kilka kurek…
A na koñcu babcia
I Czerwony Kapturek.
Muzyka ju¿ gra….
Balony dzieci dmuchaj±,
Serpentyny siê pl±cz±
I do tañca zapraszaj±.
Wszyscy ju¿ w kole tañcz±, za rêce siê trzymaj±, kto i kim jest nie wiedz±,
Pod maski zagl±daj±!
- Co to jest karnawa³? Co nam kojarzy siê z karnawa³em? Co jest nam potrzebne na balu karnawa³owym? (Karnawa³ to okres od Trzech Króli do ¦rody Popielcowej, w którym czêsto urz±dzane s± zabawy i bale, najbardziej na balu potrzebny jest nam oprócz masek - dobry humor!).
- Zobaczcie przynios³am dzi¶ ró¿ne nakrycia g³owy- przyjrzyjcie siê, które z nich mog± byæ przydatne na balu (ró¿ne okrycia g³owy, dzieci ogl±daj± i mówi±, co przestawiaj±, np. korona-królewna itp.).
- Zobaczymy wiêc, które z nich bêd± nam potrzebne na balu.
- Na dzisiejszy bal karnawa³owy ja Was zapraszam – bêdê wodzirejem, a jakie zabawy zaproponujê wam? Dowiecie siê, gdy z balonem stanie siê: Trach! To znaczy, kiedy balon pêknie (nauczyciel zak³ada weso³± czapkê – rozwichrzone, ¶wiêc±ce w³osy).
4. Zabawa ,,Pêkanie balona” – zagadka w 1 balonie ( balon z naklejonymi cyferkami ,,1”) – zadaniem 2 dzieci jest obiegniêcie ko³a i dobiegniêcie do krzese³ka, na którym le¿y balon z zadaniem napisanym na karteczce ukrytej w ¶rodku balona. Dziecko, które dobiegnie – siada na balonie – powoduj±c jego pêkniêcie. Nale¿y odczytaæ zadanie, a resztki balona wyrzuciæ.
Odczytanie wyrazu pierwszego: ,,kot”- Co s³yszycie na pocz±tku wyrazu kot? Odszukajmy balon na drabinkach z liter± ,,k”. Umieszczenie balonika z liter± ,,k” w 1 miejsce na plakacie – w miejsce pierwszego narysowanego balona.
- Zabawa - ,,Kocie oczy” z maskami - przy muzyce.(,,Kocie oczy” piosenka zespo³u ,,Budzik”), dzieci zak³adaj± na oczy maski -,,kocie oczy”, tañcz±, na¶laduj± poruszanie siê kota, myszki.
5. Druga zagadka – z pêkaniem balona- wyraz ,,Arlekin”- wyodrêbnienie 1 g³oski”- odszukanie litery ,,a”, umieszczenie jej jako drugiej na plakacie – zabawa przy muzyce -,,Bal Arlekina”- z czapk± arlekina i toczek dla Kolombiny(,,Bal Arlekina” – Filipinki) – taniec przy muzyce.
FAZA II – zrytmizowanie: Cel: pog³êbianie odreagowania, grupa wykonuje je wspólnie. Wykonywanie rytmicznych ruchów cia³em, maszerowanie.
6. Zabawa -,,Pêkanie balona” – zadanie 3 – wyraz ,,rak” – wyodrêbnienie g³oski ,,r”, odszukanie jej, umieszczenia na plakacie, zabawa ,,Idzie rak- nieborak” – ze zmian± dynamiczn± i rytmiczn±, zmian± kierunku marszu - ,,Sia³a baba mak” przy akompaniamencie pianina.
7. Zadanie czwarte: z wyrazem,,nogi”- wyodrêbnienie g³oski w nag³osie ,,n”, umieszczenie ,,n” w miejsce 4 literki na plakacie. Zaproszenie do zabawy logorytmicznej ,,Leniwe wojsko” – dowódcy - zak³adaj± czapki wojskowe.
Zabawa logorytmiczna:,,Leniwe wojsko”[J.Stadnicka, 1998, s.194]. Dzieci tworz± dwie dru¿yny przy akompaniamencie pianina – Dziewczynki: –,,dobre wojsko”, Ch³opcy: –,,leniwe wojsko”. Na has³o dowódcy:,,Marsz” – dobre wojsko maszeruje energicznie i liczy:,,raz, dwa”. Dru¿yna ch³opców – idzie ociê¿ale, liczy i przystaje pojêkuj±c: Raz, dwa (Oooj..). Nastêpnie zmiana wojsk. Od³o¿enie czapek na ³awkê.
FAZA III – uwra¿liwienie: Cel: wyra¿anie ruchem, gestem ró¿nych stanów emocjonalnych ilustrowanych muzyk±-uwra¿liwianie na dynamikê, tempo, rytm.
8. Pêkanie balona” – zadanie pi±te z wyrazem –,,akrobata”, wyodrêbnienie w nag³osie ,,a”, umieszczenie litery na plakacie,
-zabawa w ,,Malowanie balonów mazakami - weso³y balon”- rysowanie u¶miechów malowanie przy spokojnej muzyce. Nastêpnie marsz z balonem po 2 ³aweczkach w tempie s³uchanej piosenki – ,,Romeo et Juliette”.
9. ,,Pêkanie balona” –,,wilk” –wyodrêbnianie litery ,,w”, zabawa ,,G±ski, g±ski do domu”- nawo³uje ,,Czerwony Kapturek”- dziecko w masce wilka i Czerwonego Kapturka.
FAZA IV – relaksacja: Cel: æwiczenie oddechowe, pog³êbianie odprê¿enia fizycznego i psychicznego-poprzez sugestiê spokoju, bezpieczeñstwa i ciep³a.
- Æwiczenia oddechowe ze ¶wieczk± – dmuchanie na p³omieñ lekko, tak aby ¶wieczka nie zgas³a….- nastêpnie wszyscy my¶l± o swoim marzeniu – zabawa ko³owa przy piosence ,,Ka¿dy ma jakie¶ marzenia, nic nie kosztuj± ¿yczenia. Sylaby znam-wiêc powiem wam! Ja chcê mieæ ,,lal - kê”- chcesz mieæ ,,lal-kê”, b±d¼ grzeczna i czekaj do gwiazdki”…nastêpnie wszyscy g³o¶no wypowiadaj± swoje marzenie i dmuchaj± mocno tak, aby p³omieñ ¶wieczki zgas³, wtedy marzenie siê spe³ni.
- Poczêstunek – na ka¿dym balu posilamy siê s³odko¶ciami….i dalej siê bawimy.
10. ,,Pêkanie balona” i wyodrêbnianie kolejnej g³oski -,,a” w wyrazie ,,pi³ka”, co s³yszysz na koñcu wyrazu: pi³ka? Umieszczenie kolejnej literki ,,a” na plakacie.
Zabawa z zastosowaniem masa¿u relaksacyjnego: ,,Toczek i skoczek”[J.Stadnicka, 1998, s.180] – dzieci dobieraj± siê parami. Jedno k³adzie siê na brzuchu, drugie klêka przy nim z boku i:
· Na¶laduje taniec ,,toczka”: przy muzyce granej legato(p³ynnie), jedn± lub dwiema pi³eczkami zatacza kó³ka na le¿±cym dziecku przesuwaj±c ruch od piêt do czubka g³owy,
· Na¶laduje taniec ,,skoczka”: przy muzyce w dwumiarze, granej staccato (skocznie, odrywaj±c) dotyka pi³kami cia³a dziecka. G³owê nale¿y pomin±æ lub dotykaæ delikatnie.(Uwaga: Masa¿ ,,toczka” i ,,skoczka” prezentuje nauczyciel, a nastêpnie dzieci w parach. Ruchy r±k przy zataczaniu kó³ek nale¿y skoordynowaæ z muzyk±, w przypadku dzieci niesprawnych fizycznie, osob± masuj±c± winien byæ nauczyciel).
11. Zabawa ,,Fale morskie” przy muzyce ,,Ocean Relaxing”- na¶ladowanie szumu morskich fal z chust± animacyjn± i z pi³eczkami, które dzieci k³ad± na chustê. Maj± tak falowaæ, aby nie spad³y z chusty - reagowanie za zmiany dynamiczne : fale ma³e (muzyka – cicha, du¿e fale - muzyka – g³o¶na).
FAZA V – aktywizacja: ³agodna i dynamiczna, ³agodne æwiczenia w pozycji le¿±cej, przechodzenie do pozycji stoj±cej przez siad, dynamiczna – mini aerobik.
12. Æwiczenia – w le¿eniu - gimnastyka nóg, w siadzie d³oni, w staniu - ruchów ca³ego cia³a - wdech, wydech….- PRZY RELAKSACYJNEJ, SPOKOJNEJ MUZYCE – podnosz± nogê praw± do góry….k³ad± na pod³odze, lew±-….prawa rêka…itd., zgodnie z pokazem i poleceniem wodzireja.
13. ,,Pêkanie balona” – wyraz: ,,karnawa³”- wyodrêbnienie g³oski ,,³” w wyg³osie wyrazu, odszukanie litry ,,³”, odczytanie ca³ego wyrazu:
,,KARNAWA£” i zaproszenie do zabawy karnawa³owej w Rio de Janeiro w s³onecznej Brazylii, kraju ameryki Po³udniowej, gdzie odbywa siê najd³u¿szy i najpiêkniejszy karnawa³, a z nim - ognista samba!! Zak³adamy pompony na rêce, owijamy szyjê serpentynami, KA¯DY ZAK£ADA WYBRANE PRZEZ SIEBIE NAKRYCIE G£OWY i zaczynamy! Za prowadz±c± dzieci na¶laduj± ruchy samby przy muzyce – ,,Samba De Janiero”- Bellini.
ZAKOÑCZENIE – REKAPITULACJA ZAJÊCIA:
- Rozmowa z dzieæmi -,,Jak siê teraz czujesz?”- dzieci siedz± na obwodzie ko³a trzymaj±c siê za rêce. Wrócili¶my ju¿ z dalekiej podró¿y i powiedzcie jak siê czujecie, bo ja czujê siê bardzo dobrze – nauczyciel demonstruje to min± i ruchem –u¶miecha siê, podskakuje jest radosna. A teraz chcia³abym zobaczyæ – jak Wy siê czujecie? – dzieci demonstruj± swój nastrój za pomoc± odpowiedniej mimiki i ruchów cia³a. Dziêkujê Wam za wspóln± zabawê.
Scenariusz opracowa³a i zabawê karnawa³ow± przeprowadzi³a:
mgr Beata Weilandt nauczycielka przedszkola Przedszkole Samorz±dowe w Redle
Bibliografia:
Kiery³ M., Mobilna Rekreacja Muzyczna, ISDN, Warszawa 1996.
Komiñska K., Malowana muzyka, Wydawnictwo GRAFIKOM, Poznañ 2004.
Metera A., Muzykoterapia Muzyka w medycynie i edukacji, Wydawnictwo Centrum Technik Nauki Metronom, Leszno 2002.
Stadnicka J., Terapia dzieci muzyk±, ruchem i mow±,WSiP,Warszawa,1998.
Wychowanie w Przedszkolu, Nr 4, kwiecieñ 2005.
REDAKCJA:
Pani Beata otrzymuje od nas ksi±¿kê "Maja Bursztyn i wspania³y dzieñ" Pauli Danziger ufundowan± przez SPO£ECZNY INSTYTUT WYDAWNICZY ZNAK.
Zapraszamy do lektury pozosta³ych nap³ywaj±cych scenariuszy - Dzia³ artyku³ów - Miasto Dzieci "Konkursy literackie"
Co prawda wakacje tu¿ tu¿, ale wielu rodziców ju¿ dzi¶ z niepokojem oczekuje wrze¶niowego debiutu swoich dzieci w szkolnych ³awach. Zapraszamy do udzia³u w konkursie Miasta Dzieci i Wydawnictwa Debit. Nagrodami s± tym razem lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiaj± szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej ma³ej dziewczynki i jej przyjació³ z Ia.
Radosny Dzieñ Dziecka to dzieñ spêdzony wspólnie z rodzicami na beztroskiej zabawie! Dlatego do wygrania w naszym konkursie s± m.in.: wej¶ciówki do najwiêkszego w Polsce Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy′s World, gdzie czekaj± na Was 4000m2 zabawy!
Telewizor, komputer, telefon. ¯eby oderwaæ dzieci od osi±gniêæ wspó³czesnej techniki, trzeba nie lada zachodu. Najlepszym i niezawodnym sposobem jest… dawanie dobrego przyk³adu i wspólne spêdzanie czasu na ¶wie¿ym powietrzu. Rodzinna gra w klasy, zabawa w berka czy zawody w skokach na skakance mog± staæ siê ulubion± popo³udniow± rozrywk±.
Je¶li szukacie wiosennych kolorowanek dla dzieci. Zapraszamy do nas. Wiosna to czas porz±dków, o¿ywienia, prac w ogródku. Nie zawsze mamy czas by aktywnie zaj±æ siê dzieæmi. Kolorowanki dla dzieci to chwila dla rodziców, by spokojnie zaj±æ siê swoimi potrzebami, obowi±zkami czy przyjemno¶ciami, jak ka¿dy cz³owiek i rodzic musi od czasu do czasu odpocz±æ.
Psycholog Wojciech Eichelberger
odpowiada na ³amach Miasta Dzieci.
zadaj pytanie
rozm 85 d, obwod pod biustem 35x2 plus 4,5 cm mozna poluzowac, ozdobne ramiaczka, na drutach, bardzo...
na obfity biust , w pelni zakrywa piers, bardzo dobrze dopasowany, stan db+




RSS wydarzenia Wroc³aw